Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

YOL NASIL AÇILIR? - 3

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 16.09.2012

 

Günümüzde en önemli kârlılık, faaliyet kârından doğar. Bunu nereden yaparsanız yapın ama gerçekleştirin!..

Dostum ve Dünya gazetesi başyazarı Osman Arolat'tan 'Yeni İş Yeni Fırsatlar' kitabını sağ olsun bana yollamış. Efil yayınlarının da aklına sağlık. Osman Bey, Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu ile birlikte, Bloomberg TV'de 2010 yılında 22 sektör öncüsüyle yaptıkları söyleşileri bir kitaba dönüştürmüşler. İçinde 3 sağlık, 2 balık, 1 lojistik, 1 tekstil, 1 şarapçılık, 1 mobilya, 3kırmızı, 1 kablo ve 5 tarım sektöründen önde gelen temsilcisi var. Okuyunca gördüm ki 'söyleşi' sözü hafif kaçıyor, zira hepsi bir inceleme.

Arolat - Kurtoğlu ikilisinden çıkardığım ders şu oldu:

-Seçilen yatırım alanı kadar ve hatta ondan da önemli olan işin nasıl modellendiği. Yani ne nerede, kim tarafından, kimin için, nasıl üretilecek, finansmanı nasıl yapılacak? Daha önemlisi bu verdiğiniz cevaplar nasıl olup da sürdürülebilir olacak?

Ben bu kitabı 5 sektöre böldüm. Her hafta bir sektörü inceleyeceğim. Bugünkü sektörüm 'sağlık ürünleri sektörü' olacak. Gelecek hafta tarım sektörünü ele alacağım.

DR.CEM BOZKURT / ALVİMEDİCA TIBBİ ÜRÜNLER: Cem Bey, tıp sektöründen üniversite hocalarının kurduğu Alvimedica'nın genel müdürlüğünü yapıyor. Tesis Çatalca'da ve 100 insan çalıştırıyor. Tesis cirosunun % 20-25 ' ini Ar- Ge'ye harcıyor. Cem Bey'in özelliği hem doktor olması hem de işletme dalında uzmanlık derecesi alması.

Ders 1: Medikal pazarında üretici olmak, pazara hâkimiyet için artık bir koşul. Aksi, şirket ne kadar büyürse büyüsün, ithalatçı kimliği içinde sıkışıyor.

Ders 2: Teknolojiye hâkimiyet, sadece Ar- Ge yapmanıza bağlı. Artık düz imalatçılık yetmiyor. Ayrıca Ar- Ge sonuçlarının uluslararası patentlerle desteklenmesi gerek. (Bu şirketin kendisine ait 32'den fazla patenti var. 2010 'da 4.5 milyon $ Ar- Ge harcaması var).

Ders 3: Medikal pazarında Türkiye içi satış hedefleri, bir şirketin yaşaması için yeterli değil. Mutlaka dünya pazarına çıkmak gerek. Çünkü yaratılan kapasite bunu gerektiriyor.

Ders 4: Dünya pazarında 4 ABD şirketinin % 85 payının olması, ürün üretme stratejinin çok hızlı çalışmasını gerektiriyor. Onlar ne üretiyorsa bunu Türkiye'de de üretilir hale getirmek, Ar- Ge'ciliği araştırma işi olmaktan çıkarıp, üretimin bir parçası haline getiriyor.

Ders 5: Sağlık sektörünün birbirini etkileme zorunluluğu Türkiye'de yeni bir yapılanma yaratmış. İstanbul - Çatalca'da sağlık sektörü için 200 dönümlük bir alan 40 yeni tesisin kurulmasını sağlayacak. Buradan bir kümelenme doğacak. Önümüzdeki dönemde bu sektöre yönelecek olan girişimciler bunu gözetsin.

Ders 6: Ara kademe personel gereği, Çatalca'da dünyadaki ilk biyomedikal teknik meslek lisesinin kurulmasına yol açmış. Bu okula yönelen gençler kendileri için önemli bir gelecek yaratabilecek.

OSMAN YILDIRIM / YILTAŞ GRUBU YÖN. KUR. BŞK.: Osman Bey, Sivaslı bir yatırımcı. Aynı zamanda Sivas Sanayi ve Ticaret Odası'nın kıdemli başkanı. Sanayinin Anadolu'ya gitme hareketinin öncülerinden. 2003'te kurulan ve göz için lens üreten Anadolu Tıp Teknolojileri'nin ürettiği Zaracom lensleri, hem Türkiye'de bir ilk oldu, hem de İsrail'in bu alandaki tekelini kırdı.

 

Ders 1: Anadolu 'da yeni ve anlamlı yatırımlar artık tek kişinin harcı değil. Bu yüzden aynı anlayıştaki girişimcilerin ortaklıklar kurması gerekir. Bu bir ortaklık kültürünün varlığını gerektiriyor. Osman Bey, yaklaşık 50 kişi ile ortaklık kurmuş. Hiç bir şekilde uyuşmazlık yaşamamış olması, ortaklıkların mümkün olduğunu gösteriyor. Osman Bey işin sırrını 'ben' değil 'biz' olarak davranmakla veriyor.

Ders 2: Sağlık alanında üretim yapmak anlamlı bir saha araştırması gerektiriyor. Osman Bey, lens üretimi için 2 yıl inceleme yapmış. TÜBİTAK-MAM'dan da destek almış olması bu kurumdan girişimcilerin daha fazla yararlanması gerektiğini söylüyor.

Ders 3: Ne üretirsek üretelim, uluslararası kalite belgeleri almak, yaşamak için zorunlu. Yoksa ürün elinizde patlıyor.

Ders 4: Anadolu yatırımlarında bölgeden istihdam büyük önem taşıyor. Anadolu Tıp'ta çalışanların %90' ı üniversite mezunu. Bu insanların % 90 'ı Sivaslı. Zaten aksi durumda iş, dökme suyla değirmen döndürmek olur.

Ders 5: Bu türden yatırımlar benzeşme etkisi yaratıyor. Zaracom sonrası, Sivas'ta stent ve yapay damar üreten bir şirket kurulması, iyi örneklerin bilgi paylaşımı sağladığını anlatıyor.

TURAN ÖZFURAT / İMARETÇİOĞLU TIBBİ ALETLER KURUCU ORTAĞI: Turan Bey, Selanik'ten göçmüş bir ailenin çocuğu. Amasya 'da doğmuş, meslekten makina mühendisi. 2003 'ten bu yana Samsun'da enjektabl ampul ve farmositik ampul üretiyor. Turan Bey, Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği'nin de kurucusu.

Ders 1: Girişimcilikte aile büyük bir etken. Turan Bey'in iki kardeşi de mühendis. Girişimcilik tohumları aile içinde atılıyor.

Ders 2: Anadolu'da yatırımcılık devletin uyguladığı teşviklerle yakından ilgili. Girişimcinin yatırım öncesi teşvik listesini iyi incelemesi gerekiyor. Ar - Ge yatırımları için ayrıca teşvik verildiğini unutmamak gerekiyor.

Ders 3: Medikal yatırımların pazar bulması, sadece ihracat değil dış ülkelerde yatırım da gerektiriyor. İmaretçioğlu, Özbekistan'da bir üretim yapmış. Girişimcilerin Afrika ve Orta Asya ülkelerini gözetmesi gerekiyor.

Ders 4: Medikal sektöründe tek ürün üretmek yetmiyor. Turan Bey'in sözleriyle sektörde derinleşmek gerekiyor.

SON SÖZ: Üç ders var... Anadolu'da bir yatırımı çeşitlemek mümkün. İkincisi, Anadolu'da teknoloji yoğun yapılabilir, örneklerimiz bunu gösteriyor. Üç; işler bir KOBİ olsa bile çok ortaklı birleşmeler artık şart. Ve sağlık gereçleri üretiminde doğru adres Sivas, Samsun ve Çatalca.

Arolat - Kurtoğlu ikilisinin verdiği büyük dersi de hiç akıldan çıkarmayalım: Günümüzde en önemli kârlılık, faaliyet kârından doğar. Bunu nereden yaparsanız yapın ama gerçekleştirin!..

İŞLETME-YÖNETİM KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 14.11.2016

Anadolu Markaları'ndan başarı öyküleri.. Sözümdü, size "Anadolu Markaları"ndan söz edecektim. Ekonomist ve Capital dergilerinin ortak bir girişimi... Devamı

Not Defteri: SANTEZ proje bekliyor...

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 26.02.2015

SANTEZ proje bekliyor.... Kısa adı SANTEZ olan sanayi-üniversite işbirliği projesinde Bilim Bakanlığı KOBİ'ler yatırım değerinin % 80-85'i oranında... Devamı

Ekonomiye KOBİ Gözünden Bakmak

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 02.01.2015

İyi felsefe okulları, sözün bir eylem içerdiğini söyler! Resmi görelim ve sanayiye atak yaptıracak bir çerçeve karar verelim derim. Olay, bana bir... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.12.2014

Kilit konu uygulamaya geçmek... Bu sözler Dünya Bankası Türkiye Sorumlusu Martin Raiser'e ait. Bununla ne kast ediliyor? Dünya Bankası "Türkiye'nin... Devamı

7 günde bir

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 08.09.2014

Türkiye'nin tüketicisi kim?"Bu soru tüm KOBİ Dünyası için önemli."Tüketicinin tek tip olmadığı kesin.Başta gelir ve bunun dışında kanaat ve inançla... Devamı