22.09.2020

Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ev teknolojileri dendiğinde birçok insanın aklına 90’lı yıllarda çekilen bilim kurgu filmleri ve bir asistan yardımı ile tüm işlemlerin yapılabilmesi geliyor. Aradan geçen yıllarda teknolojiler bu kadar gelişmese bile hatırı sayılır bir yol katetmeyi başardı. Bu nedenle hızla büyüyen sektörler arasında adından sıkça söz ettiren akıllı ev teknolojilerini yazdık. Akıllı ev teknolojilerini anlatmaya başlamadan önce de ilk olarak IoT ya da Türkçesi ile nesnelerin interneti kavramından bahsetmemiz gerekiyor. 

Nesnelerin İnterneti Nedir? 

İngilizcesi Internet of Things olan IoT, Türkçede nesnelerin interneti olarak geçiyor. Temel olarak cihazların birbiriyle etkileşime girmesine dayanıyor. Burada kastedilen cihazlar, arabalardan mutfak robotuna kadar geniş bir yelpazeye sahip. Böylece mutfak robotu ile araba, kombi ile akıllı telefon ya da bilgisayar ile süpürge internete bağlanıp veri akışı içerisine dahil oluyor. Bu sayede de işlemler çok daha hızlı ve akıllı şekilde gerçekleştirilebiliyor. İlk olarak şirketler için kullanılmaya başlanan sistem, akıllı ev teknolojileri ile giderek yaşam alanlarımıza ulaşıp yaşam şeklimizi değiştirmeye başladı. 

Akıllı Ev Teknolojileri Nedir? 

Geçmişte akıllı ev teknolojileri denildiğinde merkezi bir sistem ve buna bağlı olan otomasyonlar aracılığı ile çalışan cihazlar geliyordu. Günümüzde IoT sayesinde bu tamamen değişti ve artık merkezi otomasyonlara ihtiyaç kalmadı. Artık nesnelerin birbiri arasında veri transferi yapabilmesi sayesinde otomasyonların yerini nesnelerin kendi dijital işlem merkezleri alıyor. Böylece bir nesne aynı zamanda diğerlerine de komut iletebiliyor.

Örneğin eskiden otomasyon sistemleri ile belirli bir saatten sonra perdelerin kapatılıp televizyonun açılması komut olarak giriliyordu. Günümüzde perdelerin üzerinde yer alan sensörler, güneşlik ya da tülün otomatik olarak açılıp kapatılmasını ve perdenin durumuna göre ışıkların yanmasını ya da sönmesini sağlıyor. Buna bağlı olarak sabah kahveniz hazırlanıyor ya da yemek saati için televizyon açılıyor.  

Ancak şu an için akıllı ev teknolojilerinin ücretleri bir hayli pahalı. Örnek vermek gerekirse akıllı teknolojiye sahip bir süpürgenin ortalama fiyatı, şu an kullandığımız süpürgelerin neredeyse 5 katı. Buna ek olarak akıllı ev teknolojilerinin birçoğu kullanıcıları sesli ya da görüntülü olarak takip edebiliyor. İnsanların büyük bir kısmı bu takip işleminden rahatsız oldukları için akıllı ev teknolojilerinden şimdilik uzak duruyor. 

Akıllı Ev Teknolojileri KOBİ’leri Nasıl Etkileyecek? 

Günümüzde hızla yaygınlaşan akıllı ev teknolojilerine uygun olarak KOBİ’lerin üretim yapması gerekiyor. Yani kapanıp açılabilen perde sistemleri için ihtiyaç duyulan tül ya da güneşlikler, panjur sistemleri ve diğer araçlara uygun yan ürünler üretilmeli. Buna ek olarak KOBİ’ler için en büyük fırsatlardan biri de farklı markaların ürünleri ile uyumlu yazılımlar geliştirmek. Çünkü bir yazılım aracılığı ile tüm nesnelerin takip ve kontrolünün sağlanabilmesi, akıllı ev teknolojileri kullanan tüketicilerin en büyük isteği. Bu alanlara yatırım yapan KOBİ’ler de geleceğin yaşam biçimini kapsayan çok geniş bir sektördeki paylarını artırmayı başaracak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X