İsrafil Coşkun

Bulut Bilişim & Siber Güvenlik Uzmanı

HAKKINDA

13 yılı aşkın süredir telekom ve yazılım sektörlerinde ürün yönetimi, iş geliştirme, ürün geliştirme konularında çalışmaktadır. İşNet’te bulut bilişim ve siber güvenlik konularından sorumlu ürün yöneticisidir. Eğitimini Kabataş Erkek Lisesi ardından, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Londra Ekonomi Üniversitesi (LSE) İşletme-Ekonomi bölümlerinde lisans eğitimi ile tamamlamıştır.

Merhaba, iyi günler dilerim,


Bulut bilişimde firmamıza uygun çözümü nasıl bulabiliriz? Kullandığın kadar ödeyeceğimiz bir yöntemi var mıdır bu işin? Yönlendirebilirseniz sevinirim.


İyi çalışmalar,
10.04.2020

Bulut teknolojisi aslında yıllardır kullandığımız sunucu ve internet teknolojilerinin harmanlanması ve ölçeklenebilir, uygun maliyetli çözümlerin sunulmasıdır. Altyapı Hizmeti (IaaS),  Platform Hizmeti (PaaS) ve Yazılım Hizmeti (SaaS) bulut teknolojisini oluşturan temel yapıtaşlarıdır. Bu teknolojilerin hizmet olarak verilmesi aslında, teknolojinin el vermesiyle finansal maliyetlerin uygun hale gelmesini ve bu hizmetlerin daha kolay yönetilmesini sağlamıştır. 


Kobi firmalarının kısıtlı insan kaynağı ve finansal gücünü verimli kullanması çok önemlidir. Bu sebeple Kobi firmaları genellikle Yazılım Hizmeti (SaaS) yatırımları yapmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse; insan kaynakları yazılımı, müşteri ilişkileri yazılımı, muhasebe yazılımı vb.. yazılımlar, doğrudan internet üzerinden Yazılım Sağlayıcı (SaaS) teknoloji firmalarından aylık ödeme seçenekleri ile temin edilebilir. İnternete bağlı bir cihaz (bilgisayar, telefon vb.) üzerinden bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu sayede günümüzde zaman ve mekan bağımsız çalışma olanakları da son derece artmıştır.


Çözümler arasında değerlendirme yapabilmek için, mutlaka daha önce kullanmış kişilerle görüşmenizi öneririm. Çözümlerin özelliklerini kıyaslamanız, destek kalitesi ve veri güvenliği konularını sorgulamanız, tüm unsurları göz önüne alarak fiyat/kalite analizi yaparak doğru çözümü bulacaksınız.


Merhabalar,


Siber güvenliğe bir firma olarak yatırım yapmalı mıyız? Öyle ise bütçemizi aşmadan nasıl siber güvenlik önlemleri alabiliriz?


Bekir Türk06.04.2020


Merhaba,

Siber güvenlik teknolojilerine yatırım yapmak, dijital mal varlıklarınızı (kredi kartı bilgileri, şirket ticari sırları, müşteri verileri vb..) korumanız için kritik öneme sahiptir. Yüksek çalışan sayısına sahip kurumsal firmaların siber güvenlik ekipleri ve yüksek teknoloji yatırımları olmaktadır. Küçük işletmelerde ise siber güvenlik ekibi kurulması ve yüksek maliyetli yatırımlar yapması beklenemez, buna gerek de bulunmamaktadır. 


1.       Kobi firmalarının siber güvenlik alanında  atması gereken adımları aşağıda sıralayalım:

2.       Firmanıza ait dijital mal varlıklarınızı tespit ediniz. Cihazlar, sunucular, uygulamalar, kritik veriler kimlerde ve hangi altyapılarda bulunuyor?

3.       Kullandığınız tüm yazılımların lisanslı ve güncel durumda olmasına dikkat ediniz.

4.       Yönetemeyeceğiniz teknoloji yatırımları yapmak yerine, güvenilir teknoloji sağlayıcı firmalardan hizmet alınız.

5.       Cihazlarınızda antivirüs yazılımları kullanınız. Cihazlar üzerinde işiniz için gerekli olmayan yazılımları kaldırınız.

6.       Şifrelerin karmaşık olmasını sağlayınız, başkalarıyla paylaşmayınız ve belli aralıklarla şifre değişiklikleri yapınız.

7.       Kritik verilerinizin mutlaka yedeklerini alınız.

8.       İnternet ağınızı korumak için güvenlik duvarı (Firewall) kullanınız.

9.       Şüpheli e-postaları, linkleri açmayınız ve verilerinizi paylaşmayınız.

10.   Siber güvenlik politikası oluşturunuz ve tüm çalışanların uygulamasını sağlayınız. Unutmayın, zincirin en zayıf halkası kadar güvendesiniz.

Çalışanlarınızın farkındalığını yükselterek ve güvenlik politikanızı oluşturarak, çok az teknoloji yatırımıyla çok daha güvende olacak ve muhtemel zararlardan, saldırılardan korunacaksınız.


Merhaba İsrafil Bey,


Küçük bir tekstil firmamız var. Sitemizden online satış da yapıyoruz ve pazarlama için CRM yazılımı kullanmak istiyoruz. Müşteri verilerini bulutta saklayabilir miyiz? Bulut bilişime yatırım yapma kararını hangi aşamada vermeliyiz? Ek bir maliyete katlanıp firmamızı buluta taşımamız hangi durumlarda mantıklı?


Ahmet Yaşar

08.04.2020

Merhaba Ahmet Bey

Online satış yaparak aslında bulut teknolojilerine yatırım yapmaya başlamış, bulutun faydalarından yararlanmaya başlamışsınız. Muhtemelen E-ticaret sitenizi bir web sitesi barındırma sağlayıcısı (hosting) üzerinde çalıştırıyorsunuz. En basit tanımıyla Bulut teknolojileri; sunucu, depolama, erişim vb kaynakların internet üzerinden sağlanabilmesi anlamına gelmektedir.

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımları her işletmenin mutlaka kullanması gereken ve sayısız faydası bulunan yazılımlardır. Kurumunuz içinde müşteri kayıtları tutmanızı, kurumsal hafızayı oluşturmanızı, kampanya yönetimi yapabilmenizi ve nihai hedef olarak müşteri memnuniyeti ve gelir artışı sağlamanızı sağlar.

Sorunuzda belirttiğiniz kritik konu ise bu verilerin bulutta saklanmasıdır, ama hangi bulut? Bulut altyapısıyla kullandığımız birçok yazılım, aslında dünyanın çeşitli yerlerindeki veri merkezleri içinde bulunan sunucularda çalışmaktadır. Dolayısıyla CRM üzerinde tutulacak kişisel verilerin Türkiye sınırları içindeki veri merkezlerinde barındırılması önem taşımaktadır. Yurtdışında bulunan sunucuların kullanılması durumunda,  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Madde 9’a göre,  müşterilerinizden açık rıza alınması ve bazı ek koşulların sağlanması gerekmektedir. (https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/2053/Yurtdisina-Aktarim)


Kullandığınız e-ticaret yazılımlarının içerisinde CRM modülü olabilir veya bunu sağlayacak e-ticaret uygulamalarını araştırabilirsiniz. Harici bir CRM uygulamasını yine internet üzerinden aylık ödeme modeliyle kullanabilirsiniz. Bu çözümlerde mutlaka bilgi güvenliği ve veri gizliliği konularını sözleşmelerinizde detaylı incelemenizi tavsiye ediyorum. Doğru teknoloji sağlayıcılar ile çalışmanız durumunda, uygun maliyetler ile CRM uygulaması kullanabilir ve işinize odaklanabilirsiniz.


X