Canel Madencilik Başarı Hikayesi

Canel Münip Çoker Madencilik

Sahibi olduğu mermer ocaklarıyla lider bej mermer üreticilerinden biri olan Canel Madencilik; ürünlerini blok, plaka, fayans, döşeme, basamak gibi pek çok ebatta temin edebilmektedir. Turkiye’nin ocak içerisinde fabrikası bulunan ilk firması olan Canel'in ürünlerinin sert ve dayanıklı yüzey yapısı, yoğun insan trafiğinin bulunduğu ve makinelerin kullanıldığı alanlarda tercih edilmesindeki en önemli nedenlerinden biridir...Devamı

Marmaray, 29 Ekim'de start alıyor

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

28.10.2013 Pazartesi - İSTANBUL

Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim'de Üsküdar'da düzenlenecek törenle açılacak.

 

Asya ve Avrupa'yı deniz altından birleştirecek dünyadaki en önemli projelerden biri olan Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim'de Üsküdar'da düzenlenecek törenle açılıyor. Saat 15:00'te başlayacak törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım başta olmak üzere pek çok yerli ve yabancı devlet adamı katılacak. 1 Kasım'dan itibaren işletmeye alınacak olan Marmaray ile birlikte Asya ve Avrupa arasında geçiş toplu taşıma yoluyla 4 dakikaya inecek.

'Asrın Projesi' olarak gösterilen Marmaray'ın açılışı öncesinde, Yenikapı Aktarma Merkezi'nde dün bilgilendirme toplantısı yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'ın tam kapasiteyle çalışmaya başladığında günlük 1,5 milyon yolcu taşıyacağını söyledi. İlk etapta 10 dakikalık seferlerle hizmet verileceğini ve 216 trenin çalışacağını kaydeden Yıldırım, toplu taşımada raylı sistemin payının en az yüzde 20 artmış olacağını dile getirdi. Marmaray'ın devreye girmesiyle İstanbul'da raylı sistemin toplu ulaşımdaki payının yüzde 27'ye çıkacağını belirten Yıldırım, Marmaray'ın sadece toplu raylı taşıma projesi olmadığını, milletlerarası yolcu, yük trenlerinin de bu hattı kullanacağını söyledi.

Anadolu yakasında Ayrılıkçeşme'den başlayan ve Avrupa yakasında Kazlıçeşme'ye kadar devam eden Marmaray'ın toplam uzunluğunun 13.6 km olduğunu ve bunun 1.4 km'lik bölümünün denizin altından geçtiğini belirten Bakan Yıldırım, Marmaray'ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme'nin Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacağını kaydetti. Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre; Marmaray'da yolculuk süresi, Gebze ve Halkalı arası 105 dakika, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak.

"7.5 momentuma uygun"

Marmaray projesinde en çok konuşulan konulardan biri olan depreme dayanıklılık konusuna da değinen Bakan Yıldırım, "Marmaray, İstanbul'un herhangi bir semtinde oturduğunuz evden daha güvenli" değerlendirmesinde bulundu. Tünel güzergahında aktif fay bulunmadığını belirten Yıldırım, herhangi bir sismik hareket olduğunda tüp geçidin de aynı paralelde hareket edeceğini kaydetti. Yıldırım, tüp geçidin 7.5 büyüklüğündeki depreme göre tasarlandığını bu nedenle can ve mal konusunda şüphe edilmemesi gerektiğini paylaştı.

"Trafiği yüzde 20 rahatlatır"

Marmaray'ın, İstanbul'un kronik sorunu trafiği azaltacağını da belirten Bakan Yıldırım, "Trafiğin yüzde 20 rahatlayacağını düşünüyorum. Tabi İstanbul'da seyahat alışkanlığının değişmesi gerek. Artık toplu taşımada ulaşılabilirlik ve konfor sorunu çözülüyor. Marmaray ilk etapta olmasa da ilerleyen dönemde günlük kendi başına 1.5 milyon yolcu taşıyacak" ifadelerine yer verdi.

 "Rekor iki yıl sürecek"

Marmaray projesinin önemli ilkleri barındırdığını anlatan Binali Yıldırım, dünyada derinlik olarak denizin 62 metre dibinden geçen tek proje olduğunu söyledi. Marmaray'ı 44 metre ile ABD'deki tüp geçidin takip ettiği bilgisini veren Yıldırım şöyle devam etti:

"Ama Marmaray'ın bu rekoru iki yıl sürecek. Marmaray'ın 300 metre güneyinde bu kez araçlar için yapılan Avrasya Projesi hayata geçiyor. Avrasya'daki tünel 108 metre derinlikten geçecek.

Proje, İstanbul Boğazı'nı deniz tabanının altından geçen 5.4 km uzunluğundaki iki katlı tünel ile birlikte toplam 14.6 km boyunca uzanan güzergahta, İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilecek. 1,5 milyar dolarlık olan projeyi bir Türk firması yap işlet devret modeli ile gerçekleştiriyor. Projenin 2015 yılı ortalarında tamamlanması planlanıyor."

Önümüzdeki iki yıldan sonra İstanbul'un mevcut boğaz köprülerine ek olarak Marmaray'a ilaveten, Avrasya Projesi ve Yavuz Sultan Selim köprüsü ile toplam 5 geçişe sahip olacağını kaydeden Yıldırım, "Bu üç proje yaklaşık olarak 13 .5 milyar liraya mal olacak. Bunların finansmanı da yapıldı bir sıkıntı yok. Ayrıca banliyö hatlarının yenilenmesi ile de bir finansman sıkıntısı yok. Bunların da iki yıl içinde hayata geçmesiyle entegrasyon tamamlanacak" diye konuştu.


           

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye soy ağacı için uykusuz kaldı

16.02.2018 - ANKARA

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen "Alt-üst soy raporu" hizmeti kapsamında 23.00 ila 07.45 saatlerinde 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi."Alt-üst soy raporu"nda bir gecede 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi.... Devamı

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı