26.03.2021

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Esnaf Kefalet Kefillik İptali Nasıl Yapılır?

Artan rekabet şartlarına uyum sağlayarak işlerini sürdürebilmeleri için esnafa sağlanan desteklerden birisi esnaf kefalet kredisidir. Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, esnafın kredi kullanabilmesi için bankaya kefalet verir. Esnaf kefalet kredisinin avantajı, faiz indirimli kredi kullanmaya imkanı tanımasıdır.

Esnafın işletme sermayesi olarak faydalanması ve iş kapasitesini artırabilmesi amacı ile sağlanan bu krediden yararlanabilmek için bazı konuların bilinmesinde fayda var. İşte, esnaf kefalet kredisi ile ilgili tüm merak edilenler:

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisinin temel şartı, başvuruda bulunacak kişinin bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne ortak olmasıdır. Ortaklık şartları ise şunlardır:

● Medeni hakları kullanma yetkisine sahip gerçek kişi olmak

● Esnaf veya sanatkar olmak

● İş veya evi ilgili kooperatifin çalışma bölgesi dahilinde bulunması

● Aynı anda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üye olmamak


Yukarıda belirtilen şartlara uyan kişiler, yazılı olarak esnaf ve kredi kooperatifine başvurur. Yaklaşık iki hafta içerisinde ortaklık başvurusu sonuçlanır. Esnaf kefalet kredisi şartlarını yerine getirmiş yani ortaklık sağlamış kişi, kredi başvurusunda bulunabilir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, esnafın mali durumunu araştırır ve kredi başvurusunu ilgili bankaya iletir. Banka da başvuru sahibi esnafın finansal durumunu inceler. Finansal inceleme sonuçları olumlu ise kredi verilir.


Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aranan şartlarını taşıyan esnafın ibraz etmesi gereken esnaf kefalet kredisi başvuru belgeleri şunlardır:

● Vergi levhası

● Kooperatiften alınan ortaklık beyannamesi

● Nüfus cüzdanı

● İkametgah

● Esnaf sicil belgesi

● 4 adet vesikalık fotoğraf

● Oda faaliyet belgesi

● İmzalı ve kaşeli son dönem hesap hareketlerini gösterir belge


Kefil olan kooperatifin ibraz etmesi gereken belgeler ise şunlardır:

● Vergi levhası

● İkametgah

● Nüfus cüzdanı


Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Nedir?


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) tarafından açıklanan 2021 kredi faiz oranları ve şartları şu şekilde:

● 1 yıla kadar ve 1 yıldan fazla vade için yıllık faiz oranı %8.5

● Kredi vadeleri maksimum 5 yıl ile sınırlı olup şahıs üst limitleri 200.000 TL


Esnaf Kefalet Kefillik İptali Şartları Nelerdir?

Kefil, borcun tamamından müteselsilen sorumludur. Kefaletin bitmesi için borcun tamamının ödenmiş olması gerekir. Ancak kefillik iptalinin birkaç istisnası bulunur. 6098 numaralı Borçlar Kanunu’nun 598. maddesine göre kefillik anlaşmasının hazırlanışının üzerinden 10 yıl geçtiği zaman kefillik düşer.


Ayrıca ilgili kanunda kefaletten dönme olarak belirtilen durumda ise kefilin, kredi alan kişinin mali durumunun beyan ettiğinden çok daha kötü durumda olduğunu öğrenmesi ve borç bulunmaması durumunda alacaklıya yazılı bildirimde bulunarak kefilliğin iptalini isteyebilir. Bu durumda kefilin, alacaklının kefalete güvenmesi nedeniyle ortaya çıkan zararlarını ödeme yükümlülüğü bulunur.


Alternatif Kredi Seçenekleri Nelerdir?


Bu yazımızda esnafın faydalanabileceği esnaf kefalet kredisinin şartlarından bahsettik. İşletmeniz için avantajlı bir diğer finansman kaynağı ise 6 ay ödemesiz kredi imkanı sunan İş Bankası Esnafa Destek Kredisi’dir. 36 ay vade ile ödeme kolaylığı sunan bu kredi hakkında bilgi almak için Esnafa Destek Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bu gibi avantajlı kredilerin yanı sıra içinde bulunduğumuz pandemi şartlarında bazı konulara da dikkat edilerek esnafın mali açıdan rahatlaması sağlanabilir. İşletmenizin Covid-19 döneminden en az şekilde etkilenmesinin yollarını öğrenmek için ¨Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X