01.10.2020

İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?

Türkiye’de ihracatın gelişmesi için uzun yıllardır kamu kurum ve kuruluşları ihracata hazırlık, pazarlama ve markalaşma vb. konularda çeşitli destekler sunuyor. İhracatçılara bir destek de Türkiye İş Bankası’ndan geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile imzalanan protokol ile ihracatçılar hem indirimli faiz oranlarıyla kredi kullanabiliyor hem de çeşitli avantajlardan  yararlanıyor.

Türkiye İş Bankası’nın İhracatçılara Sunduğu Destekler ve Krediler

Türkiye İş Bankası ve Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında imzalanan protokol  TİM üyesi olan ihracatçılar 150.000 € veya 150.000 $ veya 1.000.000 TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. Üstelik geçmişten bu yana kadın girişimcilere özel önem veren Türkiye İş Bankası, ihracat kredilerini kadın girişimciler için çok daha cazip hale getiriyor. 

İhracatçılar İçin Sanal ve Fiziki Fuarlara Katılım Kredisi

Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle fiziki fuarların yerini bir süreliğine sanal fuarlar aldı. Ancak gelecekte fiziki fuarların da yapılacağı düşünülüyor. Bu nedenle Türkiye İş Bankası, TİM üyelerine özel olarak sanal ve fiziki fuarlara katılım bedellerinin finansmanı için özel bir kredi sunuyor. İhracatçılar, 100.000 dolar ya da 100.000 euro’ya kadar 1 yıl vadeli ve ihracat taahhütlü döviz kredisi alabiliyor. Alınan kredi ile ihracatçılar, sanal ya da fiziki fuarlara katılarak ürünlerinin tanıtımını yapıp farklı pazarlara açılabiliyor ve satışlarını artırabiliyor. 

İhracatçılar İçin E-Teminat Mektubu

Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Türkiye İhracat Kredi Bankası’na (Türk Eximbank) hitaben TİM üyelerine özel komisyon oranları ile e-teminat mektubu düzenlenebiliyor. 

TİM İhracatçı Kart

Türkiye İş Bankası’nın şirket kredi kartının tüm özelliklerine sahip olan TİM İhracatçı Kart, banka aracılığı ile gerçekleştirilen ihracat işlemlerinden de puan kazanılmasını sağlıyor. Ayrıca sadece bu karta özel çeşitli kampanyalar ve fırsatlar da sunuluyor. 

İhracatçılar İçin Emtia Taşıma Sigortası

İhracatçıların ürün ya da mamüllerinin güvenliği her zaman için önemlidir. Ürünlerin herhangi bir nedenle ulaştırılamaması ya da lojistik işlemleri sırasında bütünlüğünün bozulması gibi sorunlarla karşılaşmanız durumunda uğrayacağınız zararı tazmin edebilmeniz için emtia taşıma sigortaları bulunuyor. TİM üyelerine özel olarak Türkiye İş Bankası’ndan kredi kullanan ihracatçılar, Anadolu Sigorta A.Ş. tarafından düzenlenen emtia taşıma sigortasından %10 indirimli yararlanıyor. Böylece karşılaşabilecekleri sorunlara karşı önceden tedbir alırken daha uygun fiyatlardan da yararlanmış oluyorlar. 

Aidat Ödemesinde 0 Faizle Taksitlendirme

Türkiye İş Bankası, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birliklerinin aidatlarında ticari kredi kartlarından yararlanan TİM üyelerine özel indirimler bulunuyor. 50 TL ve üzeri aidat ödemesi yapan ihracatçılar, 0 faizle 3 ay vade ile taksitlendirebiliyor.

Türkiye İş Bankası bunlar dışında ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X