ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Hüma Hastanesi Başarı Hikayesi

Hüma Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

2004 yılının Mart ayında Kayseri’nin ilk Kadın Sağlığı Merkezi olarak kurulan Hüma Hastanesi, 2006 yılının Şubat ayında Anadolu’nun ilk Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Ülkemizde Geyik Eti Üretimi Yapabilir miyiz?

10.10.2018 14:54
Hocam iyi günler,
Geyik eti üretimi yapıp ülkemizde satabilir miyiz, hatta sadece geyik eti satan restoran açabilir miyiz? Teşekkür ederim.
Yalçın Kamal
Geyik normal koşullarda doğal yaşama alanlarında yaban hayatı sürerek yaşayan bir hayvan türüdür. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından (DKMP) beş ayrı bölgede en önemli iki türden birisi olan Kızıl Geyik varlığının kontrollü olarak artırılması çalışmaları oldukça başarılı bir şekilde devam etmektedir. Yapılan işlem geyiklerin kontrollü olarak çoğalmasını sağlayarak yaban hayatı ortamına salıverme şeklindedir.
Dünya'da ise ilaç sanayinde kullanılan boynuz kabuğu başta olmak üzere av partileri düzenlemek ve etini pazarlamak amacıyla kızıl geyik ve alageyik türlerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Pazarlama ağırlığı alageyikler 45-50 Kg, kızıl geyikler ise 100 Kg olarak kabul edilebilir . Geyik eti düşük yağ içeriği sebebiyle tercih edilen bir et türüdür.
En çok üretimi yapılan bir alageyik işletmesi için genel olarak idare binası, özel üretilmiş çitle çevrili otlak alan, temiz sürekli ve yeterli su, yakalama ekipmanları gerekli yatırımlar olarak sayılabilir. Dünyada alageyik yetiştiriciliği; hastalıklara dayanıklılık, az bakım gerektirmesi, et kalitesi ve evcilleştirilmiş en uysal tür olması sebepleriyle tercih edilmektedir.
Bu konudaki en büyük handikaplardan birisi de geyik üretiminin standartlarının belli olmaması, üretim sonucu elde edilecek ürünlerin fiyat mekanizmalarının ülkemizde henüz bulunmaması ve herhangi bir desteklemeye tabi olmamasıdır.
Ülkemizde geyik eti üretimi, pazarlaması, arz talep yapısı gibi konularda elimizde yeterli veri yok. Ancak kimse yapmazsa da bu verilerin oluşması mümkün değil. Bu konuda karar verirken olası temel sıkıntılar damızlık temini, üretimi bilen kalifiye eleman, uygun üretim alanları gibi konularda araştırma yaptıktan sonra ve üretiminizi (özellikle et ve boynuz kabuğu) nasıl ve hangi yöntemlerle pazarlayacağınızı bir proses haline getirerek karar vermenizi öneriyorum.
Bu zamana kadar Ülkemizde geyik eti satan restaurant eksikliğine dair bir bilgiye sahip değilim. Benzer bir girişim olarak bir zamanlar popüler olan deve kuşu yetiştirme ve pazarlama çalışmalarının olumlu sonuçlar vermediğini hatırlatmak isterim. Bir şekilde üretim yapabilirsiniz ancak ürünlerin pazarlama kanallarını iyi araştırmalı ve öyle karar vermelisiniz.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Soya Ticareti Konusunda Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

Soran: Kasım Tokay
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Aloe Vera Endüstriyel Yetiştiriciliği Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Mehmet Başaran
Yayın Tarihi: 01.10.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Ağrı'da Süt Ve Hindi Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Muhammed Karakaya
Yayın Tarihi: 18.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Mevcut Hayvancılık İşletmemi Büyütmek Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Sidar Taşlıtepe
Yayın Tarihi: 04.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Köyümde Hayvacılık Yapmak İçin Destek Alabilir miyim?

Soran: Mürsel Akman
Yayın Tarihi: 04.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Muğla'da Süt Sığırcılığı Konusunda Destek Alabilir miyim?

Soran: Muhammet Toyboğa
Yayın Tarihi: 04.09.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Yaban Mersini Üretimi Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Şükrü Şükrü
Yayın Tarihi: 06.07.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kuracağım Çiftlik ile İlgili Detaylı Bir Analiz Rica Ediyorum

Soran: Sait Buğday
Yayın Tarihi: 19.06.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Nasıl Bir Yol izleyebilirim?

Soran: Ahmet Gürşat Şahlan
Yayın Tarihi: 19.06.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Kredi Çekmek için Ahır Ruhsatı Gerekli midir?

Soran: Özkan Özkan
Yayın Tarihi: 02.05.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 4 İleri