Şefik Ergönül

Dış Ticaret Uzmanı

HAKKINDA

Profesyonel dış ticaret hayatına 1975 yılında ENKA Holding'te başlayan, Profilo Holding'te ihracat müdürü olarak devam eden Ergönül, KALE Kilit Dış Ticaret A.Ş.'nin kuruluşunu gerçekleştirmiş, yönetici ortak ve Genel Müdür olarak çalışmıştır. Halen Taurus Ltd. şirketinde kurucu/yönetici ortak ve Genel Müdür olarak çalışmakta olan Şefik Ergönül, Anadolu Üniversitesi, İİBF, İşletme Fakültesi'nde Dış Ticaret Yönetimi dersleri vermektedir. 

Halen yürütmekte olduğu yurt içi ve yurt dışı, danışmanlık ve eğitmenlik çalışmaları çerçevesinde, Kanada Hükümeti'nin Trade Facilitation Office of Canada (TFOC) kuruluşu ile UN/UNCTAD/ITC'nin birlikte Afrikalı girişimciler için hazırladığı İhracat Eğitim Programının tasarım ekibinde Danışman olarak çalışmış ve üç eğitim modülü yazmıştır. Ayrıca UN/UNCTAD/ITC'nin ihracat el kitabı olarak hazırladığı sekiz kitabın teknik editörlüğünü yapmıştır. Nitelikler & Üyelikler 2004 yılında UN / UNCTAD / ITC desteği ile kurulan UTİDED Uluslararası Ticaret Danışmanları ve Eğitmenleri Derneği'nin Başkanlığını yürütmektedir. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) İhracat İlk Adım Projesi'nde danışman/eğitimci olarak yer alan Şefik Ergönül, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde İGEME, Odalar, Birlikler ve Dernekler şemsiyesi altında, iş insanlarına ve üniversite öğrencilerine eğitimle ve seminerler vermektedir. 

Sn. Ergönül, 2006 yılından bu yana Dünya gazetesinde "İhracat Sohbetleri " başlığı ile haftalık köşe yazıları yazmaktadır. 

1969 yılında üniversiteden mezun olan M. Şefik Ergönül, Devlet memuriyetinden ayrılarak gittiği İngiltere'de, ileri seviyede Organizasyon/Metot Uzmanlığı ve Bilgisayar Programcılığı eğitimi almıştır. Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi'nden(UN/UNCTAD/ITC) danışman ve eğitimci eğitmeni olarak, D.T.M. / İGEME ve EVD/Hollanda Eğitimcilerin Eğitimi Programı'ndan, sertifika almıştır. İstanbul Ticaret Odası'nda, Madrid Ticaret Odası (İspanya) tarafından verilen İhracatta İlk Adım Programı için danışmanların eğitimi programına katılmıştır.

Yurtdışından mal aldık ve bunları geldiğinde direkt Türkiye'ye almadan (Türkiye'ye sokmadan) ihraç etmek istiyoruz. Yani ithalden dolayı kdv ödemek istemiyoruz, transit ticaret kapsamında ihracatını yapmak istiyoruz. Gemi ile mallar geldi ve biz bu mallara kdv ödemeden diğer gemiye yükleyip direk ihraç etmek istiyoruz, bu mümkün müdür? Gümrük hattını geçmemek dendiğinde ne anlamalıyız? Örnekle açıklayabilir miyiz? Malları antrepoya indirip tekrar gemiye yükleyip ihraç ettiğimizde kdv ödemek zorunda kalır mıyız? İthal edilen mallar için ne zaman ithalat nedeniyle kdv ödenir, hangi safhada ödenmek zorundadır? Saygılar Sefer Demir

Yurt dışından getirilen mallar millileştirilmez ise başka bir deyişle, Gümrük Giriş Beyannamesi açılarak Türkiye Gümrük Bölgesine geçirilmez ise ithal edilmiş olmayacaklarından, bunlar için KDV ödenmesi gerekmeyecektir. Ancak bu durumda malların, antrepoda bekletilmesi ve fiili ithalat işleminin yapılmaması gerekir. Mallar için ödenmesi gereken KDV ancak Gümrük Giriş Beyannamesi açılarak fiili ithalat işleminin yapılması halinde alınır.

Merhaba, kendim bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum ve aynı zamanda butik sabun imalat ve pazarlamasını yapıyorum. Bu sabun imalat ve pazarlamasında kimyasal olmadığı için devlet bir belge talep etmiyor, bunu biliyorum. Kendime ait şahıs şirketim ve sabun için markam var, fakat Arabistan'a ihracat yapmak istiyorum. Bu yönde müşterim de var. Bu durumda benden üretim belgesi yada başka bir belge isterler mi ve ne yapmalıyım? Diğer belge sahibi firmalar buna yanaşmazken ihracatı kendi bünyelerinde kendi markaları adı altında yapmak istiyorlar. Bu da benim markam için oluru olan bir durum değil. Bunların dışında alternatif oluşturmak mümkün müdür? Şimdiden teşekkür ederim. Ercan Akdemir

İhraç etmeyi düşündüğünüz sabunun Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon ( GTİP veya HS Code ) numarasının 34.01 ile başladığını düşünüyoruz. Hedef ülkenin ürününüze uyguladığı kurallar ile ilgili olarak https://madb.europa.eu/madb adresine girerek bu numara ile "Procedures and Formalities" bölümünden araştırma yapabilirsiniz. Ancak dikkatinize ve bilginize bağlı olarak bu çalışma sırasında bazı önemli noktaları veya güncellemeleri gözden kaçırma riskiniz de vardır. Bizim yaptığımız araştırmada, ihraç edeceğiniz sabunun kozmetik ürün olarak değerlendirilmesi durumunda GMP gibi belgeler ve MSDS ile beraber diğer bazı önemli belgelerin istenildiğini gördük. Daha güvenli olabilmesi için Suudi Arabistan'daki müşterinize, malın varışında oradaki gümrüklerde hangi belgelerin istenildiğini sormanızı salık veririz.

Hurda ithal ederek yurt içi satış yapmak istiyorum. Hurda ithalat belgesi almanın koşulları ve yapmam gerekenler nelerdir. Veya şirket kuruluşu yapıp yurtdışında şube açsam nasıl olur? Bilgi verme şansınız var mı? Hakan Mızrak

Hurda ithalatı yapabilmek için Çevre ve Şehircilik bakanlığından izin belgesi almanız gereklidir. https://ced.csb.gov.tr/ithalat-ihracat-izinleri-ile-ilgili-bilgi-ve-belgeler-i-82649 adresinde gereken belgeler ve işlemler konusunda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca " Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Metal Hurdaların İthalat Denetimi Tebliği, Ürün Güvenliği Ve Denetimi: 2019/23 " çerçevesinde hareket etmeniz gerekir. Bu tebliğe ve eklerine aşağıdaki adresten erişebilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181230M1-19.htm Bu tebliğin Eki 1. listede yer alan metal hurdaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesine sahip sanayiciler ithal edebilirler. Ek-2'deki listede yer alan metal hurdaların serbest bölgeler dahil Türkiye gümrük bölgesine girişi yasaktır. Bu adreslerde verilen bilgileri inceledikten sonra daha kolay karar verebileceğinizi düşünüyorum.

Merhabalar, Çin'den bakır ithalatı yapmak istiyoruz, limanda 2.600 dolarlık ürüne ne kadar vergi öderiz? Saygılarımla, Teşekkürler.

26.02.2020

Geri dönüşüm için hurda ithalatı izne bağlıdır. Öncelikle ilgili bakanlıktan izin almanız gerekir. Ayrıca gümrük vergisi hesabı, varış bedelleri üzerinden hesaplandığından, getireceğiniz hurdaların taşıma bedellerinin de bilinmesi ile Türk limanlarına varış maliyetlerinin hesaplanması gerekir. Gümrük vergileri de ancak bundan sonra hesaplanabilir. Tedarikçinizden veya taşımacı bir firmadan Çindeki çıkış limanından varıştaki Türk limanına taşıma bedellerini öğrenerek, bir gümrük müşavirine danışmanızı salık veririz.

X