Ferah Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Ferah Konfeksiyon

Genç yaşlarda çalışmaya başlamak suretiyle ticari hayata atılan Saadettin Dirik, tekstil ve konfeksiyon sektörünün başarılı firmalarından Ferah Konfeksiyon'u bugünlere ulaştırmıştır... Devamı

Süt ürünlerinde fiyat artışı yavaş olacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

24.09.2009 Perşembe -

Küresel süt ürünlerinin fiyatında gelecek dönemde yavaş ve aşamalı bir artış olması bekleniyor

 

Küresel süt ürünlerinin fiyatında gelecek dönemde yavaş ve aşamalı bir artış olması bekleniyor. Sektörün en büyük şirketlerinden Fonterra Cooperative; Asya, Ortadoğu ve Hindistan'da talebin artmaya başladığını fakat diğer ürünlerde, kaymaklı süt tozu fiyatlarında son zamanlarda yaşanan artış kadar fiyatların yükselmesini beklemediğini belirtti. Şirket ayrıca, ABD ile Avrupa'daki tereyağı ve süt stokunun fiyatların artış hızını yavaşlatacağını söyledi. Fonterra, Yeni Zelanda'nın en büyük süt ürünleri ihracatçısı ve küresel süt ürünleri ticaretinin yüzde 40'ını gerçekleştiriyor.

Fronterra CEO'su Andrew Ferrier, geçen yıla göre zamana yayılan bir iyileşme beklediklerini, ama en azından kaymaklı süt tozundaki yüksek fiyat düzeylerinin dünyanın bütün bölgelerinde yaşanmayacağını düşündüğünü söyledi. Şirket, temmuzda son 5 yılın en düşük düzeyini gören ama güçlü bir yükselişin yaşandığı süt tozu için, Yeni Zelandalı 10 bin 400 çiftçiye ödeyeceği fiyatın yüzde 12 artacağını tahmin ediyor.

En güçlü talep Asya'dan

En büyük talep artışı Asya'da görülüyor. En güçlü talep özellikle Güneydoğu Asya ve Çin'de olmakla üzere Asya'nın genelindeki yaşandığını vurgulayan Ferrier, bu bölgeleri Ortadoğu ve daha küçük ölçekte Hindistan'da talep artışı beklediklerini söyledi. Fronterra, 31 Mayıs'a kadar olan dönemde katı süt ürünlerinin kilosuna 5.10 Yeni Zelanda Doları (3.71 dolar) ödeyeceklerini öngörüyor.

Bu, geçen yıl küresel fiyatların hızla yükseldiği bir yıl öncesine göre yüzde 2 daha düşük.

Fronterra Yönetim Kurulu Başkanı Henry van der Heyden, soğuk ve yağışlı geçen kış mevsimi sayesinde geçen yılki üretim miktarına ulaşılabileceğini belirtti. Heyden, bazı çiftçilerin düşük stoklarla çalıştığını bu nedenle bütün yıl için doğru tahminde bulunmanın zor olduğunu belirtti.

Fronterra, 31 Mayıs sonu itibariyle bir yıllık dönemde 1 milyar 281 milyon kilogram katı süt ürünü toplayarak bir rekora imza attı. Bu dönemde üretim, kuraklığın ülkedeki birçok süt ürünü üreten çiftliği vurduğu önceki döneme göre yüzde 7 arttı. Şirketin satışları, 31 Temmuz itibariyle bir yıllık dönemde yüzde 8 düşerek 16.04 milyar Yeni Zelanda Doları'na gerilerken, vergi öncesi kârı yüzde 38 aratarak 890 milyon Yeni Zelanda Doları'na çıktı.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Mednetic'ten 10 ülkeye endoskopi aksesuarı

25.05.2018 - TEKİRDAĞ

Technocast Genel Müdürü Murat Öney, Ar-Ge merkezimizde üzerinde çalışılan 15 ürün var. Bunların ikisini TÜBİTAK, birini de Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştiriyoruz" dedi. ... Devamı

CW Enerji'den Antalya'ya güneş paneli fabrikası

25.05.2018 - ANTALYA

CW Enerji'nin güneş paneli fabrikası 125 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiyor. ... Devamı

Yücesoy Mühendislik, İzmir'in en büyük villa sitesini kuracak

25.05.2018 - İZMİR

Yücesoy Mühendislik, 350 villadan oluşan İzmir'in en büyük villa projesine start verecek. ... Devamı

Turkish Cargo'ya en iyi hava kargo taşıyıcı ödülü

25.05.2018 - İSTANBUL

Turkish Cargo, "Dünya Hava Kargo Ödülleri" Töreninde "Yılın Hava Kargo Taşıyıcısı" Ödülünü aldı.... Devamı

Divonette, Balkanlar ve Avrupa pazarına açılacak

25.05.2018 - BURSA

Yaklaşık 40 ülkeye direkt ve dolaylı ihracat gerçekleştiren Divonette, bu yıl da yüzde 15 seviyesinde büyüme planlıyor. ... Devamı