Serpa Kozmetik Başarı hikayesi

Serpa Kozmetik-Ecza Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

1997 yılının Nisan ayında kurulan, 2007 yılında 5.000 m² kapalı alanlı hizmet binasına taşınan Serpa Kozmetik, genç ve dinamik bir ekiple; güvenilir firma, dürüst satıcı, sistemli çalışma ve iyi hizmet anlayışı ile yükselen bir çıkış trendi yakalamıştır...Devamı

İzmir'den medikal turizm atağı

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

03.05.2012 Perşembe - İZMİR

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı.

 

Sağlık Bakanlığı 2011 Sağlık Turizmi raporuna göre, termal turizme kıyasla daha genç bir sektör olmasına rağmen, Türkiye'nin sağlık turizmi gelirlerinin yaklaşık yüzde 30'u medikal turizmden sağlanıyor.

İzmir, başlıca medikal tedavi dallarında yurtdışından gelen hasta sayısı bazında yüzde 1,3'lük payla İstanbul, Kayseri, Ankara, Antalya, Adana ve Sakarya'nın arkasından 7. sırada geliyor. Bu da Türkiye'nin en köklü ve gelişmiş tıp fakülteleri ve hastanelerini barındıran, sektörde yetişmiş insan kaynağına ve kaliteli turizm altyapısına sahip İzmir'in medikal turizm pazarından yeterince faydalanamadığını gösteriyor.

Ege Sağlık Kuruluşları Derneği, bu durumu değiştirmek amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle "İzmir Medikal Turizm Sektör Analizi Projesi" kapsamında İzmir'de medikal turizmin envanterini çıkardı. Proje kapsamında İzmir Sağlık Turizmi Rehberi ve ‘izmirhealth. com' adlı web sitesi de hazırlandı.

Proje koordinatörlüğünü yapan Ege Sağlık Kuruluşları Derneği Sorumlu Müdürü Dr. Tuğrul Şahbaz, İzmir'in medikal turizmde marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu projeyle yurtdışı tanıtım faaliyetleri yapmak için bir veri tabanı oluşturduklarını vurgulayan Şahbaz, İzmir için en iyi hedef pazarların İngiltere, ABD, Hollanda, Almanya ve İskandinav ülkeleri olduğunu bildirdi.

Şahbaz, İzmir'in fizik tedavi, göz ve plastik cerrahinin ön planda olduğunu, ancak kalp-damar ameliyatları, diş ve diyaliz konusunda sahip olduğu ileri teknolojiye ciddi potansiyel taşıdığının altını çizdi.

2010'da kente tedavi olmak amacıyla gelen turist sayısı 450 iken bu rakamın 2011'de 4 bin 500'e yükseldiğini belirten Şahbaz, ancak 10 kat artışın da yeterli olmadığını savundu.

İzmir'in sağlık turizmi açısından yatak sayısı, üniversiteleri, akademik kadro ve ileri teknoloji gibi pek çok olanağa sahip olduğunu ancak hak ettiği payı alamadığını söyleyen Şahbaz, "Hazırladığımız raporla bunun resmini çekmeye çalıştık. 2011'de yürürlüğe giren Ekonomi Bakanlığı'nın sağlık kuruluşlarına ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına yönelik pazarlama desteği, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık'ta Dönüşüm Projesi, Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar / Herkes İçin Sağlık teması ile EXPO 2020'ye aday olan İzmir'e yapılabilecek sağlık yatırımları, sağlık turizmini daha da geliştirecek" diye konuştu.

İzmir'de sağlık kuruluşları sağlık turizmine ne kadar hazırlıklı olduğunu araştırdıklarını ifade eden Şahbaz, "Çoğunun yabancı hasta departmanı, yabancı dil bilen elemanı yok. Taburcu sonrası bakım, transfer, medikal turizm açısından hazır değiller. Turizm ve sağlık sektörleri arasındaki işbirliği zayıf. Yurtdışında tanıtım eksikliği var.

Çalışmamızda İzmir'in ilk defa medikal turizm rehberi basıldı ve bir internet portalı hazırlandı. Eksiklerini tespit ettiğimiz konularda eğitim çalışmalarına başlayacağız" dedi. Bu çalışmanın bir sonraki ayağının pazar araştırması olacağını vurgulayan Şahbaz, bununla ilgili olarak Ege Özel Hastaneler Derneği ile işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Önceki Haber Sonraki Haber

DİĞER KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu geçti

01.02.2018 - İSTANBUL

Türkiye'nin nüfusu, 2017'de bir önceki yıla göre 995 bin 654 kişi artarak 80 milyon 810 bin 525 kişi oldu.... Devamı

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

15.01.2018 - İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahını açıkladı. Proje, Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunda gerçekleştirilecek.... Devamı

Frankfurt Otomobil Fuarı'na yoğun ilgi

18.09.2017 - Yurtdışı

39 farklı ülkeden bin firma katıldığı Frankfurt Otomobil Fuarı yoğun ilgi görüyor.... Devamı

'Türkiye'de zehirli yumurta' iddiasına tepki

06.09.2017 - İSTANBUL

Türkiye'de 'zehirli yumurta'ya rastlandığı iddiasına sektör temsilcileri tepki gösterdi. YUM-BİR Başkanı Konya, "İddia son günlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ürünü" dedi.... Devamı

Tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülkeyiz

21.07.2017 -

Yapılan araştırmaya göre Türkler tatilde en çok fotoğraf paylaşan ikinci ülke oldu. Tatilde mobil cihazları tamamen kaptanların oranı ise yüzde 11.... Devamı