Develioğlu Tarım Başarı Hikayesi

Develioğlu Tarım Ürünleri

Hububat alım-satımı konusunda faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Kayseri'de kurulan firma, kurulduğu günden bugüne attığı emin adımlarla büyüyerek gelmiştir...Devamı

Saanen Keçisi Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 28.01.2010

Harvard'ın bir numaralı üniversite olduğunu bilmeyenimiz yok. İşte o ünlü üniversitenin  dekanlarından biri  Henry Rosovsky  "Üniversite" diye bir kitap yazdı. TÜBİTAK'ın dilimize aktardığı  kitabın 18'ıncı baskısını okudum. Ülkemizde 45 kadar baskısı yapılan kitabın bu denli yaygın okunuşundan umutlandım; kendi geç kalmışlığımdan da utandım.

Rosovsky,  "Basın özgürlüğü, birinin doğru olarak bildiğini yazması demektir; yoksa  her şeyi bilme hakkına sahip olma  anlamına  gelmez," diyordu."İlkeli gizlik" de değerleri korumanın  aracıdır; onu  bizlere  anımsatıyordu.

Tanımın ikinci bölümünden çok, ilk bölümü üzerine düşünmemiz gerekiyor. "Doğru olarak bildiğini" hiçbir "bilimsel kuşkunun" aynasına vurmadan  paketleyerek kamuoyuna dağıtmanın bir sorumluluğu yok mu?

Bizim "doğru olduğuna" inandığımızın ayrıntısını bilmiyorsak, "kirletilmiş bilgi" tuzağına yakalanma olasılığı artmaz mı?  Ayrıntısı bilmediğimiz bir doğru, bizi görüntüye sağduyuyu tutsak etme noktasına doğru götürmez mi?

Bütün bu sorular, bir "proje önerirken"  ayrıntı özeninin ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Saanen keçisi projesi

Örneğin "Saanen  Keçisi Projesi" üzerinde bir yılı aşkın zamandır araştırma yaptığım halde, bilgi eksiklerim karşısında  şaşkınlıktan küçük dilimi yutacak gibi oluyorum.

Bugüne kadar  keçi yetiştiren üniversitelerin denemelerini,  ticari anlamda üretim amaçlayan tesislerin  duyduklarımın hepsini gördüm. En iyi Saanen keçisi sürüsüne   Seferhisar'da  Özer Türer'in sahip olduğunu söyleyebilirim.

Seferhisar'a son ziyaretimi 22 Ocak '10 Cuma günü  yaptım. Özer Türer'le   iki saate yakın görüştük, sürüyü inceledik, doğumları gördük, ırkta saflaşmada alınan mesafeye tanıklık ettik, sürü sayısındaki artış heyecanımızı artırdı; ama asıl önemlisi, ikinci aşamada 5 bin baş hayvan hedefiyle ilgili heyecandı..

Bakanlardan bürokratlara, medya mensuplarından  küçük baş hayvancılık yatırımı yapmak isteyen girişimcilere herkese  Özer Türer'le görüşmelerini, heyecanıyla yelkenlerini şişirmelerini, bilgisinden beslenmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Özer Bey'den  aldığım yeni bilgileri eskileriyle harmanlayarak, Saanen keçisi yatırımı yapmak isteyenlere  bazı uyarılar yapma hakkını kendimde görüyorum:

1. Saanen keçisi üreticiliği, bizim dededen ve babadan gördüğümüz usullerle yapılacak bir iş değil. Bu hayvanlar sürekli geliştirilmiş, süt veriminde performansları artırılmış, yavru verimi yüksek bir ırkı temsil ediyorlar. Her bir hayvanı, pahalı bir makine gibi göremeyenlerin bu işe soyunmamaları gerekir.

2. Saanen keçisi yetiştiriciliğini bir "yan iş" gibi görenlerin başarılı olma şansı yok. Bu hayvanlar sürekli gözlenmesi, durumlarını anlayacak kadar onları tanıyan bir bakıcı ve yönetici gerektiren hassasiyete sahip. O nedenle, İngilizlerin, "Başında bulunmadığın iş, senin işin değildir" sözü Saanen keçisi yetiştiriciliği için aynen geçerlidir.

3. Türkiye koşullarında süt satarak, küçük mandıraların tutsağı olmuş Saanen keçisi üreticilerinin para kazanma şansı da yok gibi. O nedenle, pastorize sütten peynire, dondurmadan çocuk mamasına yüksek katma değerli ürünlerle birlikte düşünmek gerekiyor.

4. Türkiye koşullarında bir sürünün "saf ırka" ulaşması, en az 5 yıllık "geçiş dönemi" gerektiriyor. Bu "zaman boyutunu" dikkate almadan işe koyulmak, olumsuz sonuçlar yaratabilir.

5. Saanen keçisi sürüsünün geçiş döneminde "meradan yararlanması" mümkündür.Ama oturmuş bir sürünün " meraya çıkmaması" gerektiğini; en azından deneyim kazanmış rakip ülkelerin uygulamalarından biliyoruz.

6. "Sürü ölçeğini" belirleyen ülke koşullarıdır. Bizim yaptığımız hesaplarda tek bir çiftlikte ya da çiftlikler arasında işbirliği ile en az bin baş hayvana erişmemiz gerekiyor.Sürü ölçeği konusunu tartışarak bir netliğe ulaştırmalıyız.

7. Özer Türer'in verdiği bilgiye göre Almanya 1892'den bu yana 118 yıllık bir dönemdir saanen deneyimini geliştiriyor. Ülkemiz işin daha başında bille değildir; ama yeniden keşiflere zaman ve kaynak harcamayalım; rakip ülkelerin uygulamalarını iyi analiz etmeden yatırım yapanların düşük verim düzeyinde kaldıklarını unutmayalım.

Ön inceleme ve fizibilitesiz yola çıkılmamalı

Bir fikir verebilmek için size çok kaba bir "fizibilite" sunacağım. Bu hesaplamada, bakıcı konutu, yarı açık sistem  ağıllarını,  doğum dönemlerinde özel yerlerin yapımını hesaba katmadım. Sadece işletme döneminde olası  gelir-gider dengesi ile ilgili  fikir vermeye çalıştım.

Temel  varsayımım şöyle: 100 baş sağılır keçi için 150 hayvandan oluşan bir sürü modeli alıyorum.

Kesif yem hesaplarken (30 Tl/çuval: 50kg= 60 kuruşX 800 gram/gün tüketim  x365 günx 150 baş hayvan) formülüne göre yıllık gideriniz  26 bin  289 lira olacaktır.

Kaba yem hesaplarken, ( kaliteli yonca  1 kg/gün tüketim x  365 gün x.32 kuruş x150 baş hayvan) esasına göre toplam gider  17 bin 520 liraya ulaşacaktır.

İyi bir bakıcının  yıllık giderini 14 bin lira almak gerekiyor.

Isıtma ve sağlık giderleri  için  çok farklı hesaplamalar yapılabilir ama, yıllık harcamanın 10 bin liradan az olmayacağını düşünmeliyiz.Amortisman ve beklenmeyen giderler için  en azından  10 bin lira  öngörmeliyiz...

Toplam  giderlerimiz 82 bin lira dolayında olabilir...

Keçi başına ortalama 600 kg süt alırsak, yüz keçi 60 ton süt verir... Dişi ve erkek oğlak satılması, gübrenin değerlendirilmesi vb. gelirler de hesaplamalıyız.

Kesif yem ve kaba yemin kendi olanaklarımızla üretilmesinin yaratacağı maliyet avantajlarını hesaplamalıyız.

Bu hesapları vermemin sebebi bir  yaklaşım ortaya koymaktır; yoksa bu formülün herkese uyacağını iddia etmek değil...

Bildiklerimizin "doğruluğu" koşullara göre değişiyor... Eksik bilgiyle yanlış beklentiler yaratmak ise  önemli bir "sorumluluk" olarak karşımıza çıkıyor...

Yatırım öncesi iyi bir araştırma yapılmadan yola çıkılmamalı....

 

TARIM VE HAYVANCILIK KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

Taşınır Rehni Kanunu ve Tarım Bankacılığı

Yazan: Mehmet Yıldız / Tarım ve Hayvancılık Uzmanı

Yayın Tarihi: 31.01.2017

Bankacılık sistemi kredi politikalarında "teminata kredi değil krediye teminat" kuralı sürekli tekrarlanan önemli bir söylemdir. Ancak uygulamada... Devamı

COĞRAFİ İŞARETLER VE TARIM

Yazan: Nevzat Öztürk / Tarım ve Hayvancılık Uzmanı

Yayın Tarihi: 25.05.2016

Ülkemizde 555 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yasal zemine kavuşan Coğrafi İşaret kavramı, 27.06.1995 tarih 22326 sayılı Resmi Gazete'de... Devamı

IV- ÖRNEK OLAYLAR

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 30.01.2015

TÜRKİYE TARIMINA BAKMAK (Ocak - 2015) yazı dizisi... --- IV- ÖRNEK OLAYLAR: AMASYA KILÇAK ÇİFTLİĞİ 2.800 dönüm üstünde tek parçalı bir arazide bir... Devamı

III- TÜRKİYE TARIMINDA NELER OLUYOR?

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 29.01.2015

TÜRKİYE TARIMINA BAKMAK (Ocak - 2015) yazı dizisi... --- III- TÜRKİYE TARIMINDA NELER OLUYOR? Dr. Müh. Ahmet Uhri (aynı zamanda arkeolog) Türkiye... Devamı

II- TÜRKİYE BU YARIŞIN NERESİNDE?

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 28.01.2015

TÜRKİYE TARIMINA BAKMAK (Ocak - 2015) yazı dizisi... --- II-TÜRKİYE BU YARIŞIN NERESİNDE? Bu çerçeve içinde, Türkiye'de yaş meyve-sebze... Devamı