Av. Hatice Zümbül

Start-Up Hukuku Uzmanı

HAKKINDA

Hatice Zümbül, Zümbül Hukuk ve Danışmanlık kurucu avukatıdır. 2011 yılından bu yana avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetleri vermektedir. Dava takibi & Uyuşmazlık Çözümü, Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Tüketici Hukuku, Bilişim Teknolojileri Hukuku, İnternet Hukuku, Veri Koruma & Gizlilik ve Medya Hukuku ve Girişimcilik Hukuku alanlarında deneyim sahibidir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2010 yılında dereceyle (magna cum laude) mezun olmuştur. Almanya/Hannover Leibniz Üniversitesi’nde Institute for Legal Informatics’de Bilişim Teknolojileri ve Fikri Mülkiyet Hukuku alanında LL.M. derecesine sahip olup, tez konusu “İnternet servis sağlayıcılarının üçüncü kişilerin marka ve telif hakkı ihlallerinden sorumluluğu” dur. Zümbül ayrıca Belçika/Kathoelieke Leuven Üniversitesi’nde fikri mülkiyet ile bilişim ve iletişim teknolojileri alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Halihazırda İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde Kişisel Verilerin Yurt Dışına Aktarılması” konulu yüksek lisans tezi çalışmasını sürdürmektedir. Kişisel verilerin korunması alanındaki makalelerinin yanı sıra çok sayıda uyum projesi yürütmüş; fikri mülkiyet, ticaret hukuku ve kişisel verilerin korunması konularında düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katılmış ve eğitimler vermiştir. İleri seviyede İngilizce ve Almanca, temel seviyede Fransızca bilmektedir. Türkçe – İngilizce ve Türkçe - Almanca dillerinde yeminli tercümanlık; Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde marka ve patent vekilliği belgelerine ve “International Association of Privacy Professionals (IAPP)” nezdinde CIPP/E sertifikasına sahiptir.

Merhaba Hatice Hanım,


Yeni kurmayı planladığım glutensiz ürün üretimi ve online üzerinden satışı için oluşturduğum iş fikrimin marka ve logo başvurularını ne zaman yapmalıyım?


Derya Aydın

10.04.2020

Şirketinizi kurmadan önce bu aşamada da şahsınız adına Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde, faaliyette bulunmayı planladığınız mal ve hizmet sınıflarını değerlendirerek, marka tescil başvurusunda bulunabilirsiniz. Şirketinizi kurduktan sonra da dilerseniz söz konusu marka hakkını şirketinize devredebilir yahut lisans sözleşmesiyle markanın şirket tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Türk Patent ve Marka Kurumu, epats adlı sistem üzerinden elektronik başvuruları kabul etmektedir. Bu kapsamda, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun web sitesinden (https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/) marka başvurusunda bulunabilirsiniz.


Merhaba Hatice Hanım,


Start up ofisinde benimle birlikte çalışması için işe aldığım çalışanımı corona sebebiyle 6 ay çalışma süresi dolmadan işten çıkarabilir miyim?


Hakan Keskin

30.03.2020

Merhaba,

4857 sayılı İş Kanunu gereğince, otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, iş yerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. Dolayısıyla otuzdan az sayıda işçi çalıştıran iş yerleri bakımından işçinin kıdemine bakılmaksızın geçerli nedene dayanma zorunluluğu bulunmadan işveren iş akdini feshedebilecektir. Ancak işverenin ihbar yükümlülüğü bulunmaktadır. İhbar yükümlülüğü uyarınca iş sözleşmesinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra iş sözleşmesi feshedilmiş sayılacaktır. Ancak işveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini derhal feshedebilir. Fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtmesi gerektiği de unutulmamalıdır.


Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İş Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı gündemdedir. Söz konusu tasarının yasalaşması ve yürürlüğe girmesi halinde, işten çıkarmalar üç (3) ay boyunca yasaklanacak; işveren çalışanları ücretsiz izne çıkarabilecek ancak bu durumda işsizlik sigortası fonundan her gün için 39,24 TL nakdi ücret desteği çalışana ödenecektir. İşsizlik sigortası fonundan, 15.03.2020 tarihinden sonra işten çıkarılan çalışanlar da faydalanabilecektir.


Merhaba Hatice Hanım,


Yeni kurduğumuz yazılım şirketinin faaliyetlerini corona sebebiyle askıya almak durumunda kaldık, aldığımız desteklerin geri ödemesi konusunda salgın sebebiyle erteleme yaptırabilir miyiz?


Deniz Yılmaz

08.04.2020


Nerhaba,

Tarafların anlaşması halinde tabii ki geri ödemelerin ertelenmesi söz konusu olmaktadır; nitekim Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ekonomi destek planı gereğince de kamu bankaları tarafından nakit akışı bozulan firmaların bankalar olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay öteleneceği duyurulmuş, özel bankalar da benzer uygulamalara yer vermiştir.Türkiye İş Bankası'nın sunmuş olduğu destekleri öğrenmek için tıklayınız.


X