BT Isı Sistemleri Başarı Hikayesi

BT Isı Sistemleri Isı Endüstrisi

BT, 1991 yılında kurulan BT ISI SİSTEMLERİ ile yola çıkmış ve 1974'ten bugüne ısı sektöründe yer alan tecrübeli personeli ile hızla gelişimini sürdürerek, günümüzde anahtar teslimi ısı santralleri kuran bir grup şirket olmuştur... Devamı

Faktoringde İlk Yarı 10 Milyar USD Ciro İle Geçildi

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

31.08.2009 Pazartesi - İSTANBUL

Ciro bazında yüzde 25 küçülen sektör, 2009 yılı ilk 3 ayına göre yüzde 47,6 büyüme gösterdi.

Faktoring Derneği üyeleri yılın ilk yarısını 10 milyar 22 milyon dolar ciro ile tamamladı.

Faktoring Derneği'nin açıkladığı bilanço sonuçlarına göre; toplam cironun 8,68 milyar doları yurtiçi işlemlerden, 1,22 milyar doları ihracat ve 112 milyon doları ithalat faktoring işlemlerinden elde edildi. 2008'in son çeyreğinde ve 2009'un ilk 3 ayında daralma yaşayan sektör, 2009 ikinci çeyreğinde ise ciro bazında artış gösterdi.

2008'in aynı dönemine kıyasla ciro olarak yüzde 25 küçülen sektörün, 2009 yılı ilk 3 ayına göre ise yüzde 47,6 büyüme gösterdiği kaydedildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre ise sektörün bankalar hariç 6 aylık ciro toplamı 11 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşti. Buna göre dernek üye şirketlerinin (bankalar hariç) toplam ciro içindeki payı yüzde 86,36 oldu.

Ataman: Doğru adım atılırsa yıllık 100 milyar dolar ciroya ulaşırız

2009 ilk yarıyıl sonuçlarını değerlendiren Faktoring Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman, sektörde esas açılmanın, 2010'un ilk çeyreğinden itibaren hissedileceğini, 2009 sonunda 25 - 30 milyar dolar ciroya ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye'de bankacılıktan sonra en yaygın finansman yönteminin faktoring olduğunu belirten Ataman şöyle konuştu:

"Faktoringi, yalnızca finansman aracı olarak değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Alacağınızı garantiye alan, hızlı nakit akışı sağlayan, likit kalarak güçlü durmanıza destek olan, yurtdışı ile yaptığınız ticarette alacağınız konusunda hiçbir riske girmeden yol almanızı, müşterinizi, pazarı tanımanızı sağlayan bir sektör. Bir anlamda işletmelerin yol arkadaşı olan bir sektörüz, ekip gibi çalışıyor, onlar için çok önemli avantajlar yaratıyoruz.

Türkiye'nin ihracat faktoringinde, dünyada Çin'in arkasından ikinci sırada gelmesinin nedeni de budur, daha da iyi olabilir… Kredi sigortasının aktif hale gelmesiyle birlikte ithalat faktoringinde de aynı sıçramanın olmasını bekliyoruz.

Dolayısıyla rekabet şartlarının giderek zorlaştığı bir ortamda, biz, sektörümüzün yakın gelecekte işletmeler için çok daha kritik bir öneme sahip olacağını düşünüyoruz. Yapısal dönüşümün tamamlanmasının ardından, sektörde hızlı bir dönüşüm gerçekleşecek. Eğer adımlar doğru atılırsa 5 yıl içerisinde yıllık 100 milyar dolar ciroya ulaşılabilir."

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Doğrudan yatırım girişi azaldı

23.11.2017 - İSTANBUL

Türkiye'ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,8 azalarak 7 milyar 340 milyon dolar olarak gerçekleşti.... Devamı

Aras Kargo, Çin devi Alibaba'yla anlaştı

23.11.2017 - İSTANBUL

Aras Kargo, Çinli e-ticaret devi Alibaba ile dağıtım anlaşması yaptı.... Devamı

Turizm yatırımları hızlandı

23.11.2017 - İSTANBUL

Yapı ruhsatı verilen otel ve benzeri turistik bina sayısı yılın 9 ayında 2015 yılına göre yaklaşık yüzde 43 artarak bin 132'ye yükseldi.... Devamı

Aydınlı 'mazeret yok' deyip Batı Avrupa'ya açılacak

23.11.2017 - İSTANBUL

Aydınlı Grup, Almanya üzerinden Batı Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor. ... Devamı

Dev projeleri akıllandırdı rotayı yurt dışına çevirdi

23.11.2017 - İSTANBUL

Nitelikli yapılarda elektrik ve tüm akıllı teknolojilerin döşemesini yapan Orge, şimdi yurt dışını hedefliyor. Orge CEO’su Nevhan Gündüz, yurt dışında binalar ve metro ihaleleri ile ilgilendiklerini açıkladı.... Devamı