08.03.2021

Kadın Girişimciler Hayallerini Gerçekleştirebiliyor mu?

Kadın Girişimciler Hayallerini Gerçekleştirebiliyor mu?


Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, dünya üzerindeki birçok ülkenin karşı karşıya olduğu önemli bir sorun. Yüzyıllardır devam eden ve genellikle ataerkil sistemin sonucu olan bu durum nedeniyle hem ülkemizde hem de dünyada birçok kadın sosyal ve ekonomik hayatta zorluklar yaşıyor.


Araştırmalar ise kadın girişimcilerin ve kadın istihdamının önde olduğu ülkelerin gelişmişlik düzeyinin çok daha önde olduğunu söylüyor. Bu nedenle de devletler, kadın girişimciliği konusundaki önyargıyı kırmak ve kadın işverenlerin önünü açmak için kurumlar aracılığıyla çeşitli kadın girişimci desteklerini organize ediyor.


Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle kadın emeğinin değerini tekrar hatırlatmak istiyoruz! Bu konuda toplumsal cinsiyet eşitliğini de göz önünde bulundurarak kadın girişimcilerin durumunu rasyonel verilerle görmek için yerel ve global araştırmaları incelemek bizim için yol gösterici olacaktır. İşte, Türkiye’de ve dünyada kadın girişimcilerin son durumu:


Türkiye’de Kadın Girişimcilerin Mevcut DurumuTürkiye’de her geçen gün kadın girişimcilerin sayısı çoğalıyor, fakat kat edilmesi gereken daha çok yol var. Örneğin TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2020 yılı itibarıyla Türkiye’de toplam 1 milyon 246 girişimci var. Ancak bunun sadece 134 bini kadın girişimcilerden oluşuyor. Bu da kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini gösteriyor.


Son yıllarda Türkiye’de kadın girişimciler için yapılmış en detaylı araştırmalardan biri, KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) tarafından gerçekleştirildi. 438 kadın girişimciyle görüşülen Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi - 2019 araştırması sonucunda da kadın girişimcilerin ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği sektörlerin %24 ile toptan perakende ticaret ve %20 ile imalat olduğu görülüyor. Bu sektörleri de bilgi ve iletişim, bilimsel teknik faaliyetleri, idari ve destek hizmet faaliyetlerinin alt kolları takip ediyor.


2018/2019 Girişimcilik İzleme Raporu’na göre Türkiye, erken girişimcilik aktivitesi (3.5 yıldan az süredir yapılan) toplamında 48 ülke içinde 15. sırada yer alıyor. Ancak bu data içinde de kadın girişimcilerin sayısı hala erkek girişimci sayısının yarısından az. Dolayısıyla ülkemizde kadın girişimciliğini güçlendirmek adına yapılan projeler hız kesmeden devam etmeli ve üzerine yenileri eklenmeli diyebiliriz.


Ülkemizde girişimci kadınlara devlet veya farklı kuruluşlar tarafından sunulan başlıca destek ve avantajları merak ediyorsanız “Kadın Girişimcilere Sağlanan Vergi Avantajları ve Destekler” yazımıza göz atabilirsiniz.


Dünya’daki Kadın Girişimciler ve Mevcut Durumları


Habitat Derneği’nin Kız Kardeşim Projesi için yaptığı Yüksek Etki Arayışında Girişimci Kadınlar araştırmasına göre kadınlar, dünya ortalamasına göre erkeklerden %40 daha az maaş alıyor. Bu nedenle kendi iş yerinin sahibi olmak isteyen kadın sayısı bir hayli fazla. Fakat girişimci kadınlar hayallerini gerçekleştirebilmek için dünyada da genel olarak yeterli finansman ve proje desteği arayışında.


Ülkemizde olduğu gibi dünyada da devletlerin kadın girişimcilere sağladığı destekler artma eğilimi gösteriyor. Mastercard Kadın Girişimciler Endeksi’nin yayımladığı ve 58 ülkede yapılan Kadın Girişimciler 2019 Raporu’na göre özellikle ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İsviçre ve Singapur gibi yüksek gelirli ve gelişmiş ekonomilerde kadın girişimcilerin aradıkları desteklere ulaşması ve ilerlemesi çok daha kolay. Bunların yanında orta gelirli pazarlar olarak ifade edilen Tayland, Kolombiya gibi ülkelerin ise kadın girişimciler konusunda diğerlerine nazaran daha az olanak sağladığı görülüyor.


2019 yılında kadın girişimcilerin ve kadın iş yeri sahiplerinin öne çıktığı ülkeler sıralamasında ise ABD %35, Yeni Zelanda %31, Portekiz %30 gibi bir paya sahip. Yani her 100 girişimciden 30 ya da 35’i kadın. Elbette bu oranlar henüz yeterli değil. Fakat bu ülkeler kadın liderliğinin ve girişimciliğinin önü açarak bu konuda tüm dünyaya bir bakıma örnek oluyor.


Kadın Girişimciler İçin…


İş Bankası, kadınların ekonomiye katılımını destekliyor ve ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sürdürülebilmesinde önemli bir dinamik olan kadın girişimcilere destek sağlayarak, ihtiyaç duydukları finansal çözümleri sunuyor. Kadın Girişimcilere yönelik olarak “sadece işleriyle ilgili finansal çözüm ortağı olarak değil, yaşamlarının her alanında yol arkadaşı olma” vizyonuyla çıktığı bu yolda kadın girişimcilerin vizyonlarını genişletecek eğitim projeleri ve seminerler yoluyla da işlerini büyütüp daha da ileriye taşımalarına destek veriyor. Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.


Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!
İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X