19.05.2020
Yedek parçada talep haziranda hızlanacak

Koronavirüsün otomotiv sanayiine en büyük etkisinin nisan ayında görüldüğünü kaydeden Supsan Genel Müdürü Salih Alson, yaşanan kayıpların yedek parça sektörüne de olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekti. Ancak, mayıs ayı itibarıyla dünyada işe dönüşlerin başladığını ve montaj fabrikalarının üretim faaliyetlerine tekrar başladığını ifade eden Alson, "Haziran ayı itibarı ile taleplerde artışların olacağı ve ileriki aylarda da artış trendinin devam edeceğini öngörüyoruz. Bu yönde de kendimizi hazır bulunduruyoruz." dedi. 

Salih Alson, önceliklerinin küresel bir sorun haline gelen koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, tüm çalışanlarının, bayilerini ve müşterileri koruyarak üretime devam etmek olduğunu vurgulayarak, yatırımlara da devam edeceklerini açıkladı. Alson, "Koronavirüs öncesinde, başlamış olduğumuz sodyumlu supaplar ile ilgili yatırımlarımıza devam edeceğiz. Makinelerin bir kısmı fabrikamıza geldi. Diğer kısmı ise yakında gelecek. Aynı zamanda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza devam edeceğimiz bir dönem olacak. Özellikle turbocharger ürünümüz ile ilgili montaj oyuncusu olabilmek, en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi." diye konuştu. 


"V" hareketi bekleniyor 


Montaj ile ilgili olarak dünyada Türkiye'deki üreticilere yönelik taleplerin artacağını öngördüklerini söyleyen Alson, "Yedek parça sektöründe de bayilerimize satışını gerçekleştirdiğimiz tüm referansları bulunur kılarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu sene bizim için, işimizi, müşterimizi ve çalışanımızın sağlığını koruma senesidir. Talep anlamında "V" tipi bir yapı bekliyoruz. İkinci üç ayki düşüşten sonra talepte bir tırmanış, ardında son çeyrekte anlamlı bir talep noktasına geleceğimizi düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Borusan Holding kuruluşu olan Supsan Eaton SRL lisansı ile her türlü içten yanmalı motorlar için motor supabı üretiyor. Şirket, supap, gayd, tırnak, tij ve supap başlığı ürünlerinde araç üreticilerinin orjinal parça tedarikçi konumunda bulunuyor. Ford Otosan, Oyak Renault, Tofaş, Türk Traktör, Iveco, Anadolu Isuzu, Başak Traktör, Karsan, Daf Tırsan ve Temsa firmalarının supap ihtiyaçları Supsan tarafından karşılanıyor. Şirketin yurt dışı müşterileri arasında ise Ferrari, Mercedes Benz, BMW, Aston Martin gibi büyük marklar bulunuyor.

X