İlkay Kağıtçılık Başarı Hikayesi

İlkay Kağıtçılık Tic. A.Ş.

1977 yılında İstanbul'da kurulan, 2000 yılında yapışkan kağıt ve bant sanayine yönelik üretime başlayan, ambalaj, kağıt otomotiv, tekstil, yapı elemanları ve beyaz eşya vb. sanayi ile yan sanayi unsurlarına hizmet veren İlkay Kağıtçılık, sektörünün önde gelen başarılı kuruluşları arasında yer almaktadır.Devamı

Koç, Inventram ile Türkiye'nin Silikon Vadisini Yaratacak

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

09.07.2010 Cuma - İSTANBUL

Koç, buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de önemli bir başvuru noktası olmak amacıyla Inventram A.Ş'yi kurdu.

 

Koç Holding ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de önemli bir başvuru noktası olmak amacıyla kurulan Inventram A.Ş, pazar potansiyeli olan yenilikçi teknolojileri keşfetmek ve bu fikri sermayeyi ürün ve hizmete dönüştürmek konusunda katkıda bulunacak.

Buluş anlamına gelen İngilizce "invent" ve koç anlamına gelen "ram" sözcüklerinin birleşmesinden oluşan Inventram'ın faaliyet alanları, fikir/buluş/patentin tasarım, geliştirme ve doğrulanma dönemi olan "kuluçka dönemi" ve gelişme potansiyeli olan yapının şirketleştirileceği başlangıç dönemini kapsayan "başlangıç sermayesi" olarak belirlendi.

Şirketin yatırım stratejisi, başlangıç ve erken aşama fırsatlarına odaklanmak, yenilikçi iş fikirleri veya teknolojilere konsantrasyon, Ar-Ge yapan ve teknoloji üreten gruplar ile yakın ilişkide olmak, akademik ve Ar-Ge kökenli ürünlerden şirket yaratabilme yetkinliğini geliştirmek, başarılı olan yatırım modellerini belirleyip Inventram standardı haline getirmek, iş yönetim bilgilerini ve güçlerini erken aşama yatırım portföyündeki şirketlerine aktarmak olarak açıklanıyor.

Koç Holding'in, Inventram'a, ticari bilgi birikimi, kurum kültürü ve yenilikçi geleneğiyle, Koç Üniversitesi'nin bilim adamları, öğretim üyeleri, araştırmacı insan kaynağı, teknik altyapısı ve bilgi birikimiyle katkı sağlayacağını açıklayan Koç Holding Stratejik Grup Başkanı Tamer Haşimoğlu, girişimin, Türkiye sanayisinin yeni teknoloji ve fikirlerle beslenmesi için olanak sağlayacağının altını çizdi.

"Yaratıcılık ve üreticilik adına işbirliği"

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise ortaklıkla Koç Üniversitesi'nin bilgi birikiminin, endüstriye katkı sağlamak üzere kullanılarak, araştırma ve bilim üretme potansiyelinin sürdürülebilirliğinin sağlayacağını, bunun yaratıcılık ve üreticilik adına işbirliği olduğunu söyledi.

Şirket gelirlerinden üniversitenin elde edeceği kaynakların, üniversite daha fazla burs olanağı yaratılmasına, böylece daha fazla araştırma projesi geliştirilmesine yardımcı olacağını belirten İnan, "Böylelikle üniversitemizde artan fikir mülkiyeti ile araştırma potansiyeli giderek gelişecek, desteklenen yeni oluşumların sayısı artacak ve mucitlerimiz daha fazla üretmeye teşvik edilecektir" şeklinde konuştu.

"Fikirleri ve buluşları iş hayatına kazandırmaya çalışacağız"

Inventram Genel Müdürü Cem Soysal da buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye'de "en önemli" başvuru noktası olmayı hedeflediklerini ifade ederek, Stanford, MIT, Oxford gibi üniversitelerin buluş ve patentler sayesinde yeni endüstri yarattıklarını, Silikon Vadisi gibi oluşumlar ortaya çıkardıklarını söyledi.

Inventram sayesinde, üniversitenin Ar-Ge ve bilim kaynağının, endüstrinin somut iş ihtiyaçlarına yönelik çözümlere dönüştürülmesine olanak sağlanacağını dile getiren Soysal, "Inventram, fikirleri ve buluşları iş hayatına kazandırmaya çalışacak" dedi.

Soysal, şirketin öncelikli hedefini, Ar-Ge faaliyetlerini geliştirmeye odaklanmak, sonrasında ortaya çıkan değeri ticarileştirerek, ihtiyaç duyulan endüstri ve yatırımcılarla buluşturmak şeklinde açıklarken, odaklanacakları teknoloji alanlarını şöyle sıraladı:

"Otomotiv, enerji, dayanıklı tüketim, bilgi ve iletişim teknolojileri, internet ve mobil tabanlı hizmetler, savunma sanayi teknolojileri, çevre teknolojileri, nanoteknoloji, sağlık/biyoteknoloji, tarım ve gıda teknolojileri, malzeme bilimleri ve kimya."

Bu alanlarda 27'si öğretim üyesi olmak üzere 52 kişiden oluşan danışma kurulu bulunduğunu kaydeden Soysal, Inventram'ın iş modelinde birinci fazda fikri mülkiyet hakları geliştirme ve yönetim, ikinci fazda teknoloji ticarileştirmeye yönelik başlangıç sermayesi ile şirket geliştirmeye yönelik erken aşama sermayesi sağlayacaklarını anlattı.

Önceki Haber Sonraki Haber

FİRMA HABERLERİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Direksiyon sistemleri grubunda 2 yıl içinde 1 milyon adet üretim

24.04.2018 - TEKİRDAĞ

Hema Endüstri, direksiyon sistemleri grubunda yıllık 500 bin adet olan üretimini iki yılda 1 milyon adede çıkarmayı hedefliyor.... Devamı

Tragen, ankastre ocak pazarında tasarım markası

24.04.2018 - ESKİŞEHİR

Esalba Metal, Tragen markası ile dünya çapında ODM markası olmayı hedefliyor.... Devamı

Hidromek sektöründe dünya markası olmayı hedefliyor

20.04.2018 - KONYA

2017 yılında 1.2 milyar TL'lik satış cirosuna ulaşan ve yaklaşık 2 bin kişilik istihdam sağlayan firma dünyada 5 kıtada 80'in üzerinde ülkeye satış yapıyor. ... Devamı

Canmar'dan 7 milyon TL'lik depo yatırımı

20.04.2018 - İZMİR

Canmar Uluslararası Nakliyat, 2018'de yüzde 30 büyüme hedefliyor. ... Devamı

Işıkan Tarım inovatif yeni nar ürününe patent alacak

20.04.2018 - ANKARA

Şirket, Prof Işıkan markasıyla yıllık 2.5 tona ulaşan nar konsantresi üretimine ulaştı.... Devamı