Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Başarı Hikayesi

Oğuzbey Dayanıklı Tük. Mal. San. Tic. A.Ş.

BEYSAN Oturma Grupları, Oğuzbey Dayanıklı Tüketim Malları San. ve Tic. A.Ş. tarafından, 1998 yılında Bolu 1.Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilmeye başlanmıştır. 31.12.2000 tarihinde İstanbul, Beylikdüzü, Tüyap Fuarı yakınlarındaki tesislerine taşınan Oğuzbey, ürün yelpazesini sürekli genişleterek, yüksek kalite ve hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Devamı

Turgut Özal Üniversitesi, Tersine Beyin Göçünün Adresi Olacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

27.07.2010 Salı - İSTANBUL

Rektör Prof. Dr. Oral, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa dışarıya giden beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler " dedi.

 

5 yıllık strateji planları kapsamında tersine beyin göçünü hızlandırmayı amaçladıklarını belirten Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ının geri gelmediğini işaret ederek, "Yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kalkarsa bu beyinler hizmetlerini kendi ülkelerinde verirler. Bu kapsamda üniversitemiz tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olacaktır" dedi.

Geçtiğimiz yıl kurulan ve Türkiye'nin en genç üniversitelerinden birisi olan Turgut Özal Üniversitesi, işletme ve iktisat bölümlerine öğrenci alımına başlamasıyla, 2010-2011 öğretim döneminde eğitime açılıyor.

Şu anda üniversite bünyesinde İktisadi İdari Bilimler, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri'nin bulunduğunu ifade eden Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, önümüzdeki yıl hukuk ve mühendislik fakültelerini açmayı planladıklarını, bunun yanında tıp fakültesini de açmayı arzuladıklarını ifade etti.

Üniversite hakkında bilgi veren Oral, bu öğretim yılı itibariyle alınacak tüm öğrencilere yüzde 60 burs verileceğini kaydetti. "Öğrencilerimizin yüzde 30'una tam burs, yüzde 30'una yarım burs vermeyi planlıyoruz. Üniversitemizi ilk bin arasında tercih edecek öğrencilerimize 500 lira cep harçlığı olacak. Ayrıca, burs ve öğretim yılı içerisindeki başarılarına göre başarı bursları olacak" diyen Oral, sporcuları teşvik edici burslar ve üniversiteye giren bütün öğrencilere diz üstü bilgisayar verilmesi gibi imkanlar sunacaklarını dile getirdi.

'Eğitim sınıflarla sınırlı kalmayacak'

Üniversitelerin girişimci olması gerektiğini vurgulayan Oral, Turgut Özal Üniversitesi'nde Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi, Kariyer Geliştirme Merkezi ve öğrencilerin sınıf ve laboratuarlarda sınırlı kalmadan eğitim hizmeti almalarını sağlayan Sürekli Geliştirme Merkezi gibi alt birimlerin bulunduğunu kaydetti.

Eğitimin Türkçe olacağını ifade eden Oral, bunun yanında bir yabancı dilin mutlaka, ikinci yabancı dilin ise isteğe göre verileceğini vurguladı.

Üniversitenin 2010 ile 2015 yıllarını içine alan strateji planında üzerinde durdukları konulardan bir tanesinin tersine beyin göçü olduğunu vurgulayan Oral, "Bugün Türkiye'de çok sayıda yetişmiş ve her biri Türkiye'ye çok önemli hizmetler verebilecek önemli beyinler var. Ancak rakamlar gösteriyor ki, yurtdışına giden bilim adamlarının yüzde 60'ı geri dönmüyor. Bu Türkiye için çok büyük bir kayıptır" dedi.

Genç nüfusun fazlalığının yanı sıra, iyi yetişmiş beyinlerin olmasının da çok önemli olduğunu kaydeden Oral, "Ama bu beyinlerin çoğunun yurtdışında olduğunu da biliyoruz. Üniversiteler, lisansüstü ağırlıklı bir eğitim imkanı sağlamak ve araştırma ağırlıklı olunması gibi özellikler sağlar ve böylelikle yurtdışını teşvik eden cazibe unsurları ortadan kaldırılırsa, bu beyinlerin yurtdışında vereceği hizmeti kendi ülkelerinde vermeleri mümkün olabilir" dedi.

Bu kapsamda Turgut Özal Üniversitesi'nin tersine beyin göçünün adresi olabilecek bir üniversite olabileceğini belirten Oral, "Uzun vadeli hedeflerimiz, lisans üstü eğitim açısından bir cazibe merkezi haline gelmek, tersine beyin göçünü hızlandıracak bir kurum haline gelmek, eğitim parametreleri açısından dünyanın ilk 500 üniversiteleri arasına girebilmek" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı

Vakıflara bedelsiz kamu arazisi

21.07.2017 -

Kamuya ait taşınmazlar, eğitim ve yurt faaliyeti için bedelsiz olarak devredilebilecek. Devredilen kurumlarda öğrencilerin en az yüzde 3'ü bedelsiz, yüzde 10'u da yüzde 50 indirimli olarak eğitim görecek.... Devamı