Mina Kozmetik Başarı Hikayesi

Mina Kozmetik Day. Tük. Mam. İnş. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti

1994 yılından bu yana Diyarbakır’da toptan ve perakende kozmetik ürünlerinin ticareti konusunda faaliyet gösteren Mina Kozmetik; Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ile Alman Kalkınma Bankası işbirliğiyle yürütülen SELP II Projesi kapsamında İş Bankası`ndan kredi kullanarak ikinci mağazasını açmıştır.Devamı

Tıbbi cihaz üreticileri etkin denetim istiyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

13.06.2012 Çarşamba - ANKARA

Sektördeki standartların yetersizliği ve denetimlerin etkin olmaması en önemli sorunların başında geliyor.

 

Dünya tıbbi cihaz sektörü büyüklüğü yıllık 300 milyar doları geçmiş durumda. En büyük üretici ülke ABD'nin bu pazardan aldığı toplam pay ise 102 milyar dolara ulaştı. Son 5 yıl içinde dünyanın en büyük 5 büyük üretici ve ihracatçısı arasına katılan Çin ise 30 milyar dolarlık hacme ulaştı.

Türkiye'de ise 2.2 milyar dolar ile dünyanın önemli pazarlarından biri olmasına ve bu alanda endüstriyel kapasitesi bulunmasına rağmen, hâlâ yüzde 85'in üzerinde ithal ürünlerle tıbbi hizmet veriliyor. Sektörün en önemli sorunu ise sağlıkta hastane ve ilaç piyasalarında tam regülasyon sağlanmasına rağmen, tıbbi cihaz sektörünün denetimsiz kalması ve yerli üretimin gelişmemesi.

Türkiye, sağlık alanının üç unsurundan ikisinde "tam piyasa regülasyonu" uyguluyor. Hastane ve ilaç sektörü standart, inceleme, ruhsatlandırma ve denetim süreçleriyle yönetiliyor.

Tek istisna ise tıbbi cihazlar. Bu sektörde faaliyet göstermek için CE belgeli ürünü Sağlık Bakanlığı veri tabanına kaydettirmek, ürünü satmak için yeterli. Dolayısıyla herhangi bir ülkede standartlara uygunluk denetiminden geçmemiş olsa dahi ürün Türkiye pazarına sunulabiliyor.

Sağlık Bakanlığı ve sektör yetkilileri yaklaşık 3 yıl önce ilaç ve tıbbi cihaz sektörünün "piyasa regülasyonu" düzenine geçmesi için bir taslak çalışma yaptılar. Bu taslakta, "İlaç ve Tıbbi Cihaz  Kurumu"nun, enerji, bankacılık,telekomünikasyon gibi bağımsız bir üst kurul tarafından yönetilmesi önerildi. Nihayetinde ise 2011 yılında Sağlık Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması sırasında "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu"nun Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulması sağlandı. Ancak tıbbi cihazlara ilişkin herhangi bir görev henüz başlatılmadı.

Dünya Gazetesi'nin görüşlerini aldığı Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu alanda çalışmanın başladığını ancak "bilgi verilecek aşamaya gelinmediğini" söylediler. Tıbbi cihaz sektöründe standartların yetersizliği ve mevcut denetim sisteminin etkin olmaması, sektör temsilcilerinin üzerinde durdukları en önemli sorunların başında geliyor.

Sektör temsilcileri denetim etkinliğinin sağlanması için gelişmiş laboratuvarların gerekliliğine de vurgu yapıyorlar. Sektör temsilcilerin birçoğu denetim sorununda yeni denetim mekanizmalarının oluşturulmasına gerek olmadığını mevcut, denetim mekanizmalarının aksaklığının giderilerek çok daha etkin hale getirilmesi ile çözümün sağlanabileceğini belirtiyor.

Yerli üretimin geliştirilmesi ve ithal ürünlere karşı rekabet gücünün artırılması sektör temsilcilerinin en önemli talepleri arasında yer alıyor.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı