Turasan Şarap Başarı Hikayesi

Turasan Bağcılık ve Şarapçılık Tur. Tic. A.Ş.

Hasan Turasan’ın şaraba duyduğu aşk, Turasan Şarapçılık’a doğa ve tarihin dünyadaki en güzel buluşma yeri olan Kapadokya’da hayat verdi. Turasan Şarapçılık; üretimde bilgi, özen, teknoloji ve sürekli kalite anlayışı çerçevesinde bütün ürünlerinin kalitesini daha ilk üretim aşamasındayken belirliyor. Bu amaçla; üzümü taşıyan dallardan, şarapları sarmalayan etiket ve şişelere dek, bütün ürün yelpazesini kalite standartlarını korumak adına yoğun bir dikkatle takip ediyor... Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Yeni Fabrika Kurmak İstiyorum

08.07.2013 09:00

Merhaba Kenan Bey,

Günlerdir yatırım için internetten araştırmalar yapıyorum ancak kafam karıştı. Çeşitli danışmanlık firmalarıyla irtibata geçtim ancak para ödemeden kimsenin ağzını bıçak açmıyor diyebilirim. Kenan Bey, ben yaklaşık 11 yıldır bilişim teknolojileri telekom alt yapıları üretiminin hem lojistik hem teknik hem de satış kanadında kendimi yetiştirdim ama işler öğrenmekle bitmiyor. Yabancı bir yatırımcım var aynı zamanda yıllardır Türkiye'den ürün alan bir firma. Bu firmayla ben ortak olarak Türkiye'de Metal üretimi yapacak bir şirket istiyoruz ama bu işi kurarken evvela iyi bir devlet destek fizibilitesi hazırlamam gerekiyor. Evet yatırım yapılmasına yapılacak ancak biz küçük atölye değil belki Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde veya Hadımköy'de veya x bir yerde fabrika kiralayıp makineler almak ve ilk etapta ortalama 40 kişiye istihdam sağlayacak bir fabrika kurmayı düşünüyoruz. Bu fabrikayı kurmadan önce öğrendiğim tek şey yurt dışından alacağımız makinelere gümrük vergisi muafiyeti olduğu yerli malı kullanırsak KDV muafiyeti olduğunu biliyorum. Sanırım bunu da hazine Müşteşarlığı'ndan teşvik formu eşliğinde gerçekleştireceğiz . Buraya kadar her şey tamam gibi görünse de asıl bilmek istediğim devletin bize geri ödemesiz hibe veya 2 yıl - 5 yıl sonra geri ödemeli Düşük faizli kredi verip vermeyeceğidir, ayrıca kiramıza yardımcı oluyor mu makinelerimizin ödemelerinde yardımcı oluyor mu bunları öğrenmek istiyorum. Lütfen bana bir yol gösterin, yurt dışındaki firmaya sağlam bir ön fizibilite çalışması yapmam gerekiyor ki yatırıma ikna edilsin Türkiye Cumhuriyeti'nin faydalarını güzelce anlatayım. Pazar sıkıntımız yok, dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde çalışabileceğim ürün satabileceğim bir portföy var ayrıca yurtiçi pazarında iyi bir pazarımız var .

Ne yapmalıyım?

Zafer Yıldız
Zafer Bey,

Yeni bir tesis kuruyor ya da ortak oluyorsunuz. Böyle bir olayın hibesi olmaz. Bu ticari iştir.

KOSGEB sitesine girerseniz, göreceksiniz, ya bir yenilik getirecek, ya da yeni bir istihdam sağlayacaksanız. Destek o zaman var!

Size kapıyı yine açık tutayım: Bu tesis (Gebze veya Hadımköy) daha önce hiç ihracat yapmamış olup, şimdi bir ihracat hamlesi yapacaksa, yine de bu dosya KOSGEB ‘e gidebilir derim.

Ancak kararı biz değil, KOSGEB yönetimi veriyor, bunu da unutmayın.

Kiralama mevzuu , makina ve araç kiralaması ise bu konu yeni yasayla çok elverişli hale geldi, mutlaka düşünün derim.

Rast giden bir gelişme ve sonuç dilerim.

Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Etüt Merkezi Açmak İçin Destek Alabilir miyim? - II

Soran: Fatma Tatar
Yayın Tarihi: 20.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Fikrimi Nasıl Koruma Altına Alabilirim?

Soran: İbrahim Subatan
Yayın Tarihi: 20.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Müzik Aletleri Dükkanı İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Nilüfer Avcı
Yayın Tarihi: 19.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Etüt Merkezi Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Fatma Tatar
Yayın Tarihi: 19.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Yozgat'ta Hangi Alanda Yatırım Yapabilirim?

Soran: Zeynep Koç
Yayın Tarihi: 18.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Home Office İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Vedat Vur
Yayın Tarihi: 18.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Otopark Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Muhittin Taş
Yayın Tarihi: 14.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Soran: Alev Sancaklı
Yayın Tarihi: 14.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Büfe Açmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Soran: Serdar Erim
Yayın Tarihi: 14.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Patent Aşamasındaki Projemi Nasıl İlerletebilirim?

Soran: Osman Demir
Yayın Tarihi: 14.10.2016
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri