Bilişim Sanayi Başarı Hikayesi

Bilişim Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

1985'te kurulan Bilişim Ltd, Türkiye'nin üstün başarıyla sonuçlanmış önemli projelerine imza atan, alanında uzmanlaşmış, öncü bir yazılımevi ve 'danışmanlık kurumu'dur... Devamı

KOBİ kapsamına alınan galerilere kredi kapıları açıldı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

04.05.2012 Cuma - İSTANBUL

KOBİ kapsamına giren sanat galerilerinin KOSGEB desteğini de arkasına alması sektörde olumlu karşılandı.

 

Sanat galerilerinin bu yıl itibariyle KOBİ kapsamına alınması ve KOSGEB desteğinden yararlanması, çağdaş sanat için umut verici olarak karşılanıyor.

Önümüzdeki günlerde sanat galerilerinin sayısında artış beklediklerini belirten Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, "Büyük kesiminin işletme sermayesi eksikliği içinde bulunduğu galeriler için sağlıklı büyüme ve uzun süreli planlama yapabilmeleri açısından KOBİ destekleri çok önemli.

Galeri sayısının artması kaçınılmaz. Pazarın büyümesi, KOBİ destekleri, kişi başı gelirin ve müze sayısının artma eğiliminde olmasının yanı sıra devlet tarafından sektörün önündeki engeller kaldırılırsa bu gelişmeler çok daha hızlanır. Yaklaşık 100 galerinin KOSGEB'ten yararlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Metrekare başına 120 TL destek geliyor
 
2009 yılından bu yana çaba sarf ettiklerini söyleyen Güreli, "Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalı ile girişimde bulunduktan sonra konuyu Sanayi Bakanlığı ve bünyesindeki KOSGEB'e direkt başvuru yaparak devam ettirdik.

KOSGEB'de destek ortamı ilk etapta yok gözüküyordu ancak birçok toplantı ve taleplerimiz sonucunda olumlu gelişmeler oldu" diye konuştu. Bundan sonraki dönemde galerilerin de çabalaması gerektiğini vurgulayan Güreli, "Bu hususu Şubat ayı başında galeriler ile paylaşacağız" yorumunu yaptı.

 Güreli, yeni uygulamayla birlikte hem sanatçıların hem de sergi sayılarının artacağını söyleyerek, "Galeri sayısının artması kaçınılmaz. Sektörel sivil toplum kuruluşunun bulunmadığını göz önüne alırsak bu destek daha da önem kazanıyor.

KOBİ destekleri ile galeriler ve diğer işletmeler tanıtım desteğinden de yararlanabilecek. Örneğin Contemporary İstanbul'a katılım amaçlı destek metrekare başına 120 TL civarındadır ve ilk kez bu yıl gerekli bürokratik işlemleri tamamlayan galerilerce kullanılabilecek" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı