İŞ'TE KOBİ'nin avantajlarından faydalanmak için lütfen giriş yapınız.

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum

Gazi Hastanesi Başarı Hikayesi

Özel Gazi Hastanesi

Adını Ulu Önder ATATÜRK’ten alarak, 2000 yılı ortalarında İzmir’e sağlık anlayışında yeni bir soluk getirmek amacıyla 67 doktor ve katılımcının güç birliği yapmasıyla kuruluş çalışmalarına başlanan Özel Gazi Hastanesi, 2002 yılının Ocak ayında hizmete açılmıştır. İlke ve hedeflerinden hiç sapmadan yükselişini sürdüren kuruluş, yatırımlarına devam ederek, daha iyiyi hedeflemekten asla vazgeçmeden bugünlere gelmiştir.Devamı

İşten ayrılma halinde kullanılmayan izin hakkı nasıl hesaplanır?

Yayın Tarihi

18.06.2009


Etiketler



Google Yahoo Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Hukuk ve diğer konularda sorularınız varsa siz de gönderin, uzmanlarımız yanıtlasın.

İş Kanunu'nun 59. maddesinde; "İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir." düzenlemesine yer verilmiştir. İşçiye ödenecek izin ücreti, işçinin son ücreti üzerinden hesaplanacak olmakla birlikte, hak ettiği izin süresi iznin ait olduğu döneme göre hesaplanacaktır. Buna göre örneğin, işyerindeki 8 yıllık kıdemi olan bir işçinin, işyerindeki 4. yılından kullanmadığı yıllık izninin bulunması halinde, kullanılmayan izin süresi 20 gün değil, 14 gün olarak dikkate alınacaktır. (İş Kanunu'nun 53. maddesine göre hizmet süresi bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara verilecek asgari izin süresi on dört gün, beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara verilecek asgari izin süresi ise 20 gündür).