29.12.2020

2021’de İşletmelerin Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Şekillenmeli?

Birçok olayla ve beklenmedik gelişmelerle geçen 2020, bitmek üzere. Her sene olduğu gibi bu sene de yıl biterken yeni hedefler belirleniyor, kararlar alınıyor, birçok plan yapılıyor. Özellikle şirketler, yeni yıla çok daha sağlam adımlarla girmek istiyor. 

2020 yılında başlayan pandemi dolayısıyla iş hayatının dinamiklerini etkileyen birçok değişiklik yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Dolayısıyla firmalar ve işletmeler, bu değişikliklere adapte olma konusunda çeşitli çözüm yolları arıyor. Yeni çözümler ararken de günümüz koşullarından, teknolojiden ve değişimlerden besleniyorlar. 

Şimdi, yeni yıla çok az bir zaman kala işletmelerin ayakta kalabilmek için 2021 yılı hedeflerini hangi konulara göre şekillendirebileceklerini ele alalım. 


Yeni Çalışma Şekillerine Hazırlık Yapın


Yaşanan salgın nedeniyle iş hayatının akışında büyük bir değişiklik meydana geldi. Çalışanlarının ve toplumun sağlığı için uygun olan firmalar, evden çalışma modeline geçti. İşlerini uzaktan yürütebilen birçok firma, ofislerini geçici ya da kalıcı olarak kapatmaya karar verdi. 

Bu durumu birçok insan dönemsel gibi görse de fiziki iş yerinin masraflarından kurtulmak ve çalışan beklentilerini karşılamak adına firmalar 2021 yılında da yeni çalışma modellerini devam ettirecek gibi görünüyor. Öyle ki birçok büyük uluslararası firma, kalıcı evden çalışma modelini hayata geçirdiğini açıkladı. Bu noktada ülkemizdeki firmalar da yeni yıl hedefleri arasına alternatif çalışma modelleri için hazırlıklarını hızlandırabilir. 

Örneğin evden çalışma modelinin sorunsuz yürümesi için çalışanlarının internet, bilgisayar ya da çalışma koltuğu gibi ihtiyaçlarına çözüm bulma yoluna gidilebilir. Bu tip konularda çözümler geliştirmek de hem kalifiye elemanları işletmede tutabilmek ve hem de çalışan performansını artırabilmek adına çok önemli. 


Gerçekçi Performans Hedefleri Belirleyin


Şirketler her yılın sonunda performans değerlendirmesi yapar. Sonrasında ise yeni yılın performans hedefleri belirlenir. Fakat bu sefer geride zor geçen bir yıl bırakacağız. Bu nedenle yeni yıl için performans hedeflerini gerçekçi ve ayakları yere basan şekilde belirlemekte fayda var. 


İşletme Sermayesine Dikkat Edin


Herkesin bildiği üzere pandemiden dolayı ekonomide çeşitli sarsıntılar yaşandı. Hatta işletmelerin bütçeleri ve planları büyük değişimlere uğradı. Önümüzdeki süreç de belirsizliğini koruyor. Bu nedenle 2021 yılında işletmelerin bütçelerini dikkatli oluşturmaları ve sağlam adımlar atmaları şart. Bu doğrultuda şirket yöneticileri ve işletme sahipleri yeni yıla hazırlanırken işletme sermayesi konusunu masaya yatırabilirler. 

İşletme sermayesi temel olarak işletmeyi döndürmek için gereken paradır. İşletme sermayesini belirlemek için ise mevcut varlıklarınızı ve borçlarınızı tespit ederek işe başlayabilirsiniz. Kısa vadeli borçlar, tedarikçilerle yaptığınız anlaşmalar gibi konular da işletme sermayesinin kapsamına girer. 

İşletme sermayesiyle ilgili hedeflerinize bakarken düzenli olarak gelir elde etmediğiniz dönemlerde dahi işletmeyi döndürecek nakit paranızın olup olmadığını belirleyip hedeflerinizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. 


Dijital Dönüşüm Trendlerini Takip Edin


Teknoloji, pandemi dönemiyle birlikte artık hayatın vazgeçilmez bir unsuru. Yaptıkları iş ne olursa olsun işletmeler, teknolojiyi takip etmedikleri ve yeniliklere adapte olmadıkları sürece dijital dünyada görünürlüklerini artıramadıkları için başarılı olamazlar. Dolayısıyla işletmeler 2021 yol haritasını belirlerken hangi teknolojileri bünyelerine katacaklarını göz önüne alabilirler. Zira dijital dönüşümü tamamlayabilen şirketlerin 2021’de çok daha verimli çalışması ve rakiplerinin önüne geçmesi bekleniyor.  

Bu doğrultuda dijitalleşme sürecini henüz tamamlamamış olan KOBİ’ler, özellikle salgın döneminde uzaktan dijital olarak yürütülen işler ve değişen beklentiler için İş Bankası El Birliği ile Dijital Dönüşüm Kredisi ile finansman desteği alabilirler. Bu krediyle beraber KOBİ’ler; e-dönüşüm hizmetleri, e-ticaret sitesi kurma masrafları, ön muhasebe ve stok yönetimi gibi süreçlerde dijitalleşmeyi başlatabilirler.

Ayrıca işletmeler, teknolojik ve dijital süreçlerde rakiplerinin gerisinde kalmamak için İş Bankası Dijital Dönüşüm Merkezi’ni (DDM) keşfedebilirler. Çünkü bu merkez sayesinde birçok KOBİ, ücretsiz olarak sunulan dijital yetkinlik karnesi ile firmalarının dijital yetkinlikleri hakkında bilgi sahibi oldu. Dijitalleşme alanında ilk adımı atmak isteyen KOBİ’ler yine ücretsiz olarak sunulan koçluk hizmeti yanında, kriterleri karşılayan firmalar yeni tanıtılan OBİ Projesi kapsamında ücretin belirli bir kısmı İş Bankası tarafından karşılanan dijitalleşme projeleri yönetim desteği hizmetinden de faydalanabilecek.

Dijitalleşme desteği ve  başvuru koşullarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye Dijital Dönüşüm Merkezi’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz. 


2021 Yılının Teknolojileri Neler Olacak?


2021 yılında büyümeye devam edecek olan teknolojiler ise yapay zeka, robotik süreç otomasyonları, hibrit bulut altyapıları, siber güvenlik unsurları, müşteri deneyimini iyileştirmek için geliştirilen platformlar ve 5G teknolojisi olacak gibi görünüyor. Tüm bu endüstri 4.0 teknolojileriyle ilgili detaylı bilgi almak için “İşletmeler Endüstri 4.0 Çağına Uyum Sağlamak İçin Neler Yapmalı?” eğitimimizi okuyabilirsiniz. Ayrıca, Softtech 2021 Teknoloji Raporu'nu okuyarak bilgilerinizi derinleştirebilirsiniz.

İŞ’TE KOBİ, yeni yılda da geliştirdiği çözüm ve yeniliklerle işletmenizin yanında olmaya devam edecek. Tüm bu çözümlerden ücretsiz olarak yararlanmak için ise İŞ’TE KOBİ’ye hızlıca üye olabilirsiniz. 

İşletmenizle ilgili değişim süreçlerini başarıyla tamamlayacağınız ve tüm hedeflerinizi gerçekleştireceğiniz yepyeni bir yıl diliyoruz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X