21.01.2021

İşletmeler Vergi Yapılandırmasını Nasıl Yapabilir?

İşletmeler zaman zaman vergi borçlarını takibe almakta ve düzenli olarak ödemekte zorlanır. Bu nedenle de doğal olarak çeşitli çözümlere ihtiyaç duyarlar. Vergi borcu yapılandırması da devlet tarafından işletmelere sunulan bir çözüm yoludur. İşletmeler çeşitli ihtiyaçlardan dolayı çektikleri kredileri veya SGK borcu, MTV gibi kalemleri ödemekte güçlük yaşadıklarında bu çözüm yoluna başvurabilirler.

Bu gibi durumlarda borçlu olunan miktar için gerekli yerlere müracaat edilir ve uygun şartlar sağlandığında borç yapılandırma süreci başlatılır. Şimdi bu süreci daha iyi kavramak adına; vergi borcu yapılandırmaları neleri kapsar, nasıl yapılır ve hangi kurumlara başvurmak gerekir, detaylarıyla inceleyelim.


Vergi Borcu Yapılandırmaları Hangi Borçları Kapsar? 


Vergi borcu yapılandırma sürecini başlatmadan önce hangi borçları kapsadığını bilmeniz gerekir. Yapılandırmanın kapsadığı borç çeşitleri ise aşağıdaki gibidir: 


●    Vergi cezaları (kurumlar vergisi, gelir vergisi, KDV, ÖTV, MTV), gecikme faizleri, trafik cezaları 

●    Sosyal güvenlik primi idari cezaları, faiz zamları

●    Öğrenim katkı kredisi borçları

●    Kaynak kullanımı destekleme fonu, taşınmaz kültür varlıklarının korunma katkı payları

●    İl özel dairelerine olan borçlar, emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, katı atık ücretleri

●    TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB gibi birliklerin aidat ödemeleri

Günlük hayatın telaşında yukarıda bahsettiğimiz borçları takip etmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle zaman zaman vergi borcunuzun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Vergi borcu sorgulama işlemini ise aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz. 


Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır? 


Vergi borcu sorgulama işlemini vergi dairesine giderek yapabileceğiniz gibi online olarak da yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden “Borç Ödeme ve Sorgulama” sayfasına gerekli bilgileri girerek borçlu olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Bu işlemi aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasını iOS ya da Android işletim sistemine sahip cep telefonunuza indirerek de yapmanız mümkündür. 

Bu işlemlerden sonra vergi borcunuzun olduğunu ve yapılandırmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yapılandırma işleminin detaylarını yazımızın devamında keşfedebilirsiniz. 


Vergi Yapılandırma İşlemiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler 


Vergi yapılandırması, temelde vergi borcunun 6, 9, 12 veya 18 ay gibi taksitlerle ödenme şekline dayanır. Vergi borcu yapılandırmasına gidildiği zaman, borcu oluşturan ana para taksitlendirilir ve -varsa- geçmiş dönemde borca yönelik cezaların kaldırılması da sağlanır. 

Vergi borcu yapılandırma işlemleri fiziki olarak vergi dairelerden gerçekleştirilebilir. Ayrıca internet üzerinden online olarak da yapılabilir. Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklamalarını takip edebilirsiniz. Bu işlemleri hem Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden hem de e-Devlet Kapısı’ndan yapabilirsiniz. Şimdi, online vergi borcu yapılandırma işlemini adım adım anlatalım: 

●    Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesini ziyaret edin. 

●    İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden kimlik bilgilerinizi girin. Ardından açılan borca ilişkin sayfadaki başvuru formunu doldurun. 

●    Bu ekranda iletişim bilgileri ve yapılandırılmak istenen borçları seçin. Böylece ödemeler için taksit tutarları da belirlenir. 

●    Daha sonra borçlu olunan vergi dairesi ve vergi dairesinin bağlı olduğu ili seçin. “Evet” butonuna basarak yapılandırma işlemini onaylayın. 

●    Bu işlemler tamamlandıktan sonra vergi yapılandırma süreci başlamış olur. 

Vergi borcu yapılandırma süreciyle ilgili dikkat etmeniz gereken süreçleri tüm detaylarıyla aktardık. Bunlarla beraber 2020 vergi borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler için son başvuru tarihi 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Son başvuru tarihini kaçırmadan, yukarıdaki adımları takip ederek yapılandırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X