ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Meydan Grup Başarı Hikayesi

Meydan Otomotiv Endüstri Nakliye ve Gıda Sanayi İç Dış Tic. Ltd. Şti.

1969 yılında otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösteren bir firmada çalışan olarak iş hayatına başlayan Ömer Faruk Meydan, 1991yılında Konya için bir ilki gerçekleştirerek; Japon otomobillerinin yedek parça ticaretini yapan firmayı kurmuştur...Devamı

Girişimcilik Uzmanı - Dr. Kenan Mortan Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Diş Polikliniği Açmak İçin Destek Alabilir miyim?

07.11.2018 10:58
Merhabalar, Denizli ilinde ağız ve diş sağlığı polikliniği kurmak istiyoruz. Toplam 3 hekim ile birlikte çalışmayı planlıyoruz. Bu konuda devletin teşvik, hibe gibi destekleri olduğunu duyduk. Ancak sağlıklı bilgi edinebilmek amacıyla sizlerden destek almak amacıyla burada sorumu yöneltmeyi düşündüm. Denizli ili sağlık turizmi açısından da uygun bir konumda bulunmaktadır. Bu konuda nasıl bir yol çizmemiz gerektiği ile ilgili değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla,
Hasan Kocaağaoğlu
Dr. Kocaağaoğlu, öncelikle kararınız hayırlı olsun. Yol almanızı dilerim.
Devletin hibe ve teşvikleri olduğu doğru. Daha doğrusu bu konuda bir "Girişimcilik Desteği" mevcut. Miktarı 150 Bin TL ve 100 bin TL'si geri ödemeli. Ancak bu desteğe başvuru çok. Şimdi çok daha kısıntılı ve daha çok geri kalmış bölgelerde uygulanıyor. Bu açıdan Denizli merkezde bu desteği almak konusunda "iyimser" değilim.
İkincisi, gelir vergisi bağışıklığı. Bu konuda yıllık 75.000 TL‘ye kadar cirolar (hasılatlar) vergiden bağışık. Ancak bu sizler için çok küçük bir miktar. Yanısıra sadece 29 yaşa dek geçerli, daha çok yeni mezunlara yönelik.
Buraya dek konuya klasik teşviklerden olaya baktım.
Bir de sağlık turizmi açısından değerlendirelim. Sağlık turizmi açısından Denizli önemli bir yer olabilir ama henüz değil. Turizmi daha çok günübirlikçi turizm üstünden yürüyor.
Ancak konumuz Denizli değil, sizi bu olaya nasıl kenetleyeceğimiz. Bu konuda Devletin 2012‘de çıkardığı "Sağlık Turizmi Teşvik Tebliği" var (2012-4 sayılı). 2017‘de kapsamı daha da genişledi. Tebliğ'e baktım, temel koşulu ilgili sağlık kuruluşunun Sağlık Bakanlığı tarafından bu isimle "ruhsatlandırılmış" olması gerekiyor. Yorumlarsak, bir diş kliniği kurmanız yeterli değil. Bunun bir "diş hastanesi" olması gerekiyor ve bunun "ruhsat" alması gerekiyor. Ancak bu yola gitmeniz halinde çok cömert teşvikler olduğu kesin. Bu nedenle üstünde düşünün. Pazar aramadan, yurt dışında temsilcilik kurmaya, bunun ötesinde getirilen hasta başına "teşvik primi" almaya dek uzanan bir teşvik şeması bu.
Bundan sizden "yarar" görmeniz diş hastanesi yanında bir de ‘TURSAB Belgeli turizm acentesi ile anlaşmanız gerek. Bu acente size diş tedavisi için yurt dışında hasta organize edecek. Yoksa her 2 işlevi sizin eş-anlı olarak yürütmeniz mümkün değil.
Bu konuda yeni bir teşvik, Türk - Eximbank'ı tarafından çıkarıldı. Haziran ayındaki "Turizm Seyahat Acenteleri Desteği" 540 gün vadeli. Böylece bu işe kalkışan acente de bir prim alacak, ancak bunun da organize edilmesi gerekir.
Bu alanda İzmir'de kurulu. "Dentek. AŞ" olağandışı iyi ve etkin işleyen bir diş protez kuruluşu. Nerdeyse tümüyle ihracata çalışıyor. Bunu yerinde görmenizi önereceğim (02324698386-7).
Gördüğünüz gibi olay tam bir organizasyon. Bunun için bir "model" gerekiyor. Bu nedenle sizin bu alanda başarılı dışa açılma örnekleri yaşatan Denizli Sanayi Odası ile ilişki kurun derim. Genel sekreteri Zeren Hanım aslen bir hukukçu size. AB Abigem Merkezi ile yardımcı olacaktır (02582655599).Ona selamımı iletin...
Olayınız yeni bir model olacak. Bu nedenle her aşamasında tekrar bize yönelmekten kaçınmayın. Bir "ilk" yaratılırsa devamı da gelir.
Dr. Dt. Hasan Hüseyin kardeşim ve çalışma arkadaşlarına bu uzun yolculuklarında "uğurlar ola" diyorum.
Dr. Kenan Mortan


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

KOSGEB Desteği Aldıktan Sonra Ofisimi Farklı Bir Şehre Taşıyabilir miyim?

Soran: Halis Kömeç
Yayın Tarihi: 05.11.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Kağıt Sektöründeki Kriz Nedeniyle KOSGEB Destekli İş Yerimi Kapatabilir miyim?

Soran: Esin Kara
Yayın Tarihi: 12.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Tasarım Atölyesi Açmak Konusunda Fikirlerinizi Alabilir miyim?

Soran: Eda Boynueğri
Yayın Tarihi: 10.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Çanakkale'de Nasıl Bir İş Kurabilirim?

Soran: Berk Çoban
Yayın Tarihi: 08.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

KOSGEB Destekli İşyerimi Nasıl Kapatabilirim?

Soran: Yüksel Saklavcı
Yayın Tarihi: 04.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Dinlenme TesisiDevralırken Destek Alabilir miyim?

Soran: Ali Özbek
Yayın Tarihi: 03.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Restoran Projem İçin Nereden Finansman Bulabilirim?

Soran: Hayati Gündoğdu
Yayın Tarihi: 03.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Anneler ve Çocukları İçin Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Alabilir miyim?

Soran: Ali Ağırverir
Yayın Tarihi: 02.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Ev Yapımı Reçelleri İnternetten Satmak İçin Nereden İzin Almalıyım?

Soran: Nedim Atak
Yayın Tarihi: 02.10.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Çölyak Hastaları İçin Özel Ürünler Üreten Kafe Açarken Destek Alabilir miyim?

Soran: Siber Erfidan
Yayın Tarihi: 27.09.2018
Cevaplayan Uzman: Dr. Kenan Mortan

Geri 1 2 3 4 5 İleri