22.09.2020

E-Ticarette Kullanılabilecek Ödeme Sistemleri Nelerdir?

Bir KOBİ’nin e-ticaret sitesinde yer alması gereken ödeme sistemleri şöyle sıralanıyor: 

1. Kapıda Ödeme Yöntemi

 Kapıda ödeme yöntemi genellikle kredi veya banka kartı kullanmayan ya da kullandığı kartı internete açmak istemeyen tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Kart kullanmayan tüketicilerin sayısı giderek azalsa bile ülkemizin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda hatırı sayılır bir kitle olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle müşteri ve hedef kitlenizi değerlendirip gerekiyorsa kapıda ödeme sistemini sitenize entegre etmelisiniz. Tabii kapıda ödeme yöntemini sitenize entegre edebilmek için bu konu hakkında uzmanlaşmış şirketlerden yardım almalısınız.  

2. Havale/EFT

 Alışverişin en eski ödeme yöntemlerinden olan havale ve EFT, kapıda ödeme yönteminde olduğu gibi kredi veya banka kartını internete açmak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Sitenize bu yöntemi entegre ettiğiniz zaman izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. İlk olarak ödeme yapılabilecek hesaplarınıza gelen ücretlerle siparişleri eşleştirmenizi sağlayan senkronize sistemlerini kurmanız lazım. Sistem, ödeme yapan kullanıcıya bir kod atıyor ve kullanıcı, ödeme içerisinde bu kod ile beraber kimlik bilgilerini giriyor. Sipariş onaylandıktan sonra ürün kullanıcıya iletiliyor. 

3. Kredi/Banka Kartı

 

Kredi veya banka kartları ile ödeme, günümüzde en sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Fiziksel POS cihazlarının işlevini yerine getiren sanal POS vasıtasıyla ödeme alınmasına dayanan sistem için KOBİ’nizin e-dönüşüme dahil olması gerekiyor. Yöntem ile kullanıcı kart bilgilerini girerek ödeme işlemini kolayca gerçekleştiriyor. 

4. Online Cüzdan

Kuzey Amerika ve Çin pazarlarında her geçen gün daha da yaygınlaşan online cüzdanlar, kullanıcının bir banka ya da finans kuruluşunda oluşturduğu cüzdana para aktarması ya da kredi kartını tanımlaması ile çalışıyor. Kullanıcılar cüzdanları üzerinden QR kod gibi farklı yöntemler kullanarak sitenizden alışveriş yapabilir.  

Online Ödeme Yöntemlerinin Öne Çıkan Yönleri

Online ödeme yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları bulunur. Bunlar şöyle özetlenebilir: 

  • Kapıda ödeme yöntemi, banka veya kredi kartının internete açılmasına ihtiyaç duyulmadığı için tercih edilir. Ancak genellikle kapıda ödeme yönteminde ek ödeme alınır. 
  • Havale ya da EFT, banka veya kredi kartının internete açılmasına ihtiyaç duyulmaması ve nakit çıkış yapıldığı için geleceğe borç bırakılmaması gibi nedenlerle öne çıkar. Ancak bazı kullanıcılar ise kod ve sipariş eşleştirme sürecinde karışıklık yaşanabilmesi nedeniyle bu ödeme yöntemini pek sık tercih etmiyor. 
  • Kredi veya banka kartı ile ödeme, işlemin kolay olması ve taksit imkanı sunabilmesi gibi farklı nedenlerle sıklıkla tercih edilir. Kullanıcıların en büyük korkularından olan kart bilgilerinin istenmeyen kişilerin eline geçmesi durumu da yeni nesil protokollerle önlenir ve kart sahteciliği gibi sorunların önüne geçilebilir. 
  • Online cüzdan henüz yaygınlaşma sürecinde olduğu için çoğu zaman özel indirimler sunulur. 

Kısacası e-ticaret sitenize ekleyebileceğiniz çok sayıda ödeme yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler kendi aralarında rekabet içerisinde gibi görünse bile tamamını sitenize entegre etmeniz durumunda farklı öncelikleri olan kullanıcıları çekmeniz mümkün hale geliyor. Ancak günümüzde daha çok banka ya da kredi kartı ile ödeme öne çıktığı için bir e-ticaret sitesi kuracaksanız mutlaka içerisinde sanal POS olmasını öneririz. Çünkü sanal POS olmayan bir siteden kredi ya da banka kartı ile alışveriş mümkün değildir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X