14.05.2020
Nişasta sanayicisi mısırı Tarım Kredi'den alacak

Tarıma dayalı gıda sanayicilerinin ham madde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli sektörlerle iş birliğine giden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri son olarak Nişasta Sanayicileri Derneği ile protokol imzaladı. Protokole göre, sanayicilerin dane mısır ihtiyacı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin üyeleri olan çiftçiler tarafından üretilecek.

Tarımsal üretimde arz ve fiyat dengesini sağlamak için sözleşmeli üretim modeline öncelik verdiklerini belirten Türkiye Tarım Kredi Kooperatifl eri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yeni iş birlikleriyle üreticiler için pazar oluşturmaya devam ettiklerini bildirdi. Tarım Kredi olarak bir yandan üreticilerin ürünlerini değerlendirirken, diğer yandan tüketicilerin kaliteli gıdaya uygun fiyatla ulaşabilmesi için çalıştıklarını dile getiren Poyraz, gıda zincirinin kâr amacıyla hareket eden aktörler sebebiyle kopmaması gerektiğini söyledi. Poyraz, "Bu proje aslında Türk tarımının geçmişten bugüne karşılaştığı sorunların sanayiye yansımasıyla yaşaşanan sıkıntıların, ama genel anlamda Türkiye ekonomisinin yaşadığı sorunların çözümü açısından bence önemli bir örnek teşkil edecek." diye konuştu.

Sanayicilerle üreticiler arasında köprü olmayı istediklerine değinen Poyraz, 2020'de ortaklarından 1.6 milyon ton ürün almayı planladıklarını ve 2.5 milyar liralık alımın 1 milyar liralık kısmını sözleşmeli üretimle gerçekleştirmeyi öngördüklerini söyledi. Daha önce yaptıkları protokol kapsamında 200 bin tonluk meyve suyu ham madde ihtiyacının karşılanması için iş birliği yaptıklarını vurgulayan Poyraz, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği ile de 10 yıllık hububat alımı konusunda anlaşma yaptıklarını hatırlattı. Nişasta Sanayicileri Derneği Başkanı İsmail Başaran dernek olarak 1.5 milyon ton civarında mısır ihtiyacını karşıladıklarını belirterek, nişasta sanayicileri olarak önümüzdeki yıllarda mısıra dayalı olarak çok daha farklı alanlarda yatırım yapacakları bilgisini verdi. Başaran, çiftçilerin yaratılan katma değerden en adil şekilde yararlanmasını istediklerini dile getirdi.

X