Asya Günal

Bireysel Emeklilik ve Hayat Sigortası Uzmanı

HAKKINDA

Profesyonel Tecrübe Sigortacılık Sektörüne 2017 yılında Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. çatısı altında başlayan Asya Günal, Pazarlama Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak çalışmaktadır. Uzmanlık -Hayat Sigortaları -Bireysel Emeklilik Sistemi -Otomatik Katılım Nitelikler & Üyelikler Veri Tabanı Yönetimi, SPSS ile Temel Veri Madenciliği, Sunum Teknikleri vb. çok sayıda eğitim programına katılmıştır. Eğitim Lise: Burak Bora Anadolu Lisesi Üniversite: Sabancı Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği ; Yan dal: Finans

Corona salgını sebebiyle işyerimden ücretsiz izne ayrıldım. Bireysel emeklilik hesabımdan çıkmak istersem daha sonra tekrar devam edebilir miyim?


14.04.2020


Bireysel emeklilik sisteminden en fazla avantajı elde edebilmeniz ancak emeklilik hakkı kazanana kadar sistemde kalmanız ile mümkün olabilir. Bireysel emeklilik hesabınızı kapatmanız durumunda sistemde kalınan süre, devlet katkısı gibi pek çok avantajı kaybedebilirsiniz. Ayrıca, sistemden 10 yıl süreyle bulunmadan ve 56 yaşınızı tamamlamadan ayrılmanız halinde, sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak değişen oranlarda kesinti yapılır. Haklarınızı kaybetmeden emekliliğiniz için birikim yapmaya devam etmek için hesabınızı sonlandırmak yerine ödediğiniz katkı payını azaltmak ya da ödemeye ara vermek gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz.


Merhaba Asya Hanım,

İki tane farklı bireysel emeklilik hesabım var, bunları birleştirebilir miyim?


14.04.2020

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde hesap birleştirme işlemi sadece emeklilik hakkının kullanılması halinde mümkündür. Diğer durumlarda bireysel emeklilik hesapları birleştirilemez.


X