Talipsan Deri Başarı Hikayesi

Talipsan Deri Konfeksiyon Gıda ve Hediyelik Eşya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Deri sektörüne yönelik geçmişte çok küçük çapta başlanan ticari faaliyet, bugün Ülkemizin farklı illerine yönelik üretim ve pazarlama yapabilen, kendi markasını yaratmış Talipsan Deri firmasının başarı hikayesini ortaya çıkartmıştır... Devamı

Kül Bulutları Türkiye Hava Sahasına Girdi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

19.04.2010 Pazartesi - İSTANBUL

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle oluşan volkanik kül bulutu, havayolu trafiğini vurdu.

 

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İzlanda'daki yanardağın patlamasının ardından oluşan volkanik kül bulutunun, Türkiye'nin hava sahasını da etkilemeye başladığını bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, İzlanda'nın güneyinde "Eyjafjallajokull" buzulu altındaki yanardağın 15 Nisanda patladığı anımsatıldı.
 
Patlama sonucu oluşan volkanik kül bulutunun Türkiye'nin de hava sahasını etkilemeye başladığı belirtilen açıklamada, "Söz konusu kül bulutu nedeniyle ülkemiz hava sahası FL 200- FL 350 arasında dün saat 16.30L'den 19.04.2010 saat 12.00 L arasında kapatılmış olup, G1770 numaralı dahili, A1401 numaralı harici NOTAM ile tüm hava sahası kullanıcılarına duyurulmuştur" denildi.

Açıklamada, ayrıca konunun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce yakından takip edildiği, hava taşıma işletmelerinin de konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmelerinin zorunlu olduğu vurgulandı. Yetkililer, Zonguldak, Samsun ve Sinop'ta uçuş yapılmasına yasak getirildiğini, bu illerin hava sahasında 20 bin-35 bin feet arasındaki yüksekliklerde uçuş yapılamayacağını belirttiler. Yetkililer toz ve kül bulutunun yer seviyesinde önemli bir etkisinin olmayacağını ifade ile gereksiz panik yaratılmamasını tavsiye ettiler.

THY ek sefer koydu

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle sefer yapılamayan yerler yerine THY, Avrupa'da hava sahası açık olan Roma, Barselona, Madrid, Simferopol ve Atina'ya ek seferler koydu. THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları'nın sefer iptali yaşanan noktalara gidemeyen yolcuların 30 Nisan'a kadar bilet işlemlerini yaptırmaları gerektiği kaydedildi.
Açıklamada şöyle denildi:
"Türk Hava Yolları'nın sefer iptali yaşanan tüm uçuş noktalarına düzenlenmiş biletlerde 30 Nisan'a kadar işlem yaptırmak ve 31 Mayıs'a kadar seyahat etmek kaydıyla, rezervasyon değişiklikleri, ücret kurallarına bakılmaksızın aynı ve üstü sınıflarda seyahat etmeleri koşulu ile yapılacak, iade durumunda ise ceza alınmadan iade yapılacaktır."

Uçaklar mahsur kaldı

Bu arada, yapılamayan seferler nedeniyle yolcular gibi havayolu şirketlerinin uçakları da Atatürk Havalimanı'nda mahsur kaldı. Aralarında Lufthansa ve British Airways'in de bulunduğu havayolu şirketlerinin uçakları da geldikleri ülkelere gidemedikleri için apronda bekleyişlerini sürdürüyor. Bazı THY uçaklarının da hava sahası kapanan ülkelerde kaldığı bildirildi.

Yurda dönmeye çalışanlara yardım ediliyor

Ulaştırma Bakanlığı, İzlanda'daki yanardağ patlaması sonucu oluşan kül bulutu nedeniyle yurda dönemeyen Türk vatandaşları için büyükelçiliklerle iletişime geçerek alternatif ulaşım güzergahları belirliyor. Büyükelçiliklerle iletişime geçen Ulaştırma Bakanlığı, kül bulutu nedeniyle Türkiye'ye gelmeye çalışırken yolda kalan vatandaşlara ulaşım desteği veriyor. Bakanlık, büyükelçiliklerle temasa geçerek kül bulutu nedeniyle Türkiye'ye dönemeyen vatandaşlar için alternatif ulaşım yolları oluşturuyor. Bakanlık, seyahat noktaları kül bulutundan etkilendiği için Türkiye'de beklemek zorunda kalan misafir yolculara da alternatif ulaşım konusunda destek veriyor.

 

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı

Vakıflara bedelsiz kamu arazisi

21.07.2017 -

Kamuya ait taşınmazlar, eğitim ve yurt faaliyeti için bedelsiz olarak devredilebilecek. Devredilen kurumlarda öğrencilerin en az yüzde 3'ü bedelsiz, yüzde 10'u da yüzde 50 indirimli olarak eğitim görecek.... Devamı

TÜRKONFED geleceğin girişimcilerini yetiştiriyor

19.07.2017 -

TÜRKONFED, 30 lise öğrencisine 'STEM ile Girişimde Yeni Ufuklar' projesi kapsamında bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik temelli girişimcilik dersi verecek.... Devamı