CAKO Konfeksiyon Başarı Hikayesi

Cako Konfeksiyon

80'li yıllarda Diyarbakır'da küçük esnaf olarak ticari faaliyete başlayan Cemal Yıldız, sahibi olduğu Cako Konfeksiyon ile bugün şehirdeki şıklığın ve modernliğin adresi olmanın gururu ve sevincini yaşıyor...Devamı

Mart döneminde işsizlikte düşüş sürecek

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

12.06.2017 Pazartesi - ANKARA

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Mart 2017 işsizliğini, bir önceki aya göre 0,8 puanlık düşüş ile yüzde 11,8 olarak tahmin etti.

 

Kısa vadeli işsizlik verilerine yönelik tahmin geliştiren tek kuruluş olan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) Mart 2017 işsizliğini, bir önceki aya göre 0,8 puanlık düşüş ile yüzde 11,8 olarak tahmin etti. Tarım dışı işsizlikte de düşüş görüleceği belirtilerek yüzde 14'e gerileyeceği tahmini yapıldı. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik ise 0,1 puan artarak, 14,1'e çıkacağı tahmin edildi. İşsizlikteki düşüşün, ekonomideki dönemsel iyileşme ile istihdamı desteklemek üzere alınan teşviklerin etkisiyle gerçekleşeceği belirtildi.

SPM, 15 Haziran günü açıklanacak TÜİK verileri öncesinde işsizlik tahminini açıkladı. İşsizlikte, şubat döneminde olduğu gibi düşüş tahmin edildi. Çalışmaya yönelik değerlendirme yapan SPM Araştırmacısı Pınar Kaynak, Şubat döneminde işsizlikte kendini gösteren azalma eğiliminin Mart döneminde ivmesini arttırarak devam etmesini beklediklerini ifade etti. Kaynak, "Mart döneminde ihracatın, Şubat dönemine göre yüzde 20 oranında arttığı görüldü. Diğer yandan yatırım malları ithalatı yüzde 8, ara malları ithalatı ise yüzde 22 oranında yükseldi. Sanayi üretim endeksi ise Şubat-Mart döneminde 18,7 puan arttı. Tüm bu veriler ekonomide bir canlanma olduğuna işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Tahmin 'sert', gerçekleşme 'ılımlı'

SPM tarafından yapılan değerlendirmede, işsizlikte sert bir düşüş tahminine rağmen daha ılımlı bir düşüş trendi görüldüğü vurgulandı. İstihdam oranının yüzde 45,3 seviyelerinde gerçekleştiği, Şubat 2017 itibariyle işsizlikte son 7,5 yılın zirvesinden dönüldüğü vurgulandı.

Mart istihdam verilerine yönelik olarak çalışmada, şubat döneminde kendini gösteren azalma eğiliminin Mart döneminde ivmesini arttırarak devam etmesini bekledikleri belirtilerek şöyle denildi:

"Mart döneminde ihracatın Şubat dönemine göre yüzde 20 oranında arttığı görülmektedir. Diğer yandan, yatırım malları ithalatı yüzde 8, ara malları ithalatı ise yüzde 22 oranında artmıştır. Sanayi üretim endeksinin ise şubat-mart döneminde 18,7 puan arttığı görülmektedir. Tüm bu veriler ekonomide bir canlanma olduğuna işaret etmektedir. Nitekim, yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

ÖTV teşviği beyaz eşyaya rekor kırdırdı

20.09.2017 - İSTANBUL

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada mart ayında 734 bin adet satış ile rekor kırıldığını, ağustosta ise 720 bin adet satış kaydedildiğini söyledi.... Devamı

Yurt dışı ÜFE ağustosta yüzde 0,87 arttı

20.09.2017 - ANKARA

Yurt dışı üretici fiyat endeksi, 2017 yılı ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,87, bir önceki yılın aralık ayına göre ise yüzde 9,04 arttı.... Devamı

Muğla, Hintli turistleri ağırlamaya hazırlanıyor

20.09.2017 - MUĞLA

Her yıl 30 milyon Hintli, kendi ülkelerinin dışında, üstelik tam da Türkiye'de turizm sezonu biterken tatile çıkıyor.... Devamı

ABD'de konut başlangıcı geriledi, inşaat izni arttı

19.09.2017 - Yurtdışı

ABD'de konut başlangıçları beklentilerin aksine gerilerken, inşaat izinlerinde artış olduğu kaydedildi.... Devamı

Avrupa'da inşaat üretimi arttı

19.09.2017 - Yurtdışı

İnşaat üretimi temmuzda bir önceki aya kıyasla Euro Bölgesi'nde yüzde 0,2 Avrupa Birliğin'de yüzde 0,5 arttı.... Devamı