Güven-El Plastik Başarı Hikayesi

Güven-El Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti

1965 yılından bu yana plastik kalıbı imalatı sektöründe yer alan Güven Kalıp, 1976 yılında şirketleşmiştir. 1986 yılında faaliyet alanını genişleten firma, Güven-El Plastik ve Kalıp’ı da kurarak, plastik enjeksiyon üretimine başlamıştır...Devamı

Tarım ve Hayvancılık Uzmanı - Mehmet Yıldız Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Fındık Üretimi ve Pazarlaması Hakkında Fikirlerinizi Alabilir miyim?

18.04.2017 15:27
Sayın hocam benim Ordu Fatsa'da 55 dönümlük fındık arazim var ve olduğu zaman 10 ton fındık üretimi yapabiliyoruz. Bildiğiniz üzere fındık fiyatının düşük olması sebebiyle aklıma yeni bir iş fikri geldi. Ben bu 10 ton fındığı kırıp kavurup iç fındık haline getireyim, ve bunu kendi markamla kuruyemiş veya toptancılara satmaya düşünüyorum. İlk başta sadece paketleme makinesini alıp kırma ve kavurma işlemlerini büyük bir fabrikada ücreti karşılığında yaptırmayı düşünüyorum. 150-200 gramlık paketler halinde piyasaya sunmayı düşünüyorum. Bu işi Ordu Fatsa'da küçük ölçekli yılda 5-6 ton satabileceğim bir atölye açmayı düşünüyorum. Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olmanız, sizin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...
Emre Taş
Merhaba Emre Bey
Fındık Ülkemiz için dış ticarette ve iç piyasada oldukça önemli bir ürün. Bu ürünün gerek dış ticaret kanalları gerekse iç piyasa pazarlama kanalları da önemine istinaden son derece gelişmiş durumda. Fındık piyasasında fiyatlar ürün rekoltesi, stoklar, rakip ülke üretimleri, spekülatif işlemler ve üretici davranışı (erken ürün teslimi vb.) gibi etmenlere bağlı olarak değişim gösteriyor. Son dönemde kamunun aldığı muhtelif kararlar, Fiskobirlik'in piyasa oyuncusu olamaması ve özelleştirme politikaları da fiyat üzerinde oldukça dominant etkiler yaratıyor.
Yapmayı düşündüğünüz iş özellikle Karadeniz bölgesi başta olmak üzere çok fazla firma tarafından ve kıyasıya rekabet koşullarında yapılmaya devam ediliyor. Şu anda fındık ürünleri piyasasında her türlü ürünü, her kalitede ve çeşitli fiyatlarda bulmak mümkündür. Bunun yanında mahalli olarak organik fındık ve işlenmiş fındık ürünleri satan, uzun yıllardır çalışan ve çok özel üretimler yapan küçük işletmeler de yok değil tabii ki.
Bahsettiğiniz şekilde bir işi büyük piyasa oyuncularıyla anlaşarak fason üretirseniz bir şansınız olabilir. Bunun dışında piyasa da olan ürünleri bir de siz üretirseniz bu ölçekte rekabet koşullarını da dikkate alırsanız çok da şansınız olmayacağı açık. Ancak şu anda kimsenin yapmadığı bir ürün bulup pazarlamasını da garanti ettikten sonra yapacağınız yatırımları da makul sürede geri alabileceğiniz bir fikriniz olursa piyasada yer alabilirsiniz.
Başarılar diliyorum.
Mehmet Yıldız


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Doğal ev ürünleri

Soran: İLKER AY
Yayın Tarihi: 08.03.2018
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Büyükbaş Hayvan Çiftliği için Nasıl Kredi Bulabilirim?

Soran: Engin Aydınlı
Yayın Tarihi: 05.12.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Besi Çiftliği Projemle İlgili Düşünceleriniz Nedir?

Soran: Ahmet İzmir
Yayın Tarihi: 19.10.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Köy ürünleri Dükkanı Açmak için Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Soran: Elif Kurt
Yayın Tarihi: 10.10.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Bıldırcın Yumurtası Üretimhanesi için Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Soran: Fırat Alp
Yayın Tarihi: 05.10.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Köyüe Dönüşte Hangi Hayvancılık Teşviklerinden Faydalanabilirim?

Soran: Ekrem Deveci
Yayın Tarihi: 19.09.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Fındık Entegre Tesisi Kurulumu için Yapılması Gerekenler Neler?

Soran: Alpaslan Çelebi
Yayın Tarihi: 19.09.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Hindi Besicilik Tesisi ile ilgili Tavsiyeleriniz Neler?

Soran: İbrahim Dağlı
Yayın Tarihi: 19.09.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Badem yetiştiriciliği

Soran: kubilay sarı
Yayın Tarihi: 09.08.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Gıda-tarım-hayvancılık-doğal enerji kaynakları devlet desteği

Soran: Hilal Arıcı
Yayın Tarihi: 10.04.2017
Cevaplayan Uzman: Mehmet Yıldız

Geri 1 2 3 İleri