İŞ'TE KOBİ'nin avantajlarından faydalanmak için lütfen giriş yapınız.

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

Mobilya Sektörüne Bakış

MOBİLYA SEKTÖRÜNE BAKIŞ

Mobilyada trendler, fonksiyonellik ve estetik bakış açısına paralel olarak değişim göstermektedir. Bu pencereden bakıldığında mobilya sektörünün de her anlamda sürekli aşama kaydetmesi kaçınılmaz hal almıştır. Ev mobilyalarının yanı sıra ofis ve bahçe mobilyaları da bu değişime ayak uydurmaktadır. Kişi başına yıllık mobilya harcamasının gelişmiş ülkelerde 239 dolar, gelişmekte olanlarda ise 65 dolar ortalamalarında olduğu tespit edilmiştir. Dünya genelinde ise 300 milyar dolarlık üretim yapıldığı varsayılmaktadır. Mobilya imalatı gelişen teknolojiye göre hızlı üretimle talepleri karşılarken, diğer yandan zanaatkâr ölçekte iş yapan firmalar da bu emek yoğun sektörde yerini almaya devam etmektedir.

SEKTÖRÜN TÜRKİYE'DEKİ GELİŞİMİ

Türkiye modern anlamda mobilya kültürüyle iskemle, masa ve yemek odasının Dolmabahçe Sarayı'nda yerini almasıyla tanışmıştır. Söz konusu ithal ürünler göz ardı edildiğinde 20'nci yüzyıl başına kadar Osmanlı'da hiç mobilya üretilmemiştir. Mobilya sektörünün Türkiye'deki başlangıcı her ne kadar eskilere dayansa da endüstriyel üretim 1970'li yıllarda başlamıştır. 80'li yıllardan itibaren de globalleşme süreciyle tüketici profillerindeki gelişmeler ve değişimler kalite ve güncel model taleplerini beraberinde getirmiştir. Bugün Türkiye İtalyan stili ile yarışma hedefi oluşturan bir mobilya sektörüne sahip hale gelmiştir.

SEKTÖREL PANORAMA

Türkiye'nin ihracat alanındaki taşıyıcı kolonları arasında yer alan mobilya sektörü, 2001 yılında 139 ülkeye toplam 188 milyon dolar ihracat yaparken, bugün ihracat yapılan ülke sayısı 190'ın üzerine çıkmış ve ihracat rakamı 2 milyar dolara dayanmıştır.

Sektörde perakende satış mağazaları ile toplam işletme sayısının 61 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu işletmelerdeki toplam istihdam ise 258 bin civarında. Yan sanayi ile bu rakamın 500 bini bulduğu düşünülüyor. Türkiye'nin neredeyse her ilinde mobilya üretimi yapan işletmelere rastlamakla birlikte Kayseri, Bursa (İnegöl), İzmir, Ankara, İstanbul ve Adana'da üretim tesislerinin sıkılaştığı görülüyor.

Mobilya sektöründe kapasite kullanım oranları ise işletmelere göre değişiklik gösterirken, kapasite kullanım oranlarının küçük ölçeklilerde % 40, orta ölçeklilerde % 55, büyük ölçeklilerde ise % 80 olduğu öngörülüyor. Sektörde küçük işletmelerin varlığına rağmen modern tasarımının öneminin anlaşılması, tasarımcıların yetiştirilmesine gereken ilginin gösterilmesi ve istihdamlarının sağlanması sektörün gelişimine katkı sağlıyor.

SEKTÖREL ANALİZ

Türk mobilya sektörü son 10 yılda 7 kat ihracat artışı sağlarken, ticaret kapasitesini 10 milyar dolar seviyesine ulaştırdı. Birçok sektörde ticaret açığı verilmesine karşın Türk mobilya sektörünün dış ticaret fazlası her geçen yıl artıyor. Türk mobilya sektörü, 5-6 yıl içerisinde ihracatta 20'nci sıradan 10'unculuğa yükselmeyi hedefliyor.
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından açıklanan verilere göre 2013 yılının ilk çeyreğinde Türk mobilya ihracatı 478.794.067 dolara ulaşarak 2012 yılının ilk 3 ayına göre yüzde 12 oranında artış gösterdi.

İhracatçıların krizleri fırsata çevirme kabiliyeti sayesinde mobilya sektörünün en önemli ilk 3 pazarı arasına Libya da girdi. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklara rağmen, Türkiye 2013 yılının ilk üç ayında Avrupa ülkelerinin yanısıra, Irak, Libya, Almanya ve Azerbaycan'ın da aralarında olduğu birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

Sektör, mobilyanın hacimli bir ürün olması birden çok ülkeye gönderim, konteynera yüklenen ürün maliyeti ve konteyner başına düşen navlun maliyetlerinin nerdeyse başa baş gelmesiyle ihracat sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle, ihracatı hedefler doğrultusunda daha da artırmak adına, devletten navlun ücretleri konusunda destek bekliyor. Sektör aktörlerine göre desteğin gerçekleşmesi halinde istihdamda ve ihracatta büyük artış yaşanacak.
Öte yandan sektörün çoğunluğunun KOBİ ve küçük işletmelerden oluşması sebebiyle Ar-Ge harcamalarına fazla bütçe ayrılamadığı belirtiliyor. Sektör oyuncularının verdiği bilgilere göre, Türkiye'de mobilya sektöründe sadece ilk 10 firma gerçek anlamda Ar-Ge çalışması yapabiliyor.

Yalnızca ihracat değil istihdam alanında da önemli bir pazar olan sektör, ağırlıklı olarak KOBİ'lerden oluşuyor. Bu nedenle istihdamın ana beşiğini oluşturan KOBİ'ler, kilit bir öneme sahip. Sektör temsilcilerine göre; 2013 yılında özellikle Türkiye'nin 700 farklı noktasında yapılacak yeniden yapılanma çalışmaları pazardaki KOBİ'lere yüksek kazanç sağlayacağı gibi istihdam anlamında da büyük fırsatlar doğuracak.

 

Kaynak: Dünya Gazetesi

(Güncellenme Tarihi: 24.09.2013)