20.04.2021

İş Yeri Sahipleri, Esnaf İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Yaşanılan salgın, ekonomik dengeleri büyük ölçüde değiştirdi. Esnaf da bu değişimin etkilerini çok daha fazla yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Bu noktada harekete geçen devlet, işleri bozulan ya da işsiz kalan esnaf için Ocak 2021 tarihinde yeni düzenlemelerle beraber “Ahilik Sandığı” uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama sayesinde işsiz kalan esnaf için işsizlik ödenekleri oluşturularak bu kişilerin maaş almaları sağlanıyor. Yani önceden sadece 4A kapsamında çalışanların aldığı bu maaştan artık Bağkurlular da yararlanabiliyor. 


Peki, esnaf işsizlik maaşı almak için gerekli şartlar neler? 


Esnaf İşsizlik Maaşı Alma Şartları Neler?


Esnaf işsizlik maaşı alabilmek için 2021 yılından itibaren devletin belirlediği şartlar şunlardır:


  • 3 yıl içinde en az 600 prim günü ödemesi

  • Son 4 ayda aktif 120 gün için prim ödemesi


Esnaf, en az 3 yıl koşulu nedeniyle en erken 2024 yılında işsizlik maaşı ödemesinden faydalanabilecek. Fakat Ahilik Sandığı’na prim borcu 90 günden fazla olan kişiler, bu haktan yararlanamayacak. Bir kişinin en az 90 günlük prim borcu varsa ve dükkanı kapanmışsa işsizlik maaşından prim borcu kesilerek ödenmeye devam edecek. 


Esnaf İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?


 

İş yeri kapanan esnafın, işsizlik maaşı almak için mücbir sebep olmaksızın sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a (Türkiye İş Kurumu) e-Devlet üzerinden başvuru yapması gerekir. Bu sürenin dışında başvuru yapan kişilerin esnaf işsizlik maaşı alma hakkı bulunsa da başvurmadıkları süre maaşlarından kesilir. Yani 12 aylık işsizlik maaşı alma hakkı bulunan bir esnaf, 1 ay gecikmeli olarak başvurusunu yaparsa 11 aylık işsizlik maaşı alabilir. 


İşsizlik maaşı almaya devam ederken yeni bir iş kuran ya da başka bir işe giren esnaf, istenen şartları yerine getiremeden yeniden iş yerini kapatmak zorunda kaldığında ise önceden hak ettiği süre baz alınarak maaş almaya devam edebilir. Fakat gerekli şartlar karşılanıyorsa yeni hak sahipliğinden doğan şartlar çerçevesinde esnaf işsizlik maaşı almaya hak kazanır. 


Esnaf İşsizlik Maaşı Prim Ödemeleri Ne Kadar?


2021 yılında prim ödemeleri herhangi bir değişikliğe uğramadığı takdirde esnafın prime esas kazancından %2 sigortalı payı, %1 ise devlet payı olarak kesilir. 2021 itibarıyla esnaftan kesilecek oran 57,17 TL’ye, devletin havuza ekleyeceği miktar ise 25,29 TL’ye denk geliyor. 

Esnafa ödenecek işsizlik maaşı oranları ise son 4 aylık prime esas kazancın %40’ı olacak şekilde belirlenmiş durumda. 


Son düzenlemelerle netleşen ve esnafı desteklemeyi amaçlayan işsizlik maaşıyla ilgili tüm detayları aktardık. Bu maaşın yanı sıra hızlı bir çözüm yolu bulmak istiyorsanız her koşulda esnafın yanında olmayı amaçlayan İş Bankası Esnaf Kredileri sayfasına göz atabilir veya işletmenizdeki maaş ödeme süreçlerini rahatlatacak “KOSGEB Maaş Desteği Nedir? Nasıl Alınır?” yazımızı okuyabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X