30.03.2021

e-Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Kimler İçin Zorunludur?

Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen e-serbest meslek makbuzunun detaylarını öğrenmeden önce ¨Serbest meslek makbuzu nedir?¨ sorusunun cevabına bakabiliriz. Serbest meslek erbabı, ücret tahsili yaptıkları zaman fiş veya fatura yerine de geçen serbest meslek makbuzunu kesmekle yükümlüdür. e-Serbest meslek makbuzu yani e-Smm ise serbest meslek makbuzunun elektronik ortamda düzenlenmiş halidir ve hukuki olarak aynı niteliği taşır.

Geçmişte e-Smm kesilmeye başlanmadan önce bu işlemi gerçekleştirmek için söz konusu belgeyi fiziki olarak bastırmak ve bir nüshasını müşteriye vermek gerekiyordu. Ancak e-Smm uygulaması ile bu adım çok daha kolay hale geldi. Siz de serbest meslek erbabı iseniz fatura işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirmenin yolu olan e-Smm’nin detaylarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 e-Serbest Meslek Makbuzunun Özellikleri Nelerdir?

e-Smm, 10 sene boyunca dijital ortamda saklanabildiği için fatura depolama ihtiyacını ortadan kaldırır. e-Smm kullanmanın bir diğer avantajı ise işlemlerin kolaylıkla iptal edilebilmesidir. Talebe göre dijital ortamda ya da çıktısı alınarak müşteriye iletilebilen e-Smm uygulaması, kağıt israfını önleyerek çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

e-Smm’ye başvuruda bulunmak için özel entegratörlere başvurmak, e-arşiv portalını kullanmak ya da işletme bilgi işlem sistemini GİB bilgi işlem sistemine entegre etmek gerekir. Özel entegratörler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükellefler adına e-Smm gibi elektronik belgeleri düzenleme yetkisine sahip kuruluşlardır. e-Smm başvuru şartlarından bir diğeri ise işletmelerin mali mühür ya da e-imzaya sahip olma zorunluluğudur. 3 yılda bir yenilenmesi gereken mali mühür Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden alınabilir. Islak imza ile eşdeğer olan e-imzayı almak için de e-devlet e-imza sistemi kullanılabilir.

e-Serbest Meslek Makbuzunda Hangi Bilgiler Yer Almalı?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara göre oluşturulan e-Smm’de yer alması gereken bilgiler şunlardır:

● Serbest meslek erbabının adı, soyadı, TC kimlik numarası veya vergi numarası, vergi dairesi, adresi
● Evrakın düzenlenme tarihi, saat ve dakika cinsinden düzenlenme zamanı, belge numarası
● Müşterinin adı, soyadı, unvanı, adresi, vergi mükellefi ise vergi dairesi, TC kimlik numarası veya vergi numarası
● KDV’nin de belirtildiği alınan ücret tutarı

e-Smm’de yer alması zorunlu olan bu bilgiler dışında işletmenin ihtiyaç duyması halinde evrakta başka bilgilere de yer verilebilir.

Kimler e-Smm Düzenlemekle Yükümlüdür?

01.06.2020 tarihi itibarıyla e-Serbest meslek makbuzu zorunluluğu getirilmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı, konuyla ilgili yayımladığı duyuruda doktor, mühendis, sanatçı, menajer, serbest muhasebeci ve mali müşavir, yeminli mali müşavir gibi serbest meslek icra eden herkesin e-Smm düzenlemekle yükümlü olduğunu belirtmiştir.

e-Smm’nin yanı sıra e-fatura, e-irsaliye gibi diğer muhasebe işlemleri ile ilgili de bilgi almak için İşletmeniz İçin Bilmeniz Gereken Muhasebecilik İşlemleri konulu eğitimimizi okuyabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Esnafın Koronavirüsten Daha Az Etkilenmesi İçin 5 Öneri
Covid-19 pandemisi ya da halk arasında sıkça kullanılan ismiyle yeni tip koronavirüs pandemisi, insanların uzun süre evlerinde kalmasına ve ekonomik olarak çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oldu. İnsanların büyük kısmı zorunlu olarak sokağa çıkmadıkları için esnaftan yapılan alışverişler önemli ölçüde düştü. Bu nedenle esnafın koronavirüs pandemisinden daha az etkilenmesi için yapabileceklerini sıraladık.
Sağlıklı Şirketler: Kurumsal Wellness ile Verimliliği Artırın
Kurumsal wellness, birçok veriden yararlanıp iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayan uzun süreli şirket politikalarının bütünüdür.
Kadın Girişimcilerin Yararlanabileceği Kredi ve Hibeler Nelerdir?
Türkiye’de istihdamın artması ve kadınların iş gücüne aktif olarak katılabilmesi için uzun yıllardır devam eden çok sayıda proje bulunuyor. Türkiye İş Bankası gibi bankalar ve KOSGEB gibi devlet kurumlarının destekleri ile birçok kadının iş sahibi olması ve istihdamı büyütmeleri hedefleniyor. Bu nedenle kadın girişimcilerin yararlanabileceği çok sayıda farklı kredi ve hibeyi sizin için derledik.
Yeni İş Kuracaklar İçin 6 Öneri
Yeni bir iş kurmak birçok kişinin hayalidir. Türkiye her gün, farklı sektörlerde yüzlerce farklı KOBİ ya da büyük ölçekli şirket kuruluyor. Başka bir deyişle her gün yüzlerce kişinin hayali gerçekleşiyor. Ancak herkesin hayali sonuna kadar devam edemeyebiliyor ve kurdukları şirketler başarılı olamıyor. Bunun önüne geçmek adına yeni iş kuracak kişilerin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gerekenleri derledik.
Melek Yatırımcıları Etkileyen 3 Nokta
Start-up’ların kuruluşlarından itibaren en büyük ihtiyaçlarından biri finansal destektir. Start-up’lar finansal destek konusunda genellikle 3 farklı noktadan yardım alır. Bunlar kitlesel fonlama, banka ya da kamu kredileri ve hibeleri ile melek yatırımcılardır. Kitlesel fonlama ile banka ya da kamu kredileri ve hibeleri, şartları sağlayan hemen her kurumun alabildiği finansal desteklerdir.
İhracatçıların Yararlanabileceği Krediler Nelerdir?
Türkiye İş Bankası ihracatçılara yönelik birçok farklı ürün ve hizmet sunuyor. İş Bankası’nın KOBİ’lere yönelik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin ise en yakın İş Bankası şubesine gidip gerekli başvuruları tamamlaması gerekiyor.
Workup Girişimcilik Programı Nedir? Nasıl Başvurulur?
Girişimcilik ekosistemi ve girişimciliğe verilen destek tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor. İş Bankası da ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin ve katma değerli iş modellerinin ölçeklenebilmesi amacıyla 2017 yılında Workup Girişimcilik Programı’nı hayata geçirdi.
Yapay Zeka ile Büyüyen Girişimler: Etiya
İnternetin ve dijital dünyanın 1990’lı yıllardan itibaren hızla gelişimi, birçok alanda yapay zekanın öneminin artmasını sağladı.
KOBİ'lerin Geleceği: Covid-19 Sonrasında Dünyada Yaygınlaşacak 4 Teknoloji
Yeni tip koronavirüs (Covid-19), Aralık 2019’da dünyanın gündemine girdi ve 2020’nin başlarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına aldı.
22.09.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Akıllı Ev Teknolojileri
İnternetin 90’lı yıllardan başlayarak hızla gelişip Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzak Doğu gibi bölgelerde neredeyse her eve girmesiyle beraber farklı teknolojilerde de gelişmeler yaşanmaya başladı. Bunların başında da IoT ve buna bağlı olarak akıllı ev teknolojileri ilk sıralarda yer alıyor.
22.09.2020
X