CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Tablette pil, çip ve ekran teknolojisi kazanılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

08.01.2013 Salı - ANKARA

FATİH projesi ile gündeme gelen tablet ve bilgisayarlarda yerli üretimde yol haritası belli oldu.

 

Türkiye'nin ilköğretim ve lise öğrencilerine tablet bilgisayarlar dağıtılmasıyla kamuoyu gündemine gelen eğitimde teknoloji kullanımına yönelik FATİH projesinin, cihaz kısmında endüstriye yönelik teknoloji kazanımı ve yerli üretim yol haritası belli oldu.

Dünya Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, şirketlere TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konudaki beklentileri iletildi. Nihai ürünün Türkiye'de üretilmesinin istendiği, 2015 yılına kadar da en az yüzde 50 yerli katkı oranına ulaşılmasının istendiği belirtildi.

Proje kapsamındaki donanımın ana unsurunu oluşturan tablet bilgisayarlara ilişkin teknoloji kazanımına yönelik bir plan da hazırlandığı öğrenildi. Buna göre, Türkiye, bu kapsamda ana unsur olarak pil, çip ve dokunmatik ekranların özel bir bölümüne yönelik teknoloji kazanımı hedefliyor.

Edinilen bilgiye göre, belirlenen bu üç önceliğin hem teknoloji kazanımı hem de en fazla fayda sağlayacak unsurlara göre oluşturuldu. Pil teknolojisinin geliştirilmesinin, bütün mobil cihazlarda kullanılan ve yaygın olarak tüketilen bir ürün olması etkisi göz önünde bulunduruldu. Ayrıca, mobil cihazlarda kullanılan pil teknolojisi aynı zamanda elektrikli araçlardaki pil teknolojisinin de temelini teşkil ediyor.

Beklentiler şirketlere iletildi

Teknoloji kazanımındaki diğer unsur ise dokunmatik ekran olarak belirlendi. Dokunmatik ekranların bütün unsurlarıyla üretiminin ancak çok yüksek miktarlara ulaşılması halinde işlevsel olacağı değerlendirilerek, bu teknoloji içinde ekran üzerindeki kırılmaz bölüm ve dokunmatik olarak verilen komutların iletilmesini sağlayan teknolojinin kazanılması hedeflendi.

Dokunmatik yüzey ve pil teknolojisi dışında kazanılması planlanan diğer teknoloji ise bu sistemi çalıştıran çiplerin (yonga) inşa edilmesi ve üretilmesi olarak belirlendi.

Dünya'ya bilgi veren kaynaklar, bu beklentilerin şirketlere iletildiği ve teknoloji kazanımıyla Türkiye'nin sadece tablet bilgisayarlarda değil, geniş bir alanda cihazlara girebilecek ürünlerin Türkiye menşeli olarak üretilmesini hedeflediği kaydedildi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye soy ağacı için uykusuz kaldı

16.02.2018 - ANKARA

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen "Alt-üst soy raporu" hizmeti kapsamında 23.00 ila 07.45 saatlerinde 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi."Alt-üst soy raporu"nda bir gecede 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi.... Devamı

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı