06.10.2020

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri

Aralık 2019’da Çin’in Hubei bölgesinde başlayan Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. Ekonomik sorunlarla en çok boğuşan gruplardan biri ise kuşkusuz esnaf grubu.

İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık. 


1. Dijital Kanallara Yönelmeye Gayret Edin


Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok insan zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak dışında evden çıkmamayı tercih ediyor. Buna ek olarak internetten alışveriş çok yüksek bir oranda arttı ve birçok alanda fiziksel alışveriş ile neredeyse yarışır bir noktaya geldi. Bu duruma en iyi örneği ise dünya genelinde internet araştırmaları yapan şirketlerden biri olan SEMRush veriyor. SEMRush tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de Google üzerinden yapılan internetten alışveriş aramaları, pandemi öncesine göre %311 arttı. Ayrıca internet üzerinden satış yapmayan ya da yapamayan birçok şirket için e-ticaret platformları çeşitli kolaylıklar sağlamaya ve esnaf dahil olmak üzere tüm şirketlerin dijital kanalları kullanmasını teşvik etmeye başladı. 

Böylece Türkiye, Avrupa başta olmak üzere birçok bölgede en çok internetten alışveriş yapılan ülkeler listesine girmeyi başardı. Peki, pandemi sürecinde dijital satış yöntemlerine nasıl geçilir? Burada kullanabileceğiniz iki farklı yol var. Sık tercih edilen yöntem, e-ticaret platformlarına dahil olmaktır. E-ticaret platformlarına dahil olmak için işletmeniz ile ilgili birkaç bilgi girmeniz ve onay sürecini beklemeniz yeterli. 

Bir diğer yöntem ise kendi sitenizi ya da mobil uygulamanızı kurup buradan e-ticarete dahil olmaktır. Firmanızın yetkinliklerini, insan kaynağınızı, maliyetlerinizi dikkate alarak seçeceğiniz yönteme karar verebilirsiniz. 


2. Teslimatları Güvenli ve Hızlı Gerçekleştirmeye Çalışın


Esnafın Covid-19 pandemisi sürecinde en çok dikkat etmesi gereken konuların başında teslimat geliyor. Teslimatlarınızı mümkün olduğu kadar hijyen güvenliği ile ilgili kurallara riayet ederek gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Tabii ki bunu yaparken hızdan da taviz vermemeniz gerekiyor. Covid-19 pandemisi sürecinde SEMRush’ın Türkiye için kayda geçirdiği bir diğer husus hızlı teslimat. Türkiye’de yaşayan kullanıcıların yaptığı aramalarda aynı gün teslimat %124 oranında arttı. Yani tüketiciler internetten daha çok alışveriş yapıyor olmalarına rağmen fiziksel alışverişte olduğu gibi hemen ürünlerine kavuşmak istiyor. 


3. Güvenli Ödeme Yöntemlerini Tercih Edin


Teslimatın bir diğer ayağını ise güvenli ve hızlı ödemeler oluşturuyor. Para en çok temas edilen araçlardan biri olduğu için bu konuda özellikle hassas olunması gerekiyor. Neyse ki günümüz teknolojisi bize alışverişlerimizde temassız ödeme seçeneğini sunuyor. İşletmeler de müşterilerine temassız ödeme seçeneğini sunarak hem çalışanlarının hem de müşterilerinin güvenliğini sağlayabiliyorlar. 

Aynı şekilde QR POS ya da Temassız POS gibi hizmetlerle de işletmeler, müşteriler ve çalışanlar için hijyenik ödeme seçeneği sunabiliyor. İş Bankası QR POS ile müşteriler ödeme süreçlerini fiziksel kart ya da POS cihazı gerektirmeden rahatlıkla tamamlıyorlar. QR POS’u tercih eden işletmeler aynı zamanda, kart taşımayan ve akıllı telefon üzerinden alışveriş yapan yeni nesil tüketici grubuna hitap edip fiziksel POS cihazı maliyetlerinden de kaçınmış oluyorlar.  

Temassız POS kullanmaya başlayan işletmeler ise kartı temassız özellikli POS cihazına yakınlaştırdıktan sonra saniyeler içinde ödeme işlemini gerçekleştiriyorlar. Temassız POS, gün içinde çok fazla müşteriyle etkileşim halinde olan, yüksek satış oranlarına sahip işletmeler için zamandan tasarruf sağlayan bir çözüm. 


4. Finansal Açıdan Emin Adımlarla İlerleyin


Covid-19 pandemisinin ne kadar süreceği ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü ya da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının herhangi bir açıklaması ya da tahmini bulunmuyor. Bu nedenle finansal olarak ayakta kalabilmek ve işletmenizin finansal güvenliğini sağlayabilmek için önlemler almanızda fayda var. Mümkün olduğu kadar satın alma ve satış vadelerini kısa tutup peşin ödeme yapmaya özen göstermeniz gerekiyor. Buna ek olarak şirketinizi hayati olarak ilgilendiren durumlar dışında uzun vadeli borçlanmalardan uzak durmanız faydalı olacaktır.


5. İşletmenizin Devamı ya da Büyümesi İçin Finansal Çözümlere Başvurun


Hem işletmenizi dijital kanallara açıp güvenli ve hızlı teslimatlar gerçekleştirmek için hem de Covid-19’a karşı alabileceğiniz diğer önlemler; işletmenizin varlığını sürdürmesini ve büyümesini sağlayabilir. Bunu sağlamak için de tabii ki harcama yapmanız gerekiyor. Ancak yeterince kaynağınız yoksa finansal çözümlere başvurabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası, esnafın faydalanması adına bu özel dönem için El Birliği İle Devam Destek kredisi Kampanyası başlattı. Kampanya ile 2 milyon TL’ye kadar 36 aya varan aylık taksitlerle veya 6 ay anapara ve faiz ödemesiz krediden yararlanılabiliyor.  Bunun yanı sıra yıl boyunca devam eden Esnafa Destek Kredisi Kampanyası ile de 250 bin TL’ye kadar yine 36 aya varan vadelerde ve 6 aya kadar anapara ve faiz ödemesiz krediden avantajlı oranlardan yararlanmak mümkün.


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X