ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bağdat Baharat Başarı Hikayesi

Bağdat Baharatları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yarım asır önce büyük bir ideal ve cesaretle yola çıkan ve bugün sektöründe lider kuruluşlardan biri olan Bağdat Baharat, 60`lı yılların başında Mustafa Danacı tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla kurularak bugünlere geldi. Devamı

Orta Vadeli Program Belli Oldu

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

16.09.2009 Çarşamba - ANKARA

KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve kredi kanalının genişletilmesi amacıyla Kredi Garanti Fonu'na daha fazla işlerlik kazandırılacak.

Uzun süredir merakla beklenen ve önümüzdeki 3 yıllık dönemindeki yol haritasını ortaya koyacak Orta Vadeli Program belli oldu.

2010-2012 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a göre;

Büyümenin 2010'da yüzde 3,5 civarında gerçekleşmesi ve kademeli bir şekilde yükselerek 2012'de yüzde 5 düzeyine ulaşması hedefleniyor.

İşsizlik 2009'da yüzde 14.8; 2010'da 14.6; 2011'de 14.2, 2012'de 13.3 olarak tahmin edildi.

Cari açık 2009 yılında 11 milyar dolar; 2010 için 18 milyar, 2011 için 22 milyar dolar, 2012 için 28 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

TÜFE'nin; 2010'da yüzde 5.3, 2011'de yüzde 4.9, 2012'de yüzde 4.8 artması öngörülüyor.

Bütçe açığı 2009 yılında 62.8 milyar TL, 2010 50 milyar TL olarak öngörülüyor.

OVP 2009 2010 2011 2012
BÜYÜME  -6%  3.5%  4%  5%
İŞSİZLİK  14.8%  14.6%  14.2%  13.3%
CARİ AÇIK  11 mlr $  18 mlr $ 22 mlr $ 28 mlr $
ENFLASYON  5.9%  5.3%  4.9%  4.8%
BÜTÇE AÇIĞI 62.8 mlr $ 50 mlr $ 45.1 mlr $ 39.1 mlr $

Babacan: Büyüme 2011'den sonra ivme kazanacak

Orta Vadeli Program'la ilgili basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2011 yılından itibaren büyümenin ivme kazanacağını söyledi. Yakın gelecekte önemli kazanımların elde edilmesi için bu programda öngörülen politikaların zamanında ve kararlılıkla uygulanacağını vurgulayan Babacan, program döneminde küresel ekonomideki gelişmelerin yakından izleneceğini ve dinamik bir yaklaşımla gerekli politikaların geliştirileceğini kaydetti.

Babacan, şöyle konuştu:

"2010-2012 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programımız dünyadaki belirsizliklerin yoğun bir şekilde yaşandığı bu zor süreçte Türkiye ekonomisinin yeniden güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme dönemine girmesini hedeflemektedir. Mevcut uluslararası konjonktür ülkemizin ihtiyaç duyduğu yapısal reform sürecinin hızlandırılmasını gerektirmektedir. Orta Vadeli Program kapsamındaki tedbirler ve yapısal reformlarla ekonomimizin temelleri daha da güçlenecek, bütüncül bir yaklaşımla hazırlanan program ekonomimizde öngörülebilirliği artıracak ve güveni pekiştirecektir. Yeni Orta Vadeli Program döneminde Türkiye ekonomisinin 2010 yılında tekrar büyüme sürecine girmesini, 2011 yılından itibaren ise büyümenin ivme kazanmasını öngörmekteyiz."

2011 yılından itibaren 'Mali Kural'a geçiliyor

Bakan Babacan, programın en önemli hedeflerinden birinin de 2011 yılından itibaren mali kurala geçilmesi olduğunu açıkladı. Mali Kurala geçişi "Türkiye'nin maliye politikalarıyla alakalı kendisine uzun vadeli bir yol çizmesi, bir bakıma uzun vadeli bir çapa atması" olarak tanımlayan Babacan, bu hedefin Cumhuriyet tarihinde uygulanan kamu maliye politikaları açısından çok ciddi bir reform olduğunu söyledi.

Babacan, Merkez Bankasının bağımsızlığı para politikaları için nasıl bir devrim niteliği taşıyorsa mali kuralın da maliye politikalarında benzer bir etkiyi sağlayacağını, benzer bir öngörülebilirlik getireceğini kaydetti.

KİT'lerde de yeni bir yönetim modelinin hayata geçirilmesini öngördüklerini belirten Babacan, bu kuruluşlarda daha yakın bir izleme ve daha rasyonel bir yönetişim yapısının kurulması gerektiğini dile getirdi.

"Vergi artışı öngörmüyoruz"

Vergi kayıp ve kaçağının azaltılması, vergi tabanının genişletilmesinin de önümüzdeki dönemde çok önemli olacağına vurgu yapan Babacan, hükümetleri döneminde vergi oranlarını çok önemli ölçüde düşürdüklerini, şu anda pek çok üründe uygulanan KDV oranının yüzde 8 olduğunu ifade etti.

Kurumlar vergisi oranını yüzde 33'ten yüzde 20'ye indirdiklerini, gelir vergisini oranlarını düşürdüklerini anlatan Babacan, oranların inmesinin tek başına vergi tahsilatını yükseltmediğini, daha fazla şey yapmak gerektiğini vurguladı.

Babacan bu konuda, uygulamayla, denetimle, yaptırımla ilgili çok daha farklı bir anlayışın hakim olması gerektiğini, bu çerçevede Gelir İdaresinin denetim ve uygulama kapasitesinin güçlendirilmesine ihtiyaç olacağını, vergi ve diğer mali yükümlüklüklerin zamanında ödenmesini teminen etkin bir tahsilat sisteminin kurulacağını kaydetti.

OVP çerçevesinde, kurumlar vergisinde, gelir vergisinde ve katma değer vergisinde her hangi bir oran artışı öngörmediklerini de belirten Babacan, " 'Bu açıklar nasıl telafi edilecek? nasıl kapanacak' diye soracak olursanız; kurumlar vergisi, gelir vergisi ve katma değer vergisi oranlarında herhangi bir artış öngörmüyoruz" dedi.

"IMF ile görüşmelerimiz devam ediyor"

Orta Vadeli Program toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, IMF ile görüşmeleri farklı şekillerde devam ettiğini söyledi. Babacan, "IMF heyeti OVP’yi inceleyecektir, daha sonra bu inceleme ile ilgili bir tur daha görüşme yapacağız" dedi. Babacan, bu program çerçevesinde IMF kaynağının olmazsa olmaz olmadığını ve görüşmelerin olumlu yönde sürdüğünü söyledi.

"Vergide ne yapılacağını 30 Eylül'den sonra açıklayacağız"

Vergi teşviki konusunda; KDV ve ÖTV indirimlerinin mart ayında başlatılan ve belli sektörlere yönelik özel bir uygulama olduğunu söyleyen Babacan, "30 Eylül'den sonra ne yapacağımızı o günlerde söyleyeceğiz" açıklamasını yaptı. Babacan, uygulamayı genel bir KDV, ÖTV ya da Kurumlar Vergisi uygulaması çerçevesinde değerlendirmemek gerektiğini söyledi.

"Finans sektörü ekonomimizin dinamosu olacak"

Babacan, "Türkiye -6'dan 3,5'a nasıl toparlanacak" şeklindeki soruyu cevaplarken de Türk bankacılık sektörünün güçlü yapısına dikkat çekti. Türk bankacılık sektörünün kriz döneminde kamuya yük getirmemesi, buraya kamu kaynağı aktarmak zorunda kalınmayışının toparlanma sürecinde Türkiye'nin en önemli avantajlarından birisi olacağını belirten Babacan, şöyle konuştu:

"Biz bir bakıma bu krizde ağırlıklı olarak vergi gelirlerimizin düşmesiyle meydana gelen kamu açığımızı ekonomik toparlanmayla beraber yine gelir etkisiyle hızlı bir şekilde kapatıyoruz. Tasarruf alanlarında da her türlü tasarrufu yaparız, ancak finans sektörü bizim ekonomimizin dinamosu olacak. Bizim büyümemizin en önemli temel unsurlarından bir tanesi olacak."

Orta Vadeli Program'ın Orjinal Metni İçin Tıklayın

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Zirvede konkordato konuşuldu

17.10.2018 - İSTANBUL

TOBB ve Bankalar Birliği yönetim kurulları dün İstanbul'da bir araya geldi. Reel sektörle finansın üst düzey temsilcilerini bir araya getiren toplantıda piyasadaki son durum, yeniden yapılandırma ve konkordato uygulamaları ele alındı.... Devamı

Türk derisi İstanbul'dan dünyaya açılacak

16.10.2018 - İSTANBUL

LeShow Deri ve Moda Fuarı, 24 - 26 Ocak 2019 tarihleri arasında ilk kez İstanbul'da düzenlenecek.... Devamı

Rusya'ya gıda ihracatında hedef 1 milyar doları aşmak

16.10.2018 - İZMİR

Türk gıda sektörü, Rusya'ya 9 aylık dönemde 610 milyon dolarlık gıda ürünleri ihraç etti.... Devamı

Toplam ciro yüzde 32 arttı

16.10.2018 - İSTANBUL

Ciro endeksleri, 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında artış gösterdi.... Devamı

Otomotiv ihracatı 31 milyar dolara koşuyor

16.10.2018 - İSTANBUL

Yılın 9 aylık döneminde sektör yüzde 13'lük artışla bir önceki yıla kıyasla 23,4 milyar dolarlık ihracata imza attı.... Devamı