26.01.2021

Hobi Atölyesi Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler

İçinde bulunduğumuz dönem her ne kadar yoğun bir tempoda, yorucu bir şekilde ilerlese de bir yandan insanlara kendilerini geliştirmeleri için yeni fırsatlar tanıyor. Çeşitli kurslar, workshop’lar ya da online eğitimler, insanların vakit ayırıp bir şeyler öğrenebileceği yeni alanlar sunuyor. Üstelik bu kurslar ve atölyeler hemen her konuda olabiliyor. İnsanlar seramik yapımı, ahşap boyama, yaratıcı yazarlık, yemek yapımı, çiçekçilik, yoga ve dans atölyeleri gibi hobi kurslarına katılıp boş vakitlerinde iş hayatından bir nebze uzaklaşma imkanı buluyor. 

Hobi atölyelerine ilgi büyük olunca da birçok insanın zihninde bu atölyeleri açma fikri doğuyor. Peki, hobi atölyeleri nasıl açılır? Hobi atölyesi açmak için gerekli evraklar neler? Tüm bu detayları birlikte inceleyelim.


Hobi Atölyesi Nasıl Açılır?


Hobi atölyesi açmak isteyen kişiler, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı olarak kurs açabilmek için başvuruda bulunabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı bunun için bazı şartlar belirler ve bunlara uyulmasını bekler. Bu şartlar sağlandıktan sonra ise bir dilekçe ve gerekli bilgilerle bakanlığa başvuru yapılır. Peki, hobi atölyesi açmak için şartlar ve istenen belgeler neler?


 Hobi Atölyesi Açmak İçin Gerekli Şartlar MEB onaylı bir hobi atölyesi açmak için bazı şartları sağlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Buna yönelik olarak aşağıdaki adımları izleyebilir ve başvuruyu yapmadan önce hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz: 


 • Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi ’ne göre bir hobi atölyesinin açılabilmesi için öncelikle fiziki olarak bir alanın bulunması gerekir. Bu alan minimum 100 metrekare olmalıdır.

 • Eğitimcilere ayrılacak odalar, derslikler, aydınlatmalar ve kapı-pencere boyutları yönergeye uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

 • Hobi atölyeleri için tuvaletler de önemlidir. Bina bünyesinde kadın ve erkek kursiyerlerin kullanabileceği yeterli sayıda tuvalet bulunmalıdır. Ayrıca bedensel engelli kursiyerler için de özel tuvalet bulunması gerekir.

 • Hobi atölyesinde verilecek olan kurslar net bir şekilde belirlenmeli ve kurslar için gereken ekipman sağlanmalıdır. 


 Hobi Atölyesi Açmak İçin Gerekli Evraklar 


Hobi kursu açmak için başvuru dilekçesinin yanında aynı zamanda çeşitli evrak ve bilgiler istenir. Bu evraklar şunlardır:

 • Kurs kurucusu ya da kurucularına ilişkin belgeler

 • Kurumun yönetim personeline ait belgeler

 • Binanın tapusu ve kira kontratı

 • Depremsellik ve beton analizi raporları

 • Kat planları

 • Binada olası bir yangına karşı gerekli önlemlerin alındığına ilişkin İtfaiye Daire Başkanlığından alınmış rapor

 • Çevre sağlık raporları Ayrıca bunların yanında, açılacak kurs/atölye özelinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış müfredat programları bulunur. Hobi atölyesini açmadan önce de kurs açılış dosyasının bu programlara uygun şekilde hazırlanması ve sunulması istenir.  

Tüm bu şartları yerine getirip istenilen evrakları topladıktan sonra hobi atölyesi açmak için harekete geçebilirsiniz. Şartları eksiksiz olarak yerine getirdiğinizde bir sorun çıkmayacaktır. Ek olarak hobi atölyesi ve kurslarının yanı sıra farklı girişimcilik örneklerini incelemek ve fikir almak isterseniz "Kahvaltı Salonu Açmak İçin KOSGEB Desteği Almak Mümkün mü?" yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca bir iş yerinin en başından itibaren kuruluş süreçlerini bilmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle de "İşimi Kuruyorum" sayfasından adım adım tüm iş kurma sürecini takip edebilirsiniz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X