ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Turasan Şarap Başarı Hikayesi

Turasan Bağcılık ve Şarapçılık Tur. Tic. A.Ş.

Hasan Turasan’ın şaraba duyduğu aşk, Turasan Şarapçılık’a doğa ve tarihin dünyadaki en güzel buluşma yeri olan Kapadokya’da hayat verdi. Turasan Şarapçılık; üretimde bilgi, özen, teknoloji ve sürekli kalite anlayışı çerçevesinde bütün ürünlerinin kalitesini daha ilk üretim aşamasındayken belirliyor. Bu amaçla; üzümü taşıyan dallardan, şarapları sarmalayan etiket ve şişelere dek, bütün ürün yelpazesini kalite standartlarını korumak adına yoğun bir dikkatle takip ediyor... Devamı

Tablette pil, çip ve ekran teknolojisi kazanılacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

08.01.2013 Salı - ANKARA

FATİH projesi ile gündeme gelen tablet ve bilgisayarlarda yerli üretimde yol haritası belli oldu.

 

Türkiye'nin ilköğretim ve lise öğrencilerine tablet bilgisayarlar dağıtılmasıyla kamuoyu gündemine gelen eğitimde teknoloji kullanımına yönelik FATİH projesinin, cihaz kısmında endüstriye yönelik teknoloji kazanımı ve yerli üretim yol haritası belli oldu.

Dünya Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, şirketlere TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konudaki beklentileri iletildi. Nihai ürünün Türkiye'de üretilmesinin istendiği, 2015 yılına kadar da en az yüzde 50 yerli katkı oranına ulaşılmasının istendiği belirtildi.

Proje kapsamındaki donanımın ana unsurunu oluşturan tablet bilgisayarlara ilişkin teknoloji kazanımına yönelik bir plan da hazırlandığı öğrenildi. Buna göre, Türkiye, bu kapsamda ana unsur olarak pil, çip ve dokunmatik ekranların özel bir bölümüne yönelik teknoloji kazanımı hedefliyor.

Edinilen bilgiye göre, belirlenen bu üç önceliğin hem teknoloji kazanımı hem de en fazla fayda sağlayacak unsurlara göre oluşturuldu. Pil teknolojisinin geliştirilmesinin, bütün mobil cihazlarda kullanılan ve yaygın olarak tüketilen bir ürün olması etkisi göz önünde bulunduruldu. Ayrıca, mobil cihazlarda kullanılan pil teknolojisi aynı zamanda elektrikli araçlardaki pil teknolojisinin de temelini teşkil ediyor.

Beklentiler şirketlere iletildi

Teknoloji kazanımındaki diğer unsur ise dokunmatik ekran olarak belirlendi. Dokunmatik ekranların bütün unsurlarıyla üretiminin ancak çok yüksek miktarlara ulaşılması halinde işlevsel olacağı değerlendirilerek, bu teknoloji içinde ekran üzerindeki kırılmaz bölüm ve dokunmatik olarak verilen komutların iletilmesini sağlayan teknolojinin kazanılması hedeflendi.

Dokunmatik yüzey ve pil teknolojisi dışında kazanılması planlanan diğer teknoloji ise bu sistemi çalıştıran çiplerin (yonga) inşa edilmesi ve üretilmesi olarak belirlendi.

Dünya'ya bilgi veren kaynaklar, bu beklentilerin şirketlere iletildiği ve teknoloji kazanımıyla Türkiye'nin sadece tablet bilgisayarlarda değil, geniş bir alanda cihazlara girebilecek ürünlerin Türkiye menşeli olarak üretilmesini hedeflediği kaydedildi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

'Pasaport ve ehliyet'te yeni dönem

02.04.2018 - İSTANBUL

Pasaport ve sürücü belgeleri bugünden itibaren nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanacak.... Devamı

Maraş'ta Ekstrem Spor Merkezi kurulacak

27.03.2018 - KAHRAMANMARAŞ

Kapıçam Tabiat Parkı'nda 70 bin metrekare büyüklüğünde Ekstrem Spor Merkezi oluşturulacak.... Devamı

Kocaeli'den 5 yılda 1024 yatırım

26.03.2018 - KOCAELİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, kentin nüfusunun her yıl 50 bin arttığını söyledi.... Devamı

Ormanlar dünya nüfusunun %20'sine geçim olanağı sağlıyor

23.03.2018 - ANKARA

Bugün yaklaşık 1.8 milyar insan arazi bozulumu ve çölleşmeden etkileniyor. Ormanlık arazinin en az yüzde 65'i bozulmuş durumda.... Devamı

Türkiye soy ağacı için uykusuz kaldı

16.02.2018 - ANKARA

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen "Alt-üst soy raporu" hizmeti kapsamında 23.00 ila 07.45 saatlerinde 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi."Alt-üst soy raporu"nda bir gecede 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi.... Devamı