İŞ'TE KOBİ'nin avantajlarından faydalanmak için lütfen giriş yapınız.

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

İş ve Borçlar Hukuku Uzmanı - Av. Ali Yüksel Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

İşçi Kusuru Sonucu Maddi Zararın İşçiden Tahsili

15.02.2010 00:00

İyi çalışmalar

İşçinin kusurundan dolayı yaptığı yanlışdan dolayı kaynaklanan maddi zararı işveren işçiden talep etme hakkı var mıdır? Sonuçta işçi bir makina değildir yanlış işlem yapabilir. İşveren işçinin hatalı işlem sonucunda uğradığı maddi zararı işçisinden isteyebilir mi? Hangi kanuna dayanarak isteyebilir.

NOT:İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesinde bu konuda bir madde yoktur.

Saygılar.

Okay Kır

Bu husus uygulamada işverenlerce çokça gündeme getirilen ve tartışılan bir husustur. Konu hakkında sitedeki makalemizde de (http://www.istekobi.com.tr/kobi-bilgi-merkezi/makaleler/iscinin-30-gunluk-ucreti-ile-karsilanamayacak-zarar-vermesi-halinde-fesih-m57.aspx) ifade ettiğimiz üzere işverenin işçiden zararın tazmini talep etmemesi fesih hakkını sona erdirmeyecektir. Bu cümleden anlaşıldığı üzere işverenin böylesi bir zararı işçiden talep etmesi mümkün ve muteberdir. Bu noktada sözleşmede hüküm bulunmaması önem arz etmeyecektir. Çünkü özenli iş görme yükümü Borçlar Kanunu'nda yer alan işçiye özgü bir borçtur. Borçlar Kanunu'nda ifade edilen özen ve sadakat yükümü gibi maddeler İş Kanununa tabi işler açısından da geçerlidir. Bu itibarla ayrıca sözleşmede bu hususta bir maddenin bulunması şart değildir. Ayrıca işçinin özen yükümünü düzenleyen Borçlar Kanunu'nun 321 maddesinde işçinin kasıt, ihmal veya dikkatsizliği ile sebep olduğu zararı karşılaması gerektiği ifade edilmiştir.

 

Av. Ali Yüksel


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

İnşaat İşinde Alt İşveren Dosyası Açılmalı mıdır?

Soran: Osman Sertan Diler
Yayın Tarihi: 24.06.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Süre Bitiminde Şirket Temsili Nasıl Yapılır?

Soran: Osman Sertan Diler
Yayın Tarihi: 24.06.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Genel Kurul Kanunen Devredilmez Yetkisini Müdüre Devredebilir mi?

Soran: Emrah Bahçeci
Yayın Tarihi: 24.06.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Çağrısız Genel Kurul Nasıl Yapılır?

Soran: Sezer Kahraman
Yayın Tarihi: 19.06.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Mesailerimi İsteğime Göre Denkleştirebilir miyim?

Soran: Uğur Özdeş
Yayın Tarihi: 18.05.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Bana Tenzili Rütbe Yapmaya Hakları Var mı? - II

Soran: Nermin Bilgin
Yayın Tarihi: 04.05.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Bana Tenzili Rütbe Yapmaya Hakları Var mı?

Soran: Nermin Bilgin
Yayın Tarihi: 20.04.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Apartmanda Gerçekleştirilen Tadilat İşlemleri için Kimden Rıza Alınmalı?

Soran: Hakan Demirbilek
Yayın Tarihi: 20.04.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Çek Defteri Alamıyorum. Nasıl Temize Çıkarım?

Soran: Latif Uğur
Yayın Tarihi: 14.04.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Trafik Kazasında Mahkeme Kimi Suçlu Gösterir?

Soran: Bozkurt Kaya
Yayın Tarihi: 14.04.2015
Cevaplayan Uzman: Av. Ali Yüksel

Geri 1 2 3 4 5 İleri