İŞ'TE KOBİ'nin avantajlarından faydalanmak için lütfen giriş yapınız.

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum

Gazi Hastanesi Başarı Hikayesi

Özel Gazi Hastanesi

Adını Ulu Önder ATATÜRK’ten alarak, 2000 yılı ortalarında İzmir’e sağlık anlayışında yeni bir soluk getirmek amacıyla 67 doktor ve katılımcının güç birliği yapmasıyla kuruluş çalışmalarına başlanan Özel Gazi Hastanesi, 2002 yılının Ocak ayında hizmete açılmıştır. İlke ve hedeflerinden hiç sapmadan yükselişini sürdüren kuruluş, yatırımlarına devam ederek, daha iyiyi hedeflemekten asla vazgeçmeden bugünlere gelmiştir.Devamı

Google Yahoo Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Tacir Hamiline Çek Kullanımı

12.09.2011 16:00
Selamlar.

Tacir ve Tacir Hamili çek kullanmaktayım. Bir tedarikçime Tacir hamiline çek yaprağını arkasını ticarethane kasem ile cirolayarak ticari amaç ile vadeli olarak kullandım. Çek kanununa muhalefet etmiş olur muyum? Bu Tacir Hamiline çekleri resmi olarak kullanmaya devam edebilir miyim? Bu konuda aydınlatmanızı rica ederim.

Saygılar, kolay gelsin.

Hakan Okçu
Sayın Hakan Okçu,

5491 Sayılı Yeni Çek Kanunu'nda, çekler;

- Tacir olan kişilere verilecek çekler

- Tacir olmayan kişilere verilecek çekler

- Hamiline düzenlenecek çekler (çek yaprağının üzerinde matbu olarak hamiline ibaresi yer almaktadır)

Olarak ayrılmıştır.

Aynı kanunun 7. maddesinde, hamiline çeklerin ancak, üzerinde matbu olarak hamiline ibaresi yer alan çek yaprağı ile düzenlenebileceği düzenlenmiştir. Hamiline çek yaprağını kullanmadan, hamiline çek düzenleyen kişiler 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaklardır.

Vermiş olduğunuz bilgiler çerçevesinde, hamiline çek yaprağını kullanarak, hamiline çek düzenlediğiniz için Yeni Çek Kanunu'na muhalefet etmemiş bulunuyorsunuz.

Vadeli çekler hususunda ise, TTK md. 707 uyarınca çekler esasen ibrazında ödenmesi gereken kıymetli evraklardandır. Bu zorunluluğa aykırı kayıtlar hükümsüzdür. Dolayısıyla, çeklerin ileri tarihli düzenlenmesi durumu yani vadeli olması her ne kadar uygulamada özellikle hamiline çeklerde sıkça rastlanılsa da hukuken yasaktır.

Uzmanlığımız vergi hukuku alanında olduğundan, konuyu ilgili bir kıymetli evrak hukukçusuna danışmanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,

Zeki Gündüz


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Anonim Şirketi İç Yönergesinin 2013 Yerine 2014 Yılında Yapılması

Soran: Serdar Demirel
Yayın Tarihi: 26.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

GVK 86/1-c Kapsamında Gelirlerin Toplanması

Soran: Kazım Tefenli
Yayın Tarihi: 19.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Yıllık Faaliyet Raporunun Ne Zamana Kadar Hazırlanması Gerekir?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Görev Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Genel Kurul Çağrısını Müdür Yapmazsa Ortak Yapabilir mi?

Soran: Servet Sezgin
Yayın Tarihi: 12.03.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Elektronik Tebligat Zorunluluğu hangi Tarihten İtibaren Geçerli Olacaktır?

Soran: Erdi Tetik
Yayın Tarihi: 22.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Şahsi Kullanım için Minibüs Alımı Durumunda Vergi Mükellefi Olunur mu?

Soran: Ali Çetinkaya
Yayın Tarihi: 20.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Anonim Şirket Genel Kurul Toplantı Tutanağını Nasıl Hazırlarım?

Soran: Serhan Simsirli
Yayın Tarihi: 08.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Ltd şirkette %60 paya sahip ortak tek başına müdür azli için çağrısız genel kurul yapabilir mi?

Soran: Hakan Dakak
Yayın Tarihi: 04.02.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Ara Tasdikin Geç Yapılmasından Dolayı Hangi Cezalara Tabi Oluruz?

Soran: Murat Gökdağ
Yayın Tarihi: 29.01.2013
Cevaplayan Uzman: Zeki Gündüz

Geri 1 2 3 4 5 İleri