Mes Metal Başarı Hikayesi

Mes Metal Ekstrüzyon San. ve Tic. A.Ş.

İstanbul/Beylikdüzü'nde toplam 7.000 m² alanda uzman personeli ve gelişmiş makine parkıyla üretimini sürdüren Mes Metal, müşterilerine birinci kalite pirinç çubuk ve bronz ürünleri sunmanın yanı sıra, güvenilir iş ortağı konumunda, pirinç ve bronz üzerindeki birikimini paylaşarak çözümler yaratan, yüksek kalite ürünleri ve günlük 70 tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye'nin önde gelen bakır alaşımları üreticisidir...Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Hangi Sektöre Yatırım Yapmalıyım?

21.04.2017 09:58
İyi günler Kenan Bey; Yeni bir iş kurmak istiyorum. Yaklaşık 500 bin liralık bir sermayem ve organize sanayide yapımı süren 1000m2 kapalı alanı olan bir atölyem mevcut olacak. Şirketimi o atölyeyi satın almak için kurmak zorunda kaldım. Fakat hala ne yapacağım konusunda soru işaretlerim mevcut. Ekonominin bu şekilde çalkantılı olduğu bir dönemde, insan iş kurmaya korkuyor tabi ki, ama artık kendi işimin başına geçmemin zamanının geldiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz bizim insanımız konuşmayı sever. Fakat etraftaki tecrübeli insanlara "Ne iş kurmalıyım?" diye bir soru sorduğumda, siz de biliyorsunuz ki herkes farklı bir şey söyüyor ve insanın kafası karışıyor. Sonuçta bende hep bir şirket bünyesi altında çalıştığım için insanda ufak bir korku oluyor. Hangi işi yapmak için araştırsam, "O battı bilmiyor musun? Yapılmaz bu iş." cümlesini duymaktan hevesim kırılmaya başladı. En son hiçbir bilgimin olmadığı, fakat videolarından ve aldığım şeylerden hoşuma giden bir iş buldum: Ahşap Mobilya İmalatı. Bu işe gireceğim dediğimde de tabi ki her kafadan yine ses çıktı ama severek yapacağım bir iş olduğunu düşünüyorum. Önce marka kurup, yurt içi ufak ufak satışlar yaparak, sonra belki bir gün işi büyütüp yurt dışı satışlar yaparak. Sizce neler yapmam gerekir, nasıl başlamalıyım? Bana KOSGEB'den bu konuda yardım gelebilir mi? Bu konuda sizden yardım istemekteyim. Eğer ki başka fikir de verebilirseniz, değerli yardımlarınızı da beklerim. Saygılarımla;
taylan aygen

Taylan kardeşim, sende zaten cesaret denilen öğe o denli geniş olmalı ki gözünü kırpmadan 1000 m2’lik bir atölyeyi kurmaktasın.

Şimdi Anadolu deyimiyle istim arkadan gelsin diyorsun.

Kütahya iç ege 'de sıkışmış bir ilimiz. Büyük merkezlere sevkin maliyeti var. Dahası yaşlı nüfusun yoğun olduğu ender bir Ege ili. Bunun işgücü temininde yaratacağı sorunlar olacaktır.

Bu nedenle Kütahya için bir spesifik sektör tanımı yapamıyorum.

Ancak jeolog olduğunu dikkate alarak ilin yeraltı zengini olduğuna dikkat çekmek isterim.

KOSGEB Kütahya Müdürlüğü  bu konuda kuşkusuz sektörel yaklaşımlarda bulunacaklardır. Bunun dışında Bilim Bakanlığı’nın illere göre uygun yatırım alanları araştırması var. Ya İl Müdürlüğü’nden ya da webden temin edebilirsin.

Bu arada bir jeoloji mühendisi için en hazır işin yasa gereği yapılması gerekli olan  "deprem zemin etüdü" işi. Bunu Kütahya merkez olmak üzere 2-3 civar il için düşünmen bence anlamlı olur.

Sağlıklı bir araştırma dileğiyle sağlıcakla kalmanı dilerim.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Firmayı Devralmalı mıyım?

Soran: İsmail Kaya
Yayın Tarihi: 15.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Teminatsız İşyeri Açma Kredilerinden Nasıl Faydalanırım?

Soran: Onur Nergiz
Yayın Tarihi: 15.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Gıda Üretimi için Nerelerden İzin Almam Lazım?

Soran: Pınar Çağ
Yayın Tarihi: 14.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Parti Evi Kuruluşuna KOSGEB Destek Verir mi?

Soran: Sümeyra Aydın
Yayın Tarihi: 14.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Şekerli Preserve Ürün İşleyebileceğim Fabrika Kurabilir miyim?

Soran: Murat Biricik
Yayın Tarihi: 12.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Güzellik Salonu Açabilir miyiz? - II

Soran: Emine Al
Yayın Tarihi: 11.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Mermer Ocağı İşletmesi için Hangi Kredilerden Faydalanabilirim?

Soran: Ömer Bekir Keşap
Yayın Tarihi: 11.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Güzellik Salonu Açabilir miyiz?

Soran: Emine Al
Yayın Tarihi: 07.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Enerji Üretim ve Dağıtım Şirketi Nasıl Kurabilirim?

Soran: Can Yakşi
Yayın Tarihi: 07.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

İş Fikrimle İlgili Düşünceleriniz Neler?

Soran: Emre Aksoy
Yayın Tarihi: 07.12.2017
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri