19.04.2021

İş Yeri Açabilmek İçin Ustalık Belgesi Alma Koşulları Neler?

İş yeri açmak, özen gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle de kendi iş yerlerini açmak isteyen kişiler için devletin koyduğu bazı kurallar ve zorunluluklar bulunur. Hatta farklı meslek grupları ve sektörlere göre bu zorunluluklar değişiklik gösterir. Ustalık belgesi ise bu doğrultuda alınan belgelerden biri olup çeşitli süreçlerin akabinde, kriterleri karşılayan esnafa ya da esnaf adaylarına verilir. 


Peki, ustalık belgesi tam olarak nedir? Almak isteyen kişilerin hangi yollara başvurması gerekir? Yazımızın devamında tüm detaylarıyla incelemeye başlayalım. 


Ustalık Belgesi Nedir? 


Öncelikle usta; bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazanmış, bunları iş hayatında olması gerektiği gibi uygulayan kişilere denir. Ustalık belgesi ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu şartları sağlayan kişilere verilen mesleki bir belgedir. Özellikle bazı meslek gruplarında yer alan kişilerin, alanlarında yeterli donanıma sahip olup olmadığını ifade eden bu belge; kuaförlük, terzilik, marangozluk gibi teknik ve el becerisi gerektiren işler için verilir. 


Yani bu meslekleri tek başına bir iş yeri açarak yapabilmek adına ustalık belgesine ihtiyaç duyulur. Ustalık belgesi alan kişiler, meslekleri doğrultusunda iş yeri açabilir ya da yanlarına çırak ve kalfa alabilirler. Peki, ustalık belgesi nereden alınır? Bu belgeyi almak isteyen kişiler, hangi aşamalarla karşılaşırlar, keşfedelim. Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?


Meslekleri doğrultusunda ustalık belgesi almak isteyen kişiler, öncelikle Mesleki Eğitim Merkezleri’nin verdiği eğitimlere başvurabilirler. Bu eğitimlerin sonunda ise bir sınava girmeleri gerekir. Sınavı geçtikleri takdirde de belgeyi almaya hak kazanırlar. 

Bir örnek olarak, izlenen adımları daha net görmeniz için kuaförlerin ustalık belgesi alma sürecine Türkiye Yeterlilikler Veri Tababı’nın Kuaförlük Ustalık Belgesi sayfasından göz atabilirsiniz. 


Ustalık Belgesi Alma Şartları Neler? 


Bu belgeyi almak isteyenlerin müracaat için sağlamaları gereken şartlar aşağıdaki gibidir. 

 • İlköğretim/ortaokul mezunu veya 1996-1997 öğretim yılı öncesi ilkokul mezunu olan kişilerden daha önce kalfalık belgesi almış olanlar
 • 22 yaşından büyük olanlar
 • Üç yıllık meslek lisesi mezunları
 • Mesleki Yeterlilik Kurumlarından alınmış dördüncü seviye yeterlilik belgesine sahip olanlar
 • Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı dördüncü seviye kurs belgesine sahip olanlar
 • Açık Lise yüz yüze eğitimini tamamlamış olanlar
 • Birinci veya ikinci sınıf Elektrik Tesisatçı Yetki Belgesi olanlar
 • Belge talep edilen meslek/dal, Mesleki Eğitim Merkezi kapsamına alınmadan önce esnaf ve sanatkârlar dernek veya odalarınca verilmiş ustalık belgesi olanlar


Müracaat için hazırlanmış olan esas belgede yazılı olan meslek ve dalının mutlaka ilgili Mesleki Eğitim Merkezi’nde kapsama alınmış olması gerekir. Ayrıca ustalık belgesi başvurusunda mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile mesleki eğitim merkezlerinde alınmış olan her bir dönemlik eğitim, altı ay SGK prim ödemesine denk kabul edilerek 5 yıllık SGK priminden düşülür.Ustalık Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler 


Ustalık belgesi sınavı başvurusu için hazırlanması gerekenler belgeler şunlardır: 

 • Öğrenim belgesi aslı ve bir adet fotokopisi
 • Kalfalık belgesi aslı ve bir adet fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi
 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Başvuru dilekçesi
 • Başvuru için kanıt oluşturacak evraklar (dördüncü seviye kurs belgeleri, SGK prim dökümü, MYK tarafından verilmiş meslek yeterlilik belgeleri, vergi mükellefiyet belgesi…)


Bahsettiğimiz koşulları sağlayan ve gerekli belgeleri toplayan kişiler, ustalık belgesi almak için Mesleki Eğitim Merkezleri’ne başvurabilirler. İlk başvurudan sonra yaklaşık 3-4 aylık bir süre zarfında ustalık belgesi çıkar. Bu noktadan sonra yeni bir iş kurma süreçleriyle ilgili bilinmesi gerekenlere ise “İşimi Kuruyorum” sayfasından tüm detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X