Hüma Hastanesi Başarı Hikayesi

Hüma Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

2004 yılının Mart ayında Kayseri’nin ilk Kadın Sağlığı Merkezi olarak kurulan Hüma Hastanesi, 2006 yılının Şubat ayında Anadolu’nun ilk Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır...Devamı

Mart döneminde işsizlikte düşüş sürecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.06.2017 Pazartesi - ANKARA

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Mart 2017 işsizliğini, bir önceki aya göre 0,8 puanlık düşüş ile yüzde 11,8 olarak tahmin etti.

 

Kısa vadeli işsizlik verilerine yönelik tahmin geliştiren tek kuruluş olan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) Mart 2017 işsizliğini, bir önceki aya göre 0,8 puanlık düşüş ile yüzde 11,8 olarak tahmin etti. Tarım dışı işsizlikte de düşüş görüleceği belirtilerek yüzde 14'e gerileyeceği tahmini yapıldı. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik ise 0,1 puan artarak, 14,1'e çıkacağı tahmin edildi. İşsizlikteki düşüşün, ekonomideki dönemsel iyileşme ile istihdamı desteklemek üzere alınan teşviklerin etkisiyle gerçekleşeceği belirtildi.

SPM, 15 Haziran günü açıklanacak TÜİK verileri öncesinde işsizlik tahminini açıkladı. İşsizlikte, şubat döneminde olduğu gibi düşüş tahmin edildi. Çalışmaya yönelik değerlendirme yapan SPM Araştırmacısı Pınar Kaynak, Şubat döneminde işsizlikte kendini gösteren azalma eğiliminin Mart döneminde ivmesini arttırarak devam etmesini beklediklerini ifade etti. Kaynak, "Mart döneminde ihracatın, Şubat dönemine göre yüzde 20 oranında arttığı görüldü. Diğer yandan yatırım malları ithalatı yüzde 8, ara malları ithalatı ise yüzde 22 oranında yükseldi. Sanayi üretim endeksi ise Şubat-Mart döneminde 18,7 puan arttı. Tüm bu veriler ekonomide bir canlanma olduğuna işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tahmin 'sert', gerçekleşme 'ılımlı'

SPM tarafından yapılan değerlendirmede, işsizlikte sert bir düşüş tahminine rağmen daha ılımlı bir düşüş trendi görüldüğü vurgulandı. İstihdam oranının yüzde 45,3 seviyelerinde gerçekleştiği, Şubat 2017 itibariyle işsizlikte son 7,5 yılın zirvesinden dönüldüğü vurgulandı.

Mart istihdam verilerine yönelik olarak çalışmada, şubat döneminde kendini gösteren azalma eğiliminin Mart döneminde ivmesini arttırarak devam etmesini bekledikleri belirtilerek şöyle denildi:

"Mart döneminde ihracatın Şubat dönemine göre yüzde 20 oranında arttığı görülmektedir. Diğer yandan, yatırım malları ithalatı yüzde 8, ara malları ithalatı ise yüzde 22 oranında artmıştır. Sanayi üretim endeksinin ise şubat-mart döneminde 18,7 puan arttığı görülmektedir. Tüm bu veriler ekonomide bir canlanma olduğuna işaret etmektedir. Nitekim, yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

AKAMİB'den altı ayda 327 milyon liralık ihracat

19.07.2018 - İÇEL

AKAMİB, haziran ayında gerçekleştirdiği 39 milyon 868 bin liralık ihracatla birlikte 6 aylık toplam ihracatını 327 milyon 149 bin liraya yükseltti.... Devamı

Konut satışlarında yüzde 22 artış

19.07.2018 - İSTANBUL

Kampanyaların da etkisiyle haziran ayında 119 bin 413 konut satıldı. ... Devamı

IMF'nin Türkiye için 2018 büyüme tahmini yüzde 3,9

19.07.2018 - İSTANBUL

IMF Araştırma Departmanı Direktörü Gian Maria Milesi-Ferretti, IMF'nin Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyümesini beklediğini belirtti.... Devamı

Kablo sektörüne bakış

19.07.2018 - İSTANBUL

İhracattaki durgunluk iç pazara yönelimi artırarak, arz fazlalığını tetikliyor.... Devamı

ATO, Senegal'i hedef pazar olarak belirledi

18.07.2018 - İSTANBUL

Senegal ile Ankara arasındaki ticaret hacminin 50 milyon dolar civarında olduğu belirtildi.... Devamı