ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Develioğlu Tarım Başarı Hikayesi

Develioğlu Tarım Ürünleri

Hububat alım-satımı konusunda faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Kayseri'de kurulan firma, kurulduğu günden bugüne attığı emin adımlarla büyüyerek gelmiştir...Devamı

7 Günde 1

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yayın Tarihi: 10.07.2018

BİR KOBİ İŞİ: TEKNE YAPIMCILIĞI

Türkiye'nin en güneybatısında yer alan Bozburun (Boz rengi ve yarımadanın bir burnu andıran yapısı nedeniyle bu adı taşıyor) 2000'i aşmayan nüfusuna karşılık tekne yapımcılığında ülkenin merkezi konumunda. Bu merkezin yanında Bodrum ve Güllük'de de tekne yapımcılığı var. Ancak el emeğinin azalması ya da nisbi olarak bedelinin yükseliği nedeniyle bu 2 yerleşim Bozburun kadar etkin değil. Karya Uygarlığı'ndan gelen bir birikim ile yerleşimin hemen tamamı gulet adı verilen tekne yapımcılığında istihdam ediliyor. Söz, Fransızca "goelette" sözünden geliyor. Gulet, 2 direkli, randa ve hafif armalı ve birden fazla pruva yelkeni olan bir yelkenli gemisi. Bu teknelerin bir başka özelliği de yığma ağaç ya da ahşap laminasyondan yapılmaları. Geniş kıç güvertesi ve güneşlenme yerleriyle diğer tekne tiplerinden belirgin farkı. Bu guletlerde 4-7 arasında kabin var ve bunlar bir otel odası kadar donanımlı. Her kabinin tuvaleti ve banyosu var.
Gulet yapımcılığı için Bozburun'da bir organize yapım alanı yok. Hepsi açık havada inşa ediliyor. Kimi gulet ustası evinin bahçesini atölye olarak kullanıyor. Tekneler bir şirket ya da kuruluş değil yapan ustanın adıyla anılıyor. Sipariş esasıyla ve talebe çalışılıyor. Siparişlerde genelde 1 yıl bekleniyor. Ortalama bir gulet 40-50.000 $ fiyata çıkıyor. 20 m'lik bir guletin fiyatı ise 200.000 $.
Bu yelkenli gemisi tipi "Halikarnas Balıkçısı" olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı (1890-1973) ile ünlendi. İlki 1945'de yapılan ve 1962'den sonra her yıl düzenli yapılan Mavi Yolculuk turları ülke içinde ünlendi. Balıkçı'nın bu turlarda humanist dostları Azra Erhat, Sebahattin ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu değişmez isimlerdi. Mavi Tur'ın ilk teknesi Hürriyet adını taşıyordu ve kaptanı Ali Fuat idi.
"Mavi Yolculuk" adlı eserinde Azra Erhat (1915-1982) "Mavi Yolcu olmak ne demektir diye sorarsanız,bu bir bilinç işidir derim.Bu bilinç insana bir ayrıcalık, bir üstünlük duygusu verir ama Mavi Yolcuyu çevresinden ayırmaz; tam tersine bir çeşit sağtöre sağlayarak, bu ülküyü başkalarına da benimsetme hevesi verir" sözleriyle, bu turların niteliğine açıklık getirdi.
Halen ağırlıklı Ege Denizi olmak üzere sezonda 4000'i aşkın gulet tekne Mavi Tur yolculuğuna çıkıyor.

DERS: İş fikri arayan KOBİ'ler için bu örneği paylaştım. Konu ilginç... Ama en önemlisi herkesin yaptığı işi bilmesi. Bilmeden hiç bir iş olmuyor.

PÜF NOKTASI: Yetenek, oyun planı, odaklanma... Dünya Futbol Şampiyonası'ndan çıkardığım 3 ders. Hepsi bir KOBİ'de olması gerekenler. Bunu "Başarının 3 İlkesi " olarak kabul ediyor, püf noktası olarak duyuru panosuna asıyorum.


HAFTANIN NOTU: İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi'lerin yahudi imhasının perde gerisini 7 yıl uğraşıp 10 saatlık dökümanter film haline getiren yayıncı / yazar Claude Lansmann 92 yaşında öldü. Tarihe yazılı kayıt düşmenin örneğini veren bu anlamlı insanın anısını saygı ile anıyorum.

Hayırlı işler!

 

 

NOT DEFTERİ


+ Fiyatlarda artış eğilimi sürüyor... Son olarak Haziran artışı %2.6 olarak açıklanınca, yıllık oran %15.3 oldu. Bu artışları hemen fiyatlara yedirmek mümkün olmaz. Bu nedenle sipariş esaslı olarak çalışanların bunu gözetmesi çok önemli. Cuma günü 2 yıllık devlet tahvili %20'yi gördü, bu da para kullanırken çok seçici olmamız gerektiğini söylüyor, ucuz kaynak yok. Bir mobilya kuruluşunun "yeniden senetli satış mümkün olsun" çağrısı piyasadaki para sıkışıklığının en iyi özeti. Dolar 4.50 TL'ye doğru geriliyor ama kalıcı mı, bunu dünya para borsaları karar verecek. Bu nedenle döviz cinsi vadeli alımlarda da "temkinli duruş" önerisinde bulunuyorum, bedeli çok yüksek olabilir.


+ ABD - Çin Ticaret Çekişmesi ya da misillemesi sürüyor. Dikkat edin savaş vb. bir sözcük kullanmıyorum. Bu bir süre böyle gidecek ama sonrasında makul bir nokta yakalanacak, zira her ikisi birbirine muhtaç. Bu arada yeni TİM Başkanı ve deneyimli tekstilci Sayın İsmail Gülle'ye "hoşgeldin" diyorum. İhracatı ve sektörel yapıyı çok iyi bilir bunu yönetimine yansıtacağından eminim.
İlk demecinde "Biz de alternatif pazarlara yönelerek bu savaştan en az etkileniriz" demesini yadırgadım... Alternatif dediğimiz Afrika, Latin Amerika ya da Avrasya dünyasına ne kadar sattığımız belli, bunu kısa sürede arttırmak ne yazık ki mümkün olmaz.Menzilimiz hep AB, ABD ve Çin gibi pazarlar olmalı. Bu yüzden bu "çekişmenin" bitmesi, bizim de yararımıza olacak.

+ Gündem durmuyor! Çin geçen hafta sessiz sedasız Sri Lanka'nın (eski adıyla Seylan) Hambantota Limanı'nı 99 yıl süreyle kiraladı. Çin burayı bir serbest bölge ve liman olarak kullanacak. Bu ilk örnek değil. Yunanistan Pire ve Dubai'de yaşandı, Çin burada da 2 liman aldı. Çekişme, şu, bu derken, her ülke kendine uygun gördüğü "ev ödevi"nin gereğini yapıyor. Önemli olan, böylesi uzun vadeli bir planın varlığı ve bunun gereğinin yapılması.

+Dünya Futbol Kupası'nda FİFA'nın dağıtacağı paraları not ettim. FİFA bu şampiyonada 379 milyon euro gelir sağlamış. Yayın ve reklam geliri bunda en büyük payı oluşturuyor. Birinci gelecek takım 32.2 milyon euro, ikinci gelecek olansa 23.7 milyon euro alacak. Şampiyon adaylarından Fransa çok önce ilan etmiş: Bana verilecek paranın % 30'nu futbolcuma dağıtacağım... Dikkat edin, prim demiyorlar. Zaten Hırvatistan gibi ülkenin başarısı "prim" işinin sıralamada ne denli arkaya düştüğünü anlatmakta. Yarı finale kalan son 4 takım, sadece Avrupa değil, eksiksiz demokrasiler. Bu yüzden Türkonfed'in yeni Başkanı Sayın Orhan Turan'ın "Orta Demokrasi Tuzağı" sözünü çok sevdim, demokrasinin azı ya da orta hallisi olmuyor.

 

7 GÜNDE 1 KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER MAKALELER

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 12.11.2018

TATLI DÜNYA-2 Çikolata ile başlayan yolculuğumuz bu hafta kakao ile devam ediyor.Kakaoyu anlamadan çikolatayı anlamak mümkün değil. Çünkü kakao onun... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 05.11.2018

TATLI BİR DÜNYA-1 Fuara kimler katıldı? Yine bir dünya fuarı... Bu kez adı Dünya Çikolata Fuarı ya da "Salon du Chocalat". Yaklaşık 35 ülkenin 500... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 31.10.2018

SİAL GIDA FUARI Kim ve neler katıldı? 109 ülkeden hepsi gıdaya çalışan 21 alt sektörden oluşan 7.020 şirketin katıldığı dünyanın en büyük gıda fuarı.... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 22.10.2018

İYİ ŞİRKET YÖNETİMİ, AMA NASIL (2) Araya KOBİ'ler için zorunlu bir "neyi nasıl yapmalı " konusu girdi. İyi şirket yönetimi konusunda başladığım... Devamı

7 Günde 1

Yazan: Dr. Kenan Mortan / Girişimcilik Uzmanı

Yayın Tarihi: 15.10.2018

Enflasyonla Mücadele Geçen haftanın ana konusu "Enflasyonla Topyekün Mücadele" oldu.Başarılı şirketler öyküsüne 1 hafta ara vermek... Devamı