Haberler

Türkiye'de elektronik ticarette (e-ticaret) yıl sonu itibarıyla gerçekleşmesi öngörülen 213 milyar dolarlık rekor ticaret hacminin, gelecek yıl 240 milyar dolara çıkması ve internet üzerinden alışveriş oranının %38'e yükselmesi bekleniyor.
30.10.2020
İkili anlaşmalar yoluyla yerel para cinslerinden ticaret imkanları artırılacak. Bu kapsamda Para Takası Anlaşması gibi uygulamalar, Türkiye ile finansal ve ticari ilişkileri yoğun olan ülkelere yayılacak.
30.10.2020
Türkiye'nin savunma, havacılık ve uzay sanayi üretimindeki yerlilik oranlarının arttırılması için başlatılan Milli Teknoloji Hamlesi'nin en büyük destekçisi SAHA İstanbul, Türkiye'nin savunma gücünü SAHA EXPO ile sanal dünyaya taşıyacak.
28.10.2020
Ekonomik güven endeksi, ekimde aylık bazda %4,8 artarak 92,8 değerine yükseldi.
28.10.2020
Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla organize edilen, "9. Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması"nda dereceye giren projeler belli oldu.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 30 ülkeden bakanların ve üst düzey yetkililerin katıldığı Çelik Sektöründe Kapasite Fazlası Küresel Forumu Bakanlar Toplantısı'nda çelik önlemleri ve engelleyici politikalar sorununun ortadan kaldırılması için ülkelere iş birliği çağrısında bulundu.
28.10.2020
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yurtdışı Yatırımlar Konseyi Üyesi Selman Özgün, Türkiye ile Moldova arasındaki ekonomik ilişkilerin her geçen gün geliştiğini belirterek, "Türkiye ile Moldova arasındaki ticaret hacmi 560 milyon dolar. Bu ülkeye ihracatımız 322 milyon dolar. Hedefimiz 2023'te ikili ticaret hacmini 1 milyar dolara, ihracatımızı yaklaşık 2 kat artışla 600 milyon dolara çıkarmak." dedi.
27.10.2020
Teknoloji Odaklı İş Fikirleri olan Kadın Girişimcilere Özel Ücretsiz “Arya İş Atölyeleri” Serisi Kayıtları Başladı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk ürünlerinin dış pazarlara en hızlı ve uygun maliyetlerle ulaştırılmasını amaçlayan yurt dışı lojistik merkezlerini (YDLM) Afrika, Amerika, Avrupa, Rusya ve Uzak Doğu'daki stratejik bölgelerde kurmayı planladıklarını bildirdi.
Güven endeksi ekimde geçen aya göre hizmet sektöründe %6,4, perakende ticarette %1,7 ve inşaat sektöründe %0,6 arttı.
26.10.2020
Dijital dönüşüm merkezi ilk döneminde 149 KOBİ’nin Dijital dönüşüm ihtiyaçlarını ve yol haritasını çıkardı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2019'da Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının %1,06'ya yükselip son 10 yılın rekorunun kırıldığını belirterek "Özel sektör, inovasyon ruhunu tam da istediğimiz gibi ortaya koyuyor. Ar-Ge harcamalarının %64,2'sini, Ar-Ge finansmanının da %56,3'ünü özel sektör gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.
23.10.2020
Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği'nden (HISİAD) yapılan açıklamaya göre Yapı Fuarı (Turkey Build) ile eşzamanlı olarak düzenlenecek Hardware Eurasia Fuarı, "Endüstriyel Hırdavat", "El Aletleri-Genel Hırdavat" ve "Mobilya-Yapı Hırdavatı" olarak üç ana başlık altında topladığı endüstrinin geniş ürün yelpazesinde yer alan tüm ürün ve hizmetleri kapsayacak.
Tüketici güven endeksi ekimde aylık bazda %0,1 azalarak 81,9 oldu.
22.10.2020
Okullarda öğrencilerin tüketimine sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için okul gıdası onayı alma zorunluluğu 6 Eylül 2021'den itibaren uygulanacak.
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE), ağustosta geçen yılın aynı ayına göre %8,11, bir önceki aya göre %1,43 arttı.
Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunulan 2021 yılı bütçesinde tarım ve sulamaya ayrılan kaynak 57,5 milyar lirayı bulurken tarımsal destek programları için öngörülen ödenek de 22 milyar lira oldu.
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), eylülde bir önceki aya kıyasla %3,08 arttı.
20.10.2020
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin kütlü pamukta primin %37,5 artışla kilogram başına 1,1 liraya çıkarıldığı yönündeki açıklaması sektör temsilcilerini sevindirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk müteahhitlerin Libya'da yarım kalan projelerinin devam etmesini sağlayacak mutabakat zaptının yürürlüğe girdiğini bildirdi.
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 9 ayında makine ihracatının 11,9 milyar dolar olduğunu bildirdi.
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, salgın şartlarına rağmen ihracatı artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade ederek "Ocak-eylül döneminde 170’in üzerinde ülkeye ihracat yapan sektörümüzün bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, Rusya, İtalya, Irak ve İspanya oldu." dedi.
15.10.2020
Türkiye'nin madencilik ürünleri sektörü, geçen ay en fazla ihracatı 146 milyon 556 bin dolarla Çin'e gerçekleştirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yurt dışı lojistik merkezlerin desteklenmesiyle dış ticaret maliyetlerinin azalacağını belirterek "Ürünlerimiz yeni pazarlara etkin ve verimli yoldan ulaştırılacak ve böylece ihracatçılarımızın rekabet gücü artırılacak." ifadesini kullandı.
X