ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Kemahlıoğlu Plastik Başarı Hikayesi

Kemahlıoğlu Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

1979 yılında Yüksek Makine Mühendisi Ömer Kemahlıoğlu ve Mehmet Kemahlıoğlu ortaklığında Kolektif Şirket olarak kurulan firma, 1995 yılında 3 aile bireyinin de katılımıyla, Kemahlıoğlu Plastik Amb. San. ve Tic. A.Ş. unvanını almıştır...Devamı

EAE'den 1.5 Keban Barajı büyüklüğünde elektrik tasarrufu

Google Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

30.01.2018 Salı - İSTANBUL

EAE Aydınlatma, ideal aydınlatmaya dönük ürünler için Ar-Ge çalışmaları yapıyor.EAE Aydınlatma Satış Mühendisi Fuat Ardıç, satışını gerçekleştirdikleri aydınlatma armatürleri üzerine 2007-2008 yıllarından başlayarak yaptıkları hesaplamada 1.5 Keban Barajı'nın üreteceği elektrik kadar tasarruf yaptıklarını belirterek, "Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak kaynak bağımlılığını minimum düzeylere indirmemizin 0ülke ekonomisine de olumlu yönde etkileri olacak. Bir şehir hastanesi inşasında aydınlatma alanında floresanla yapılan aydınlatma yerine led aydınlatmanın tercih edilmesi bile maliyette ilk başta yüzde 20'lik bir tasarrufa yol açar. Led aydınlatmaların tercih edilmesi ile mevcut yatırım kendisini 3 ay içerisinde karşılar. Özellikle kamu ihalelerinde yüklenici firmalar maliyette avantaj sağlamak adına fl orasanları tercih ediyor. Yüklenici firma sadece bina inşasını tamamlıyor ancak enerji maliyeti ile ilgili bir yükümlülüğü yok. Özellikle devletin ihale süreçlerinde yüklenici firmalarla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapması ya da florsan ile led aydınlatma arasındaki farkı firmaya rücu ederek bu anlamda tasarrufa yönelmesi gerekir" diye konuştu. 
Bazı hastanelerde trijenerasyon tesislerinin kurulması ile tasarruf edilen enerjinin dışarıya satılabildiğini anlatan Ardıç, "Hastanelerin enerji tüketiminde aydınlatma ön planda yer alıyor. Sizin trijenerasyon tesisinde ürettiğiniz enerjiyi dışarıya satabilmeniz için aydınlatma armatürlerinin enerjisini azalması sizin için büyük bir avantaj. Bu şekilde faaliyet gösteren tesislerde ise led aydınlatma ile ilgili maliyetlerin bir aya kadar düştüğünü gördük" şeklinde konuştu.

"İnovatif ürünlerle yeni pazarlara açılacağız"

EAE gruba bağlı 5 firmanın faaliyet gösterdiğini vurgulayan Ardıç, "EAE Aydınlatma firması olarak 10 yılda 9 kat büyüdük. 2007'yi cirosal olarak 7 milyon dolarla kapattık. 2017 verilerine göre grup şirket olarak ciromuz 500 milyon dolar civarında. Aydınlatma tarafında ise 60 milyon dolarlık bir ciro gerçekleştirdik. EAE'nin cirosunun 15 milyon dolarlık kısmı ihracattan geliyor. 2018 için aydınlatmada yüzde 34'lük bir büyüme öngörüyoruz. 2018 cirosunda ihracat payını 25 milyon dolara çıkarmayı hedefl iyoruz. Toplamda ise 80 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

110 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Ardıç, inovatif ürünlerle yeni pazarlara açılacaklarını bildirdi. Kocaeli, Dilovası'nda 55 milyon dolarlık yatırımla faaliyete aldıkları fabrika ile beraber üretim kapasitelerinin 4 katına çıkardıklarını anlatan Ardıç, "Yeni fabrikamızda toplamda 12 üretim bandı yer alacak. Şuanda 9'unun kurulumu tamamlandı ve çalışıyor. Kalan 3'ünün kurulumu ise yakın zamanda tamamlanacak" diye konuştu.

3 yeni ürün için yatırımlar başladı

Cirolarının yüzde 10'luk bölümün Ar-Ge çalışmalarına ayırdıklarını aktaran Ardıc, "Her hafta şirket yöneticileri ve Ar-Ge departmanı ile rutin olarak Ar-Ge toplantıları yapıyoruz. Geçenlerde 3 yeni ürünün prototipini gördük. Bunlarla ilgili kararlar alınıp yatırımlara başlandı" şeklinde konuştu. 2018 için 'insan odaklı aydınlanma' konusunda Ar-Ge çalışması yaptıklarını ifade eden Ardıç, "Şuanda bu çalışma ile ilgili bir laboratuvar kurmuş durumdayız. Ofis ortamında çalışan insanların aydınlatmada ışık ve renk değişimlerine karşı verdikleri tepkileri gözlemliyoruz. Bu insanlar güneş ışığı almayan bir ortamda çalışıyorlar burada çalışan insanların sabah 8'den akşam 6'ya kadar vücut tepkimelerinde meydana gelen değişimleri ölçüyoruz" dedi. Bu çalışmayı New York'ta faaliyet gösteren Aydınlatma Merkezi yöneticileri ile yürüttüklerini anlatan Ardıç, hedefl erinin insan sağlığına faydalı inovatif aydınlatma sistemlerini yaratmak olduğunu söyledi.

Ar-Ge sonucunda ideal aydınlatmaya yönelik çalışmalarla ilgili sonuçların Nisan ayında ortaya çıkacağını anlatan Ardıç, "Her insanda sirkadiyen ritmi günün 24 saatinde kayma gösteriyor. Buna bağlı olarak performanslarda da dalgalanmalar yaşanıyor. Meydana gelen kaymalarda aydınlatma ile ilgili faktörler etkili. İnsan ritmindeki kaymaları minimum seviyeye indirmek istiyoruz. Bu kaymanın etkenlerinden birisinin de insanın almış olduğu ışıktan kaynaklandığını bilim tespit etti. Şuanda aydınlatma sistemlerinin de bu ritme doğru yönelmesi gerekiyor" dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber

EKONOMİ KATEGORİSİ ALTINDA YER ALAN DİĞER HABERLER

Dünya devleri Türk ev ve mutfak ürünleri için geldi

15.11.2018 - İSTANBUL

Binlerce mağazaları ile perakende sektöründe kendi ülkelerinde ve dünya çapında lider olan firmalar Türk ev ve mutfak sanayi ürünlerini satın almak için Türkiye'ye geldi.... Devamı

Tekstilin kalbi Bursa'da atıyor

15.11.2018 - BURSA

50 ülkeden gelen dünya tekstil sektörünün liderleri Bursa Textile Show'da buluştu.... Devamı

İşsizlik yüzde 11'i geçti

15.11.2018 - İSTANBUL

Temmuz ayında yüzde 10,8 olan işsizlik oranı, yüzde 0,5 oranında artışla ağustos döneminde yüzde 11,1 seviyesine yükseldi. ... Devamı

Fındık ihracatçıları Çin Seddi'ni aştı

15.11.2018 - İSTANBUL

KFMİB, 05-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katıldı.... Devamı

Sosyal İnovasyon ve Yenilikçi Endüstriye destek

15.11.2018 - ANKARA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, aralık ayında "Sosyal İnovasyon ve Yenilikçi Endüstriler" başlıklarında yaklaşık 60 milyon euro bütçeli yeni bir çağrıya çıkmaya hazırlanıyor.... Devamı