İŞ'TE KOBİ'nin avantajlarından faydalanmak için lütfen giriş yapınız.

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum

Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

Google Yahoo Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Vadesinde Ödeme Yapılmayan Mala Vade Farkı Faturası KDV Oranı

15.02.2012 09:00
Sayın Ersun Bayraktaroğlu,

Mal sattık % 8 KDV`li olarak, ancak vadesinde ödeme yapılmadığı için şimdi vade farkı faturası keseceğiz KDV oranı ne olmalıdır? Vade farkı ayrı bir finans geliri olup % 18 mi yoksa satılan mala ait sayılarak % 8`mi kabul edilmelidir? Başka bir firma ile ise yaptığımız anlaşma gereği yapacağımız % 8`lik mal satışımız olacak ancak gecikmeli ödemeler olacağından baştan gecikmeler için faiz uygulanacağı belirlenmiştir. Sözleşmede belirlenen tarihlerde ödenmezse .... TL faiz uygulanır diye satış yapılmadan anlaşıldı. Bu durumda KDV oranı ne olmalıdır?

Saygılar.

Umut Öztürk
Sayın Umut Öztürk,


8.8.2011 tarihinde yayınlanan 60 numaralı KDV Kanunu sirküleri yukarıda belirttiğiniz sorunuza son derece açık olarak yanıt vermekte. Söz konusu sirkülerin 1.2.2. maddesinde aynen ""KDV Kanununun 24/c maddesinde, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerin, KDV matrahına dahil olduğu hükme bağlanmıştır.
Buna göre, KDV'ye tabi bir teslim veya hizmetin karşılığında alınan bedelle ilgili olarak, tazminat adı altında olsa bile, yapılan ödemeler matraha dahil olduğundan, bunlar üzerinden teslim veya hizmetin tabi olduğu oranda KDV hesaplanması gerekmektedir." şeklinde açıklama yer almaktadır. Dolayısı ile vade farkı faturasının işlemin tabi olduğu orandan düzenlenmesi gerekmektedir.

Ersun Bayraktaroğlu


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Anonim Şirketi İç Yönergesinin 2013 Yerine 2014 Yılında Yapılması

Soran: Serdar Demirel
Yayın Tarihi: 26.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

GVK 86/1-c Kapsamında Gelirlerin Toplanması

Soran: Kazım Tefenli
Yayın Tarihi: 19.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Yıllık Faaliyet Raporunun Ne Zamana Kadar Hazırlanması Gerekir?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Görev Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Genel Kurul Çağrısını Müdür Yapmazsa Ortak Yapabilir mi?

Soran: Servet Sezgin
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Elektronik Tebligat Zorunluluğu hangi Tarihten İtibaren Geçerli Olacaktır?

Soran: Erdi Tetik
Yayın Tarihi: 22.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Şahsi Kullanım için Minibüs Alımı Durumunda Vergi Mükellefi Olunur mu?

Soran: Ali Çetinkaya
Yayın Tarihi: 20.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Anonim Şirket Genel Kurul Toplantı Tutanağını Nasıl Hazırlarım?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 08.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Ltd şirkette %60 paya sahip ortak tek başına müdür azli için çağrısız genel kurul yapabilir mi?

Soran: Hakan Dakak
Yayın Tarihi: 04.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Ara Tasdikin Geç Yapılmasından Dolayı Hangi Cezalara Tabi Oluruz?

Soran: Murat Gökdağ
Yayın Tarihi: 29.01.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Geri 1 2 3 4 5 İleri