Akdöküm Sanayi A.Ş.

Akdöküm Sanayi Anonim Şirketi

Akdöküm Sanayi A.Ş. 1958 yılında İzmir/Çamdibi`nde küçük bir dökümhane olarak kurulmuştur. Türkiye`de ilk kez beyaz temper ve sfero dökümü gerçekleştiren Akdöküm, bugün 550 kişinin çalıştığı, üretiminin % 95`ini ihraç eden, konusunda 10`un üzerinde kalite belgesine sahip bir firmadır.Devamı

KOBİDER: İlaçta Tekele Son Verilmeli, Ama İlaç Sadece Eczanede Satılmalı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

23.12.2009 Çarşamba - İSTANBUL

Özgenç, ilacın eczane dışında satılmasına karşı olduklarını söyledi.

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ekonomik krize bağlı olarak ekonomik alanda bazı önlemlerin alınması zorunluluğundan dolayı Hükümet'in sağlık harcamalarında tasarruf yapmasının doğal olduğunu belirtti.

2010 yılında kamu sağlık harcamalarında 2,5 milyar lira tasarruf yapılmasının öngörüldüğünü anımsatan Özgenç, hiçbir meslekte olmayan fiyat indirimi korumasının bu sağlık sektöründe de uygulanmak istenmesinin olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Özgenç, eczanelerin raflarındaki ilaçların fiyat farklarından doğan zararın dahi karşılanacak olmasına rağmen eczacı birliğinin Hükümete bayrak açıp kepenk kapatmalarını ve üyelerinin Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ile sözleşme imzalamamaları yönündeki dayatmalarını doğru bulmadıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, mevcut yasalardaki ilaçların sadece eczanede satılması yönündeki düzenlemeyi kaldırmak istemesi ile ilaçların eczane dışındaki yerlerde de satılabilecek olmasının çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Özgenç, böylece devletin en büyük sağlık gideri olan halkının ilaç masraflarını karşılama zorunluluğunun da yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşüncesine katıldıklarını ama mesleklerin haksız rekabetten korunması açısından karşı olduklarını ifade etti.

Nurettin Özgenç, şunları kaydetti:

"İlaçta tekele son verilmeli ama ilaç sadece eczanede satılmalı. Biz ilacın kesinlikle eczane dışında satılmasına, eczanede de oyuncak ve kozmetik, bakkal ürünlerinin satışı yapılmasına karşıyız. Her meslek işinin gereği olan ürünleri satmalı. ABD'de ilaç marketlerde satılıyor olabilir ama aynı ABD'de marketler şehrin dışında bulunuyor.

Maalesef bizde alışveriş merkezleri (AVM) şehrin göbeğinde mantar gibi bitiyor. Ayrıca büyük alışveriş merkezleri her türlü ürünü satmasıyla birlikte haksız rekabete neden olduklarından küçük esnaf bitme noktasına geliyor.

Sümen altında beklemekten küflenen Hipermarket Yasa Tasarısı olarak bilinen büyük mağazalar ve zincir Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslağı bir türlü TBMM genel kuruluna gelmemiştir."

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye soy ağacı için uykusuz kaldı

16.02.2018 - ANKARA

İçişleri Bakanlığınca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen "Alt-üst soy raporu" hizmeti kapsamında 23.00 ila 07.45 saatlerinde 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi."Alt-üst soy raporu"nda bir gecede 3 milyon 109 bin 468 belge üretildi.... Devamı

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı