Yardımcı Beton Başarı Hikayesi

Yardımcı Beton San. Tic. Paz. A.Ş.

1992'de, Konya 2. O.S.B'deki ilk hazır beton tesisini kurarak Konya’da belli bir boşluğu dolduran Yardımcı Beton, çalışmalarıyla iyi hizmet ve güveni arayan Konyalı sanayicinin önünü açmıştır. Yardımcı Beton, Konya 2. O.S.B'de 51.600 m² alan üzerinde kurulu tesisinde faaliyetlerine devam ederken, 2007 yılında Selçuklu Konya'daki 6.000 m² alan üzerinde ikinci tesisinde de üretime başlamıştır. Devamı

TİM Başkanı: Dibe Ulaştık, Kriz Sonrası Yönetim Tartışılmalı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

29.05.2009 Cuma - İSTANBUL

Büyükekşi, temel olarak krizde odaklandıkları 2 stratejiyi "bakir pazarlara yönelmek", "mevcut pazarlarda pazar payını arttırmak" şeklinde sıraladı.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, krizlere alışkın bir ülke olarak Türkiye'nin kriz yönetiminin iyi yapıldığı ülkelerden biri sayılabileceğini bildirerek, "Global krizin dip noktasına ulaştığı konusunda açıklamaların geldiği şu günlerde artık kriz sonrası yönetimin tartışılması gereklidir" dedi.

Büyükekşi, Forum İstanbul 2009'un ikinci gününün açılışında yaptığı konuşmada, ekonomik krizi geride bırakmanın yolunun, finansal sistemin kredi olanaklarını genişletici politikalar uygulamak ve tüketimi canlandırıcı politikalar hayata geçirmekten geçtiğini belirtti.

Bu noktada IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlara büyük iş düştüğünü vurgulayan Büyükekşi, bu kurumların kural koyarak kaynak sağlamadaki titizliklerini bir kenara bırakarak, her ülkenin kendi dinamiklerine özgü şartlarla finansman sağlaması gerektiğini söyledi.

Büyükekşi, bununla birlikte bölgesel kalkınma bankalarının da devreye girmeleri ve ülkeler için kredi, garanti, gayrimenkul teminatları gibi dış ticarette alıcı ve satıcı finansmanı paketleri hazırlamaları ve uygulamalı gerektiği görüşünü dile getirdi.

İhracat finansmanına 'ayar' ihtiyacı

Ülkelerin eximbanklarının ihracat finansmanındaki faiz oranları, alınan teminatlar, limitler, vadeler gibi sınırlamaları geçici olarak esnetmesi ve genel bankacılık kuralları dışında ayrıca düzenlemesi ve denetlemesi gerektiğini kaydeden Büyükekşi, "Türkiye'de de Eximbank'ın ülke kredilerini ve ihracat sigortalarını devreye alması gerekiyor" dedi.

Mehmet Büyükekşi, krizin ihracatçı tüm ülkeleri etkilediğine değinerek, şu bilgileri verdi:

"Japonya'nın ihracat gerilemesi yüzde 46 ile rekor düzeyde, Çin'in ihracat daralması yüzde 25, IMF'nin 2009 yılı dünya mal ticaretindeki miktar düşüş tahmini yüzde 11, değer düşüş tahmini yüzde 26. Türkiye de diğer serbest pazar ekonomileri gibi krizden olumsuz yönde etkilendi. İhracatımız hem emtia fiyatlarındaki düşüş hem de talep yetersizliğinden dolayı yüzde 33 oranında düşüyor. İhracatçılarımız da krizin etkilerini hissediyor. Çünkü büyük pazarlarımızın neredeyse tamamı resesyon altındalar."

Krizdeki iki strateji

İhracatçılar olarak krizde farklı stratejilere yönelerek krizin etkilerini minimuma indirmeye çalıştıklarını ifade eden Büyükekşi, temel olarak krizde odaklandıkları 2 stratejiyi "bakir pazarlara yönelmek", "mevcut pazarlarda pazar payını arttırmak" şeklinde sıraladı.

Büyükekşi, şirketler düzeyinde de global düzeyde de liderliğe ihtiyaç duyduklarına dikkati çekerek, ekonomik aktivitenin en önemli biriminin şirket olduğunu, burada değişimi ve dönüşümü sağlayacak liderler gerektiğini söyledi.

Aynı şekilde ülke düzeyinde de liderlik gerektiğini belirten Büyükekşi, "Biz TİM olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığımızla beraber, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'ın himayesinde yeni bir dönüşüme öncülük ediyoruz. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefimize daha sıkı sarılıyoruz. Bir taraftan şu anki durumu çözmek için kısa vadeli çözümler üretiyoruz. Aynı zamanda, kriz ortamının yarattığı koşullarda normal zamanlarda yapmaya fırsat bulamayacağımız açılımlar ve adımlarla Türkiye'mizin 2023 yılına kadar olan 14 yıllık ihracatına bir yol haritası çiziyoruz" diye konuştu.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Konut satışları şubat ayında düştü

21.03.2018 - İSTANBUL

Yeni yıla yüzde 1,7'lik artışla başlayan konut satışları, şubat ayında yüzde 5,4 oranında düşüş kaydederek 95 bin 953 adedine geriledi.... Devamı

Finansal güven martta zayıfladı

21.03.2018 - İSTANBUL

Finansal güven endeksi mart ayında 0,4 puan azaldı. Son üç aydaki iş durumuna ilişkin değerlendirmeler endeksi düşüş yönünde etkiledi. ... Devamı

SGK yeni kanser ilaçlarını ödeme kapsamına aldı

21.03.2018 - ANKARA

SGK tebliğinde yapılan değişiklikler ile 5 kanser ilacı geri ödeme kapsamına alındı, çölyakda sağlık raporu kullanım süresi uzadı. ... Devamı

Kärcher'e IF Design Award'dan 4 ödül

21.03.2018 - İSTANBUL

Temizlikte inovasyonun markası Kärcher, tasarım alanında dünyanın prestijli ödüllerinden IF Design Award 2018’de 4 ödül birden kazandı. ... Devamı

'Nefer'li zırhlılar göreve başladı

21.03.2018 - İSTANBUL

Katmerciler tarafından üretilen Nefer Zırhlama Sistemi, envantere girdiği ilk yılda önemli satış rakamına ulaştı. Şirket, geçen yıl çoğunluğunda bu sistemin kullanıldığı 145 zırhlı araç satışına imza attı. ... Devamı