Setna Eğitim Başarı Hikayesi

Setna Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.

Eğitime gönül vermiş kadrosu ve doğru yol haritasıyla misyonuna uygun nesiller yetiştirmek adına geleceğe giden yolda bir köprü olmaya devam eden Setna Eğitim Hizmetleri'nin bünyesindeki Özel Mimar Sinan Koleji, ülkemizin başarılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Devamı

Sigorta Uzmanı - Can Duman Yanıtlıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Çalınıp Pert Şekilde Bulunan Aracımın Tam Bedelini Kasko Öder mi?

23.01.2017 16:28
2016 haziran ayının başında sıfır araç aldım. Eylül ayının 30'unda Beylikdüzü'nde bir restoranın valesine aracımı teslim ettim. Valede aracı otoparka çekti. Aracı geri istediğimde 15-20 dk bekletip aracın yerinde olmadığını söylediler. Otoparka inip baktığımızda otopark çıkışında herhangi bir görevlinin olmadığı, tüm araçların anahtarlarının sileceklerin üzerine konulduğunu gördük. Haliyle adamda elini kolunu sallayarak geliyor aracı alıp gidiyor. Tabi polisi ifadesi vs.. işlemler yapıldı. Fakat karakola verdikleri ifade de araç anahtarlarının bulunduğu kutu zorla kırılıp anahtarın öyle alındığını belirtiyorlar. (Aksi taktirde sigortaları karşılamıyormuş). Kendileriyle konuştuğumda beni mağdur etmeyeceklerini kendi sigortalarının bu zararı karşılayacağını fakat bu aracın çalıntı süresi olan 30 günü doldurması gerektiğini belirttiler. Bende kendi kaskomu devreye sokmayacağımı belirttim ve işletmeden ifademde şikayetçi olduğumu belirtmiştim. Bana işletme kendisi araç kiralayıp işlemler sonuçlanıncaya kadar kullanmam için tahsis ettiler. Sonuç olarak araç olaydan 24 gün sonra ağır kaza yapmış şekilde bulundu. 2 hafta boyunca aracın yasal işlemleriyle uğraştım durdum. İşletmeyle olan irtibatımız bu süreçte sürekli devam etti tabi. İşletme müdürü sonrasında araç bulunduğu için kendi sigortalarının zararı karşılamayacağını belirtti ve benim kaskomu devreye sokmamı istedi. Bende kaskomla görüştüm, karşı tarafa rücu edilecektir dedi. Bende şöyle bir şart koştum işletmeye; eğer benim kaskom bozulursa durumu kabul etmeyeceğimi, kaskom aracın şu anki sıfır değerinin altında rakam verirse ya işletmeden tahsil edeceğimi yada hukuki yollara başvuracağımı belirttim. Yine hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğimi söylediler. Ve 2 gün önce eksper firması beni arayarak 115 bin lira fiyat teklif ettiler (aracın 2. El fiyatı dahi değil bu fiyat), bende haliyle işletmeye durumu bildirdim. İtiraz etmemi gerekirse kendi avukatlarını devreye sokup kasko şirketini mahkemeye vereceklerini aracın tam değerini talep edeceklerini belirttiler. Tabi itiraz işlemimi yaptım. Fakat ben işletmeyle gidip görüştüğümde mahkeme sürecinin uzun süreceğini, benim bu süreyi beklemek istemediğimi benim zararımın karşılanmasını, karşılandığı taktirde gerekirse yine kasko şirketini mahkemeye verebileceklerini belirttim. Aldığım cevap bu bir süreç, bu süreç sonuçlanıncaya kadar beklemeliyiz. Bu durumda kaskom neden aracımın tam bedelini vermemekte? Sıfır araç klozu bulunmaktadır kasko poliçemde. Bu durumda ne gibi bir işlem yapmam gerekir? Saygılarımla
Ertuğrul Sarı
Sayın Sarı,

Mevcut kasko poliçeniz içerisinde yer alan "Eskisi yerine yenisi Klozu" şartlarını aracınızın tam sağlayıp sağlamadığını kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

Aracınız tüm şartları ile mevcut Kloz özelinde değerlendirmeye uygun ise sigorta şirketiniz size aracın "0" kilometre değerini ödemelidir. Her hâlükârda sigorta şirketinizin ödeyeceği değer eskisini yerine koymuyor ise itiraz etme ve değişiklik talep etme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca sigorta şirketinizden konu ile alakalı çözüm alamıyor iseniz hukuksal süreç de başlatabilirsiniz.

Bilgilerinize

Can Duman


İşin Uzmanları bölümünde İŞ'TE KOBİ kullanıcıları tarafından sorulan sorulara verilen cevaplar öneri niteliğinde olup, burada yer alan önerilerden yola çıkılarak yapılacak uygulamalarda karşılaşılabilecek maddi ve manevi zararlardan, Türkiye İş Bankası, Türkiye İş Bankası çalışanları, İŞ'TE KOBİ İnternet Sitesi ve/veya soruları cevaplayan uzmanlar sorumlu değildir.

Tramer Hasar Kaydı Tutarı Nasıl Düzeltilir?

Soran: Canberk Yeltin
Yayın Tarihi: 01.12.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Sigorta Şirketinden Açılan İhbar Tramere Nasıl İşler?

Soran: Onur Onn
Yayın Tarihi: 30.11.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Kaza Tespit Tutanağına Nasıl İtiraz Ederim?

Soran: Sunar Ust
Yayın Tarihi: 29.11.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer Kaydı Değişimi Ne Kadar Sürer?

Soran: Tayfun Gür
Yayın Tarihi: 05.05.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer Kaydının Silinmesi Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Soran: İlker Filiz
Yayın Tarihi: 19.01.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer Kayıtları Düzeltilebilir mi?

Soran: Serdar Yanpal
Yayın Tarihi: 19.01.2017
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Satın Aldığım Aracın Pert Kaydı Çıktığında Ne Yapabilirim?

Soran: Ünal Göksu
Yayın Tarihi: 06.12.2016
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramerden İptal Edilen Hasar Kaydını Nasıl Silebiliriz?

Soran: Bünyamin Kök
Yayın Tarihi: 25.11.2016
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Bedeli Ödenmemiş Hasar Kaydı Tramerde Nasıl Görünmez?

Soran: Mehmet Cengiz
Yayın Tarihi: 24.11.2016
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Tramer ve 5664 Sorgusunda Farklı Hasar Kaydını Nasıl Çözebilirim?

Soran: Özgür Yazıcı
Yayın Tarihi: 10.11.2016
Cevaplayan Uzman: Can Duman

Geri 1 2 3 4 5 İleri