27.03.2020

2020 Yılında Öne Çıkan Finansal Teknolojiler

Finansal teknolojiler (fintek) ya da İngilizce kısaltması ile fintech, son yıllarda en hızlı büyüyen alanların başında geliyor. Çünkü halihazırda dünya üzerinde bulunan paranın çok önemli bir kısmı dijital ortamlarda yer alıyor. Bu nedenle özellikle güvenlik ve inovasyon konularında fintek yatırımlarının öne çıktığı görülüyor. Sizin için 2020 yılında öne çıkan finansal teknolojileri ve ne işe yaradıklarını derledik. API Kullanımı Giderek Yaygınlaşıyor


Uygulama Programlama Arayüzü sözcüklerinin kısaltması olan API, iki yazılım ya da uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan mekanizmaya verilen isim. Aslında akıllı telefon ya da tabletleri kullandığınız her an bir API’den yararlanıyorsunuz. API’lerin şu an için en hızlı geliştiği alan ise oyun sektörü. Fakat özellikle son yıllarda güvenliğin artırılması ile finansal teknolojilerde de API’lerin yaygın bir şekilde kullanıldığı görülmeye başlandı.


Avrupa Birliği’nin 2009 yılında yayınladığı PSD düzenlemesinin genişletilmiş ve revize edilmiş bir hali olan, finansal hizmetlerin birlik içinde daha rahat erişilebilir, rekabetçi ve güvenli bir hale getirilmesi için hazırlanan PSD2 2015 yılında duyuruldu. AB dışında farklı bölgelerde de benzer düzenlemeler hazırlanırken, Türkiye gibi bu düzenlemeye tabi olmayan yerlerde de bankalar ve fintekler tarafından gelecek finans dünyası için bu düzenleme referans olarak kabul edildi. İlk düzenleme ile ödeme hizmeti sağlayıcı kuruluş (Payments system provider – PSP) kavramı ortaya çıkmış, PSD2 ile de hayatımıza hesap bilgisi servis sağlayıcı (Aggregator) ve ödeme başlatma hizmet sağlayıcı kavramları hayatımıza girdi. Bankaların bu alanlarda faaliyet gösteren finteklerin ve diğer bankaların bu hizmetleri verebilmeleri için ihtiyaç duyacakları API’leri hazırlamaları da zorunlu hale getirildi bu düzenlemeyle. Açık bankacılık olarak adlandırılan bu alanda ülkemizde bu henüz yasal bir düzenlemesi olmasa da bu konularda çalışmaya başlayan fintekler bulunmakta. 


Bu konuda öncü uygulamalardan biri ise TekCep. Ticari İnternet Şube ve İşCep Ticari üzerinden diğer bankalarda yer alan hesaplarınızı görüntüleyebilmenizi sağlayan uygulama ile tüm ticari hesap hareketlerinizi tek bir yerden kontrol edebilirsiniz. Böylece herhangi bir işlem hakkında hemen bilginiz olur ve hesap hareketleriniz tamamen kontrolünüz altında kalır. 

Kullanıcıların verilerini koruyarak düzenlenen uygulamalar ile NFC gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanılıyor ve ödemeler mobil cihazlarla kolayca yapılabiliyor. Birçok finans kuruluşu API’lerini kullanıma açtığı için farklı şirketler ya da kullanıcılar uygulamalarında bu sistemlerden faydalanabiliyor. Örneğin 2020 itibarıyla İş Bankası, 32 farklı API’yi geliştiricilere açıyor.


İş Bankası’nın API’leri arasında ATM lokasyonları ve ödeme planları gibi çok sayıda datanın çekilebildiği alanlar bulunuyor. Tabii ki bunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu API’ler sayesinde ödeme planları kullanıcıların takvimine yansıtılıp herhangi bir işlem gerekmeden hatırlatıcı kurulabiliyor ya da API’leri kullanan bir şirket, kullanıcıdan aldığı ödemeyi, hizmeti sunan şirkete aktarabiliyor. 


Blockchain Giderek Büyüyor


Kripto paralar ile hayatımıza giren blockchain ya da Türkçesiyle blok zinciri, şifreleme yöntemleri kullanılarak birbirine bağlanan ve güvenli hale getirilen blokların birbirini doğrulayacak şekilde kayıt yapmasıdır. Her blok içerisinde bazı veriler bulunur ve veri, diğer bloklar tarafından korunur. Böylece yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olan sistem, dağıtık bir muhasebe defteri gibidir. Kripto paraların kullanıcılarının kim olduğunun tam olarak bilinememesini ve işlemlerde herhangi bir karışıklık olmamasını sağlayan blockchain, başta finansal teknolojiler ve endüstri olmak üzere çok farklı alanlara yayılmaya başladı. 


Finansal teknolojiler açısından blockchain, müşteri tanımlama sistemlerini değiştirmeye aday. Şu an için sektörde yer alan bankalar ve diğer finans kuruluşları, müşterileri farklı güvenlik adımlarını da içinde barındıran bir tanıma ve tanıtma sürecine sahip. Bu sistemlerin sürekli güncellenmesi ve açıklarının kapatılması gerekiyor. Blockchain ise kendini güncelleyebilen ve yüksek güvenliğe sahip bir yapıda olduğu için özellikle müşteri tanıma konusunda finans kuruluşlarının imdadına yetişiyor. 2020 yılı itibarıyla finans kuruluşlarının müşteri tanıma konusunda blockchain teknolojisinden daha fazla yararlanacağı öngörülüyor. 


Tüm Kartlara Hükmeden Uygulamalar Yaygınlaşacak


Akıllı telefonların her geçen gün disk kapasitesi artsa bile indirilen görsel, uygulama, müzik ve diğer dosyaların da boyutları artıyor. Bu nedenle geliştiriciler mümkün olduğu kadar istifçi adı verilen uygulamalara yöneliyor. İstifçi uygulamalar, birçok uygulamanın sağladığı yararı tek elde topluyor. Böylece akıllı telefonda sadece tek bir uygulamaya yer veriliyor.


Örneğin kullanıcılar bir tane bilet uygulaması ile farklı şirketlerden alınan biletleri görebiliyor ya da doğrudan o uygulama vasıtasıyla birçok şirketten bilet alıp uygulama içerisinde tanıtabiliyor. 


Yapay Zeka Daha da Yaygınlaşacak

Günümüzde tüm sektörlerin hızlıca e-dönüşüme  entegre olması nedeniyle dijitalleşme olabildiğince yükseliyor. Tabii ki dönüşüm sadece e-fatura sistemleri kullanmak ya da Sanal POS’lara geçmekle sınırlı kalmayacak. Finansal teknolojilerin önümüzdeki yıllarda tamamen değişmesi bekleniyor. Bu kapsamda da en büyük yatırım ve geliştirme alanlarından biri yapay zeka oluyor.


Yapay zeka ile finansal teknolojilerin kendi kendilerini idare ve kontrol edebilecek yapıya gelmesi bekleniyor. Hatta ilerleyen süreçte sistemlerin kendi güncellemelerini ihtiyaçlara göre belirleyip geliştirebileceği öngörülüyor. Kısacası 2020 ila 2030 arasında en büyük fintek yatırım alanlarından biri yapay zeka olacak. 


Bu konuda son günlerde en önemli adımlardan birini ise Koç Üniversitesi ile Türkiye İş Bankası attı. İki kurumun iş birliği ile açılan “Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi” hem geleceğin teknolojik altyapısını geliştirecek hem de yapay zekaya entegrasyonu hızlandıracak.


Bu konudaki videoyu izlemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=rbkXZdc4c2w&t=6s


Ayrıca yeni teknolojiler için Softtech 2020 Teknoloji Raporunu incelemeyi unutmayın. İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X