Develioğlu Tarım Başarı Hikayesi

Develioğlu Tarım Ürünleri

Hububat alım-satımı konusunda faaliyette bulunmak üzere 1995 yılında Kayseri'de kurulan firma, kurulduğu günden bugüne attığı emin adımlarla büyüyerek gelmiştir...Devamı

Yetenek Açığı En Fazla 'Zanaatkar’lıkta

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.02.2010 Salı - İSTANBUL

Türkiye'de en fazla İngilizce bilen muhasebeci açığı var.

 

Manpower Türkiye Genel Müdürü Ebru Coş, çalışma yaşamını ve şirketlerin iş yapma biçimlerini etkileyecek yeni eğilimleri, dünyada ve Türkiye'de yetenek açığının en fazla olduğu iş alanları ve 2010 yılı öngörülerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Geçen yıl dördüncüsü yapılan Manpower Yetenek Açığı Araştırmasında, işverenlerin yüzde 30'unun, kendi piyasalarında uygun yetenekte kişi olmaması nedeniyle açık pozisyonlarını doldurmakta zorlandığının görüldüğünü kaydeden Coş, bir önceki yıl ile kıyaslandığında, bu sonuçta 1 puanlık düşüş görüldüğünü söyledi.

Coş, küresel olarak yetenek açığının en fazla olduğu iş alanlarını elektrikçi, tesisatçı, kaynakçı gibi zanaatkarlar, satış temsilcileri, teknisyenler, mühendisler, orta kademe yöneticiler, muhasebe ve finans çalışanları, işçiler, üretim operatörleri, ofis sekreterleri/yönetici asistanları ve şoförler olarak sıraladı.

Yetenek açığının yüzde 40'larda bulunduğuna işaret eden Coş, temel sorunu, "taleple arzın eşleşmemesi" olarak tanımlarken, "Göreceli olarak daha şanslı gördüğümüz kesimlerde dahi bu sorun var" dedi.

Türkiye'de İngilizce bilen muhasebeci açığı var

Türkiye'deki yetenek açığının da küresel listeye "neredeyse" bire bir uyduğunu belirten Coş, Türkiye'de İngilizce bilen muhasebeci açığının fazla olduğunu, teknisyenden sonra sıralamanın aynı biçimde olduğunu kaydetti.

Coş, listedeki zanaatkar açığına dikkati çekerek, "Yabancı dil konuşabilen zanaatkarlarımız olsa, demek ki biz onları başka ülkelere ihraç edebileceğiz" ifadesini dile getirdi.

Türkiye'de yatırım yapmak isteyen üretici şirketlerin kendilerine yönelttiği sorulara değinen Coş, İngilizce bilgisinin şirketlerin "en fazla" önemsediği konulardan biri olduğuna dikkati çekerek, "Özellikle teknisyen düzeyindeki biri dil biliyorsa, maaş paketi yükseliyor" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye soy ağacı için uykusuz kaldı

16.02.2018 - ANKARA

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen "Alt-üst soy raporu" hizmeti kapsamında 23.00 ila 07.45 saatlerinde 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi."Alt-üst soy raporu"nda bir gecede 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi.... Devamı

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı